Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa komputery zrobione z jednego czyli co dokupić?

11 Wrz 2019 15:16 510 14

• Poziom 31  
    Cześć, jakiś czas temu prosiłem Was o pomoc w złożeniu komputera i to się udało: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3464948.html

Teraz przyszedł czas na komputer do biura, czyli wydajna maszyna do pracy biurowej (AutoCAD 2D, pakiety biurowe i programu obliczeniowe).

Znów zrobiłem przegląd rynku i postawiłem na Intela i5 i nie przekonujcie mnie do ryzenów, po prostu chce miec intela :) Obecnie w czołówce rankingu cena/jakość stoi I5 9400F czyli procesor bez grafiki o wydajności prawie identycznej co posiadany przeze mnie i5 8500.

Początkowo chciałem złożyć komputer do biura od podstaw ale wpadłem na pomysł, że obecny komputer domowy czyli ten do grania od czasu do czasu można by delikatnie unowocześnić a pozyskane komponenty wykorzystać do budowy komputera biurowego. Głównie skłoniło mnie do tego to, że nowszy i5 9400F nie posiada grafiki i musiał bym dokupić jakąś podstawową kartę graficzną, natomiast 9400F świetnie nada się do komputera domowego do grania, ponieważ tam mam GTX 1060. W biurowym komputerze będę korzystał z zintegrowanej grafiki z i5 8500. W przyszłości jak zabraknie pary na grafice to dokupię jakąś kartę, lub przełożę domowego GTX 1060, a do domu kupię coś mocniejszego :) Trochę to wszystko skomplikowane, ale poniżej przedstawiam 2 zestawy jakie poskładałem z posiadanych części i tych do kupienia.

Elementy do kupienia zaznaczono na żółto, resztę posiadam.

W zestawieniu jest również monitor ponieważ jeden już posiadam i dokupię drugi do biura.
  • Pomocny dla użytkowników
    Płyty w domowym nie musisz wymieniać, wystarczy aktualizacja BIOSu by działał i5-9400F. A do biurowego możesz kupić jakąś tanią.
    Zysku z wymiany i5-8500 na i5-9400F nie będziesz miał żadnego, w granicach błędu pomiarowego.

• Poziom 31  
    OK, może i racja, tylko muszę sprawdzić czy obecna płyta MSI obsługuje pamięci M.2 NVME bo taką mam zamiar kupić do domowego.

• Poziom 31  
    pisałem o obecnej płycie którą mam MSI Z370 A PRO i nie musiał bym jej wymieniać tylko aktualizacja BIOS. Znalazłem w specyfikacji, że obsługuje 1 dysk M.2 i jak dobrze rozumiem gniazdo M.2 obsługuje i SATA i PCI-E (NVME)

Cytat:
    • Intel® Z370 Chipset
    • 6 x SATA 6Gb/s ports*
    • 1 x M.2 slot (Key M)
    - Support up to PCIe 3.0 x4 and SATA 6Gb/s
    - Supports 2242/ 2260 /2280/ 22110 storage devices
    - Intel® Optane™ Memory Ready**
    • Supports Intel® Smart Response Technology for Intel Core™ processors

Dodano po 5 [minuty]:

W sumie pozostawiając płytę MSI Z370 A PRO w domowym komputerze i kupując jakąś z chipsetem B360 zaoszczędzę z dobre 200 zł natomiast płyta z chipsetem innym niż Z370 lub Z390 nie obsłuży mi pamięci 3000 MHz które chce wsadzić do komputera biurowego.
    nelik1987 napisał:
    płyta z chipsetem innym niż Z370 lub Z390 nie obsłuży mi pamięci 3000 MHz

A dlaczego tak bardzo potrzebujesz by pamięć działała z taktowaniem 3000Mhz? Będzie działała na 2666MHz i tyle. Różnicy żadnej nie zauważysz.

• Poziom 31  
    różnica w cenie między 2666, 3000 i 3200 jest prawie żadna (kilkanaście lub zaledwie kilkadziesiąt złotych), więc stwierdziłem, że lepiej do domowego komputera wsadzić 3200 skoro jest okazja. Zawsze to jakiś niewielki wzrost wydajności. Ale w sumie coraz bardziej przekonuje się do tańszej płyty głównej do biurowego komputera i pamięci 2666.
    Nie ma znaczenia czy kupisz pamięci 3000 czy 4000MHz. Jeśli płyta obsługuje tylko taktowanie 2666, to po prostu będą działały na niższym taktowaniu, węc spokojnie możesz kupić 3000 czy 3200. Róznica w cenie między 2666 a 3000 czy 3200 jest w zasadzie żadna. A może jeśli i tak kupujesz to dołóż do np. Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB,3733MHz, CL17 (PV416G373C7K)? Zmiana z 3000 na 3733 to już nawet około 10% klatek więcej w grach. Cenowo gorzej to wygląda bo dokładasz 30% ceny za 10% wzrostu wydajności. Wwymiana pamięci z 3000 na 3200 nic praktycznie nie da. Twoja decyzja.

• Poziom 31  
    Przekonaliście mnie, pozostanę w domowym komputerze przy obecnej płycie głównej bo przecież obsługuje M.2 i w sumie nic jej nie brakuje (tylko update BIOS). Do komputera biurowego postawiłem na tanszą płytę która poza ograniczeniem pamięci do częstotliwości 2666 ma wszystko czego potrzeba. Zdecydowałem się na ASUSA a nie MSI jak to zwykle robię bo ASUS jest w tej samej cenie a posiada już 2 port USB 3.1 gen2 w MSI tego brakuje.
    Poniżej ostateczne zestawienie, w sumie wyszło około 200 zł taniej co mnie bardzo cieszy :)

• Poziom 31  
    Faktycznie ciekawa płyta i ma wszystko czego potrzebuję dużo USB3.1 Gen2, obsługę M.2 (na przyszłość), 2 wyjscia na 2 monitory (HDMI i DVI) jest jeszcze w sumie VGA :) i jest tańsza od asusa o 50 zł :)
  • Poziom 2  
    Płyta MSI Z370-A PRO obsługuje pamięci w trybie OC do "Supports DDR4 Memory, up to 4000+(OC) MHz", biadolenie, że szybszy RAM nic nie da jest bujdą na resorach, proszę test: klik. Na Ryzenie, ale na Intelu też jest wzrost wydajności klik, różnica 2666 vs 3600 to 10-20 fps.

• Poziom 31  
    To wiem, że płyt z chipsetem Z370 i Z390 obsługują ram powyżej 2666.
    5lrzi3heln napisał:
    różnica 2666 vs 3600 to 10-20 fps

Zgadza się, ale tutaj rozważamy sens wymiany aktualnego RAMu 3000MHz na szybszy. Jak pisałem % dopłaty jest nieadekwatny do wzrostu % wydajnosći, więc to jest do rozważenia dla autora tematu.

• Poziom 31  
    Dziękuję, wszystkim za pomoc, przekonaliście mnie do pewnych rozwiązań, co poskutkowało obniżeniem kosztów całej konstrukcji. Dzięki za podpowiedź o płycie ASROCK która spełnia w pełni moje oczekiwania i jest znacznie tańsza.
    Poniżej ostateczna specyfikacja 2 komputerów razem z cenami zakupu. Na niebiesko zakupione podzespoły.