Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stany nieustalone trywialny przykład

11 Wrz 2019 12:27 126 1
  • Poziom 2  
    Witam, mam problem z takim zadaniem.
    Wyznacz iL(t) oraz i(t) po zamknięciu wyłącznika

Stany nieustalone trywialny przykład

W zasadzie trudność tutaj sprawia mi ta gałąź w wyłącznikiem na którym jest prąd i(t).
    Jak dobrze rozumiem gdy wyłącznik jest rozłączony to prąd na nim jest równy zeru.

Ale czy po zmianie, prąd nie będzie pomijał cewke ze względu na pustą gałąź? Tzn iLw =0 ?

Kolejnym problemem jest rezystancja widziana przez zaciski cewki. Czy będzie to szeregowe połączenie obu cewek? Tzn Rz= R+R

I na koniec jak wyliczyć prąd i(t)?

Dziękuje z góry za jakąkolwiek pomoc

Dodano po 28 [minuty]:

Odpaliłem program do rysowania obwodów i z niego jasno wynika że prądu na cewce nie będzie.

Jednak nadal mam problem jak obliczyć i(t) bo pierw jest i=0 a później i=6mA
  • Poziom 30  
    Sytuacja w obwodzie przedstawia sie nastepujaco:

1. Przed zamknieciem wylacznika prad plynie przez cewke L i oba rezystory Rw i R polaczone szeregowo i ustalajace wartosc pradu w obwodzie. Wynikiem przeplywu pradu przez cewke jest gromadzenie energii magnetycznej.

2. W chwili zamkniecia wylacznika energia ta w postaci zaindukowanej SEM wywoluje przeplyw pradu przez rezystor R zalezny od indukcyjnosci cewki L. Indukowana w cewce SEM ma zwrot przeciwny do SEM zrodla E.
    Innymi slowy oddaje zgromadzona energie w postaci przeplywu pradu przez rezystor R.

3. Stala czasowa "ladowania" cewki jest ustalana przez sume rezystancji Rw+R.
    4. Stala czasowa "rozladowania" cewki jest ustalana tylko przez wartosc rezystancji R.

P.S Oznaczenia rezystorow zmienilem w celach edukacyjnych.

Pozdr
    Michal