Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Czy można podłączyć PDU do wyjścia w UPS-ie

11 Wrz 2019 15:38 129 7
  • Poziom 10  
    Na wstępie przepraszam jeżeli pomyliłem dział i proszę o przeniesienie jeżeli tak się stało.
    A teraz do rzeczy, mój problem polega na tym że w pracy żaden informatyk przede mną nie zabezpieczył szafy w serwerowni UPS-em a mnie osobiście to doprowadza do białej gorączki że przy każdym spadku napięcia wszystko się restartuje, więc postanowiłem poszukać UPS aby tego unikać.
    Sytuacja wygląda następująco: w pracy nie ma serwera tylko w szafie jest switch zarządzalny cisco, router brzegowy, router od voIP, centralka telefoniczna, rejestrator od monitoringu z bezpiecznikami od kamer i monitorem plus kilka mniejszych urządzeń. Wszystko jest podpięte do jednego gniazda przez PDU i od PDU idzie też przedłużacz bo PDU miało za mało gniazd czyli obecnie jest 7 urządzeń podłączone do PDU i 4 podłączone do przedłużacza podpiętego do PDU.
    Zastanawiam się nad kupieniem UPS Qoltec Monolith 3000VA / 2400W Link.
    Jednak miałbym pytanie dokogoś kto ma większe doświadczenie czy można podłączyć PDU do wyjścia w UPS-ie ? Jak podsumowałem moc maksymalną urządzeń to UPS ma bardzo duży zapas więc nie powinno nic się dziać przy uruchamianiu sprzętu jednak wyczytałem że nie wolno podłączać listew przepięciowych do UPS ze względu na warystor i nie wiem jak to się ma w stosunku do PDU.
  • Poziom 38  
    pakelo napisał:
    wyczytałem że nie wolno podłączać listew przepięciowych do UPS ze względu na warystor

Można wiedzieć, gdzie to wyczytałeś? :) Wiekszość sprzętu IT ma na wejściu zasilania warystor, więc co za różnica - warystor w listwie czy w urządzeniu?
  • Poziom 10  
    Ogólnie na stronie swiatbaterii.pl przy każdym UPS-ie nawet przeznaczonym do szaf serwerowych jest adnotacja że nie należy podłączać litew przepięciowych i rozgałęźników do zasilacza (być może to zabezpieczenie producentów na wypadek awarii), oraz na forum benchmarkLink oraz na elektrodzie też znalazłem informacje Link
  • Poziom 38  
    Odnośnie linku z Elektrody - warystor nie ma chronić przed długotrwałym wzrostem napięcia ale przed krótkotrwałymi przepięciami. Jeśli napięcie na wyjściu UPSa wzrośnie na stałe ponad 275V (typowe napięcie wyzwolenia warystora) to UPS jet uszkodzony i żaden warystor już mu nie straszny ;)

Natomiast ten link z Benchmark: "podłączenie listwy z warystorem, tłumikami przepięć do UPS może uszkodzić falownik, najważniejszą cześć każdego UPS-a"... Szkoda, że nie napisano w jaki sposób.

Jak już wspomniałem - a co za różnica, czy warystor jest w listwie, czy w sprzęcie IT?
  • Poziom 10  
    Czyli jak dobrze rozumiem jeżeli obciążenie maksymalne jakie jest przy uruchamianiu sprzętu nie przeciąży upsa mogę spokojnie podłączać PDU do wyjścia w UPS ?
  • Poziom 34  
    pakelo napisał:
    ... na stronie swiatbaterii.pl przy każdym UPS-ie nawet przeznaczonym do szaf serwerowych jest adnotacja że nie należy podłączać litew przepięciowych i rozgałęźników do zasilacza...

W moim przekonaniu są to bzdury powielane bez większego zastanowienia. Jestem ciekaw co na to producenci. Ja nie spotkałem w instrukcji obsługi takiego zakazu.

Każdy UPS ma zabezpieczenie przeciążeniowe, mój UPS 3kVA ma także zabezpieczenie przeciwzwarciowe na wyjściu więc nie widzę powodów przeciw podłączaniu listew i urządzeń z warystorami. Poza tym jakim cudem na wyjściu miałoby pojawić się napięcie wyzwalające warystor? No chyba, że w wyniku uszkodzenia UPS - więc to i tak jest już bez znaczenia.

[edyta]
    Uwaga kolegi we wskazanym topiku o usuwaniu warystorów jest co najmniej nie na miejscu.
  • Poziom 10  
    Dzięki wszystkim za odpowiedzi, temat wyczerpany i wyjaśniony więc zamykam.

Dodano po 3 [minuty]:

Odpowiedzi forumowiczów i link od użytkownika jprzedworski wyjaśnia problem