Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG 29MA73D-PZ - Nie działa audio z głośników

11 Wrz 2019 14:20 147 8
  • Poziom 25  
    Płyta główna o oznaczeniu:
    39MA73/LJ31H EAX65339604 (1.0)
    Znalazłem zwarty tranzystor zaznaczony na zdjęciu:
    LG 29MA73D-PZ - Nie działa audio z głośników
    Po wylutowaniu monitor się uruchamia lecz brak jest dzwięku, za napięcie na koncówce mocy audio odpowiada właśnie ten tranzystor.
    Stary tranzystor ma oznaczenie: x7ua po wpisaniu w google "x7ua SMD" znajduje Link według noty katalogowej jest to tranzystor NPN.
    Po wstawieniu pierwszego lepszego tranzystora NPN napięcie na końcówce mocy wynosi 3,9V trochę za mało żeby był dzwięk, po podstawieniu innego NPN napięcie skacze oraz głos zanika tranzystor mocno się grzeje (prawdopodobnie za mała moc)
    Po podstawieniu kolejnego NPN tranzystor się już nie grzeje ale napięcie skaczę oraz dzwięk zanika.
    Po podaniu 9V na końcówkę mocy z zasilacza serwisowego dzwięk jest OK ale pobór prądu skaczę do 250mA. W nocie katalogowej od niby x7ua max prąd wynosi 200mA, myślę że oryginalny tranzystor to nie był ten co znalazłem note katalogową.Czy orientuje się ktoś jaki tam siedzi tranzystor?
  • Poziom 37  
    Witam,
    a jaka to koncowka mocy?
    Uwzgledniles ze skoro oryginalny tranzystor ma Ic=200mA a prad plynie 250mA to wlasnie bylo powodem uszkodzenia i tonie on jest problemem ale koncowka z jakiegos powodu pobierajaca za duzy prad, spojz na koncowke i jej obciazenie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Końcówka mocy to TAS5715 nie wiem czy ona stanowi problem gdyż jak już wcześniej wspomniałem gdy zasilę końcówkę mocy z zasilacza to działa prawidłowo.Zapomniałem dodać że tranzystor uszkodził się przez kondensator smd który miał zwarcie.
  • Poziom 37  
    Witam,
    moze znajdz przyczyne czemu kondensator mial zwarcie.
    Dlatego zasugerowalem cos nie tak z koncowka mocy poniewaz w oryginalnym ukladzie z oryginalnym tranzystorem ktory wytrzymuje 200mA twoja koncowka mocy pobiera (w spoczynku ?) 250mA a wiec juz cos jest nie tak bo ten uklad nie ma prawa poprwanie dzialac.
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Końcówka pobiera na pełnej głośności w piku 250mA normalnie gra poniżej 200mA.
  • Poziom 37  
    Witam,
    ale czy rozumiesz na czym polega problem ?
    koncowka mocy zasilana przez oryginalny tranzystor wytrzymujacy 200mA pobiera srednio 200mA a w szczycie 250mA to juz jest po za wytrzymaloscia tego tranzystora, kto tak projektuje uklady ? Cud ze uklad dzialal tak dlugo.
    Z datasheetu wyglada ze prady zasilania to max 85mA plus to co koncowka pobiera w chwili pracy.
    Czy ten tranzystor napewno zalacza zasilanie (ktore AVDD, DVDD czy PVDD ?) moze raczej steruje RESET czy PDN?
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Napięcie które załącza ten tranzystor to PVDD.
    Według noty katalogowej ten tranzystor ma Ic=100mA, nie wydaje ci się że jest to trochę za mało żeby zasilić tą końcówkę?
  • Poziom 37  
    Witam,
    wlasnie o tym caly czas pisze.
    To ze nie dziala koncowka mocy moze byc spowodowane napieciem PVDD ale i sygnalami blokjacymi typu PDN.
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Sygnały blokujące PDN raczej nie gdyż jak już wcześniej wspomniałem gdy podam napięcie PVDD z zasilacza to dźwięk jest.