Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator NICD, zasadowy - Eksplozja, zamozapłon przyczyna

11 Wrz 2019 12:20 207 3
 • Poziom 11  
  W pojeździe ktory serwisuje stosowane są akumulatory NiCd mokre. Akumulatory mają juz sporo lat, są regenerowane przez producenta i pracują praktycznie 12h na dobę dość intensywnie. Ostatnimi czasy uległy samozapłonowi 2 komplety. Ekspertyza firmy która regeneruje je i jest ich producentem, stwierdziła niski poziom elektrolitu za przyczynę. Przeszły one przegląd 2 miesiące przed zapaleniem i osobiście uzupełniałem w nich stan elektrolitu. Zastanawia mnie jak firma stwierdziła ze ubytek elektrolitu jest niedopatrzeniem z mojej strony a nie awarią akumulatora. Z 19 cel uratowały się 4 cele. W pozostałych elektrolit pod wpływem zapłonu wyciekł lub też wyparował. Przysłali oczywiście zdjęcia z zaznaczonym niskim stanem. Według mnie przyczyną było albo przeładowanie ogniwa. Rośnie wtedy jego temperatura wewnętrzna przyśpieszająca degradację materiałów składowych, tak dzieje się w akumulatorach zasadowych lub silne wyładowanie. Byc może wielokrotne. Pojazd stał na przeglądzie jakiś czas na bateriach. Gdy akumulator składający się z wielu ogniw jest rozładowany,powstają różnice pojemności które mogą spowodować, że niektóre ogniwa osiągną napięcie końcowe wcześniej przed innymi. Przez dwa miesiące mogły się takie sytuacje powtórzyć wielokrotnie co skutkowało wzrostami temperatury, oczywiście nierównomierne, przez co czujnik który znajduje się na jednej z cel, tego nie wyłapał. Woda z elektrolitu wyparowała szybciej niż z innych. Mało tego , w bateriach NiCd przy silnym rozładowaniu, kiedy napięcie ogniwa spada aż do 0,2 V, zdarza się, że może nastąpić odwrócenie polaryzacji. To tez mogło spowodować ujemne skutki.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Witam,
  mokre baterie NiCd inaczej wentylowane zawieraja otowry umozliwiajace wymiane gazowa w szczegolnosci produktow reakcji elektordowcyh podczas ladowania/rozladowywyania. Elektrolit to 30% KOH a wiec uwazaj.
  Nie do konca wydaje mi sie realny powod samozaplonu spowodowany za mala iloscia elektrolitu raczej jego nadmiernym sterzeniem co moze byc posrednio efektem jego niskiego poziomu - odparowuje tylko woda.
  Bardziej prawdopodobne wydaj sie ze ktores z ogniw zostalo zwarte co spowodowalo "zagotowanie" sie elektrolitu i zwiekszenie jego sterzenia i dalej opisywany efekt.
  Zdjecie niskiego poziomu elektrolitu po "fakcie" jest nie miarodajne, cele nie sa hermetyczne i na skutek samozaplonu czy podwyzszonej temeperatury podczas calego zajscia moglo to spowodowac przyspieszone odparowywanie wody z elektrolitu.
  Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Dzięki za odpowiedź. Jakie pytania zadać odnośnie ekspertyzy firmie co ją wykonywała, aby ich zagiąć wiedzą? Pierwsze to na pewno czy wykonali test gęstosci elektrolitu który pozostał. Duzo by to wyjaśniało a takowego testu nie wykonali.
 • Poziom 39  
  Witam,
  Moze po kolei:
  - samozaplon - co sie stalo jak to wygladalo itd.
  - podejzewam silne rozgrzanie sie celek co spowodowalo wyparowanie elektrolitu - we wszystkich celkach powinno go byc mniej niz zalecane
  - co do gestosci to pomiar po fakcie jest nie mairodajny gdyz moze i zapewne jest zafaszowany calym zdarzeniem, powinien byc wykonany przed zajsciem.
  - co moglo spowodowac efekt samozaplonu, niby dlaczego za niski poziom elektrolitu, to raczej miedzy bajki bym wlozyl, bardziej sluszne stwierdzenie bylo by ze nadmierne jego stezenie (posredni efekt niskiego poziomu ale niski poziom nie jest bezposrednia przyczyna).
  - tak naprawde za niski poziom elektrolitu i jego za wysokie stezenie z punktu widzenia elektrochemicznego nie powinno spowodowac samozaplonu akumulatora w rownowadze, cos wymusilo reakcje elektrodowe a wiec przeplyw pradu, nadmierne ladowanie czy zwarcie, mozliwe ze bylo jakies uszkodzenie elektrod i wewnetrzne np. zwarcie.
  - moze byl zatkany vent i gazy rozsadzily calosc ?
  Pozdrawiam