Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpiecznie triaka układem RC

11 Wrz 2019 09:41 66 2
  • Poziom 2  
    Witam,
    jako że ciężko mi było znaleźć jakąś teorię (aktualną) opisującą dobór parametrów układu gasika RC wiec zwracam się tutaj.

Mam układ MOC3043 + BT136-600 zgodnie z notą katalogowa układu MOC, i problemy stanowią elementy RC zaznaczone a czerwono
    Zabezpiecznie triaka układem RC
    Zadaniem układu jest włączanie i wyłączanie światła. Problem jest taki że jak użyje tych elementów (39ohm + 10nF) do zasilania żarówek ledowych na 230v to niestety żarówki z tymi parametrami się lekko świecą (nie każdy rodzaj), pomiar napięcia na zaciskach wskazuje nie małe napięcie koło 75v (zależnie też od modelu). Po usunięciu tych tych elementów napięciem spada do 0v ale triak zostaje bez zabezpieczenie. Zwiększenie C powoduje pogorszenie parametrów a zmniejszenie poprawienie, jednak ciężko zejść do wartości 0v. Zwiększanie rezystancji nie poprawia tak wartości jak zmniejszenie pojemności o połowę.

W jakich warunkach można darować sobie stosowanie tych układów RC i ewentualnie jak zabezpieczyć przed nimi triaka?
    Ewentualnie czy można zastosować diody transill (dwukierunkowe) na np 259V (i większe) przy triaku do 600V czy lepiej jednak warystor?
    Jest może jakaś teoria do doboru tych elementów?

Problemu by nie było gdyby nie to że nie mam pewności że ktoś w przyszłości nie podłączy np świetlówek zwykłych jeszcze z statecznikiem starego typu (bo taki np się znajdzie) i wtedy prawdopodobnie dojdzie za którymś wyłączeniem do uszkodzenia triaka.

Jeśli to nie odpowiedni dział to przepraszam jeszcze nie zapoznałem się dokładnie ze strukturą podziału forum.
  • Poziom 37  
    Witam,
    wszystko sie zgadza, poprostu ten gasik zapewnia przeplyw niewielkiego pradu ale wystarczajacego do pobudzenie zarowek typu LED. Mozesz zwiekszyc wartosc rezystora i zmniejszyc pojemnosc to spowoduje obnizenie tego napieicia ale go nie zlikwiduje.
    Moze rozwaz inny uklad, skoro to tylko wlaczanie/wylaczanie zestawu zarowek to moze przekaznik, opto triak - w sumie to co masz wewnatrz MOCxxxx ale o odpowiedniej obciazalnosci.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Układy typu MOC posiadają za mały prąd wyjściowy, układ ma działać do mocy około 250W, a to przekracza wszystkie możliwości tego typu układów.

A nie chce stosować przekaźników. Wiec myślę nad jakimś innym rozwiązaniem co zastąpi ten układ RC.