Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana aktualizacja bezpieczników nadprądowych ES

11 Wrz 2019 18:56 195 9
  • Poziom 9  
    Dom z lat '60. Wielokrotnie modernizowana tablica bezpieczników oraz sama instalacja, w celu dostosowania do zmieniajacych się realiów i potrzeb prądowych. 4 Pokoje z instalacją dwużyłową. Kuchnia i łazienka z instalacją trzyżyłowa... gdzie dodatkowo występuje przewód uziemiający żółto/zielony. Uziom aktualnie i nieszczęśliwie podłączony jest do rury miedzianej od c.o. i chcę go przełączyć na starą metalową ocynkowaną rurę kanalizacyjną w kotłowni o średnicy ok 4 cm, która wychodzi przez fundament "w poziomie" w ogród i doprowadza wodę do innego domu ewnt do pionowej rury o średnicy ok 8 cm, która wystaje z podłogi i kiedyś łączyła budynek z odległą o ok 200 m hydroforownią.
    Brak wyłącznika różnicowego. Aktualnie każdy bezpiecznik nosi oznaczenie K20A... i szłyszałem sugestie, że bezpieczniej byłoby zamontować bezpieczniki o tym samym prądzie, ale w klasie B lub C.

Możecie coś poradzić w zakresie oznaczeń oraz samych producentów ? Podobnie jak w temacie liczników:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3608310.html
    choć tu chodzi bezpośrednio o zabepieczenie życia ludzkiego.

Załączam foto sytuacji:
    Wymiana aktualizacja bezpieczników nadprądowych ES Wymiana aktualizacja bezpieczników nadprądowych ES Wymiana aktualizacja bezpieczników nadprądowych ES
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 42  
    W jakim układzie pracuje sieć zasilająca ten budynek?
    cynamonik napisał:
    Kuchnia i łazienka z instalacją trzyżyłowa... gdzie dodatkowo występuje przewód uziemiający żółto/zielony.
    Skoro trzy żyły to dlaczego nie ma RCD? Łazienka bez RCD to praktycznie taniec z kostuchą.
    cynamonik napisał:
    Uziom aktualnie i nieszczęśliwie podłączony jest do rury miedzianej od c.o. i chcę go przełączyć na starą metalową ocynkowaną rurę kanalizacyjną w kotłowni o średnicy ok 4 cm, która wychodzi przez fundament "w poziomie" w ogród i doprowadza wodę do innego domu...
    Brak słów. Dlaczego nie wykonasz uziemienia jak Pan Bóg przykazał lub nie wykorzystasz tej unieczynnionej rury do hydroforu? Nie wolno ci nie wykorzystywać jako uziomu nie swojego wodociągu bez zgody jego właściciela.
    Charakterystyka K (bodajże 8-12) to trochę więcej niż B a dużo mniej niż C, ale 20A na pewno jest niedopuszczalne w obwodach 1,5mm2 a w obwodach 2,5 też jest to wartość zawyżona.
    Pomijam fakt iz mamy do czynienia z aparatami "kombinowanymi".
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 10  
    S162 firmy FAEL to był 2-polowy wyłącznik nadprądowy. Czyli 2-torowy, 2 zaciski od dołu i 2 zaciski od góry, te 2 moduły połączone wspólną dźwignią. Na lewym module miał oznaczenie S162 (takie jak masz na skrajnych na lewym zdjęciu), a na prawym module miał schemat z oznaczonymi zaciskami 1, 2, 3, 4 (to co masz na czterech środkowych na lewym zdjęciu).

O ile dobrze rozumiem, takiego produktu, jak masz na lewym zdjęciu, nie było. Czyli coś co ma osobne dźwignie i od lewej patrząc masz moduły opisane S162, zaciski, zaciski, zaciski, zaciski, S162. W związku z tym jest to raczej jakaś radosna twórczość na temat.
  • Specjalista elektryk
    cynamonik napisał:
    Brak wyłącznika różnicowego. Aktualnie każdy bezpiecznik nosi oznaczenie K20A... i szłyszałem sugestie, że bezpieczniej byłoby zamontować bezpieczniki o tym samym prądzie, ale w klasie B lub C.
    Że w tzw. charakterystyce B, to się zgodzę. Natomiast K odpowiada więcej niż C, tak więc należy sprawdzić, najlepiej za pomocą pomiarów, czy dany wyłącznik spełnia warunek SWZ w określonym czasie.
    Również wartość 20 A tych wyłączników jest zawyżona, jeżeli instalacja jest wykonana przewodami 1,5 mm², a nawet 2,5 mm².
    Dla instalacji 3-żyłowej(obwody gniazd i ośw. łazienki) wskazane użycie RCD.

Rozporządzenie Syryjczyka podaje te wartości - http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19900810473/O/D19900473.pdf
    Ale bardzo pomocna dyskusja na ten temat była na ISE
  • Poziom 9  
    Dziękuje za szybkie odpowiedzi !

Jak pisałem instalacja była modernizowana zawsze przez elektryka z uprawnieniami... nie wiem dlaczego nadal jest nie do końca jak być powinno. Przerażające / irytujace, że kolejny raz muszę Was mordować pytaniami, bo nie ma 100 % pewności, że ktoś zrobił robote jak należy.
    Jestem umówiony w przyszłym tygodniu z kolejnym elektrykiem - mam nadzieje, że zrobi porządek.
    Do tego czasu chciałem kupić to co potrzeba i ewnt porobić to co jasne i możliwe w moim zakresie.

Budynek ma w głównej skrzynce rodzielczej 4 bezpieczniki 25 A.
    Dwie fazy dochodzą do zespołu czterech bezpieczników (zasilanie piętra głównego domu i moim domku A w ogrodzie) - to jest pierwszy licznik energii od PGE.
    Jedna faza do zespołu 6 bepieczników, (zasilanie parteru, piwnicy i moim domku B w ogrodzie) - to jest drugi licznik energii od PGE.
    Wydaje mi się, żę to zbyt mało i niezbyt szczęsliwie podzielone, choć przez ostatnie kilkanaście lat kilkoro użytkowników korzystało bez problemów typu "wyskakujące" bezpieczniki.

W umowie z PGE dla drugiego licznia jest: grupa taryfowa G11; gospodarstwo domowe; grupa przyłączeniowa V; moc przyłączeniowa 4kW; moc umowana 5 kW; ilość faz 1; tg fi 0,4 ; zabezpieczenie przedlicznikowe 25 A ; zabezpieczenie głowne/zalicznikowe/limitujace 25 A.

W umowie z PGE dla pierwszego licznika wartości zabezpieczeń są z tego co pamiętam identyczne i już 3 fazy. Niebawem będe przepisywał umowę to się zorientuję.

To mieszkanie (parter) jest aktalnie nie użytkowane, w pierwszej wolnej chwili chcę przede wszystkim właśnie przełączyć uziomy do nieczynnej rury od hydroforowni. Nie wiem tylko czy już ktoś z pozostałych kilku sąsiednich domów oddalonych od siebie o ok 40-50 m w taki sam sposób się nie podłączył. Bo instalacja nadal istnieje. To chyba nie powinno być przeszkodą ?

PYTANIA / WĄTPLIWOŚCI:

1
    zastanawiałem się po sugestii elektryka o wystąpienie do zakładu o przydzielenie większej mocy, ale pewnie wtedy trzeba by zmieniać przewody w ścianach na większy przekrój, bo aktualnie to chyba 1,5 mm2 czyli jak do oświetlenia :) Przydałoby się coś takiego zrobić bo w domku A nie ma gazu i planuję zamontować ogrzewacz przepływowoy 5 kW oraz postawić olejak 2 kW, ewnt mniejszej mocy piec akumulacyjny z wkładem z cegieł.

2
    zgodnie ze sztuką bezpieczniki dla przewodów 1,5 mm2 powinny być 16 A, jak w typowym mieszkaniu. Mogę takie kupić jeśli miałbym je zmieniać na inną charakterystykę, ale nadal nie wiem , czy K jest ok ? Wydaje mi się, że to charatkerystka pod urządzenia z wiekszym prądem rozruchowym jak ktoś pisał, czyli fabryka/zakład itp. Wolę żeby bezpiecznik zadziałał wcześniej. Jak pisał Elapiotr zlecę pomiary na tym co jest z prawidłow podłączonymi uziomami.

3
    czy prawidłowo wykonany uziom jest mniej bezpieczny niż różnicówka i dopuszcza się go jeszcze w instalacjach?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Ty nic nie kupuj bez uzgodnień z elektrykiem!
    Ad.1. Tu trzeba policzyć bo bez tego zastanawianie się sensu nie ma.
    Ad.2 Przekrój 1,5mm2 (oświetlenie) to zabezpieczenie 10A (max 13A), zaś 2,5mm2 to 16A. Charakterystyka oczywiście B
    Ad.3. Uziemione połączenia wyrównawcze są wymagane w tym kraju od 1968r. Nie ma więc żadnej alternatywy pomiędzy uziomem a RCD.
  • Poziom 22  
    kkas12 napisał:
    Przekrój 1,5mm2 (oświetlenie) to zabezpieczenie 10A (max 13A), zaś 2,5mm2 to 16A.

Nie do końca jest to prawda. Wszystko zależy od sposobu ułożenia. Dopuszczalne obciążenie dla 2,5 to 27A, a 1,5 19,5 metodą "C" Cu przy temperaturze otoczenia 30stopni.
  • Moderator
    markus-19 napisał:
    Wszystko zależy od sposobu ułożenia.

Sposoby ułożenia przewodów w mieszkaniu, a właściwie warunki ich chłodzenia, bywają bardzo różne na długości, poza tym mogą się zmieniać w czasie, bo na przykład właściciel zmieni przeznaczenie pomieszczenia. Pytam więc, czy po wykonaniu instalacji będziesz np. co tydzień tam zaglądał i sprawdzał czy nic się nie zmieniło? Łańcuch ma wytrzymałość najsłabszego ogniwa, więc i w instalacjach należy przyjmować najgorsze możliwe wskaźniki, aby być pewnym, że wykonanie nie będzie powodowało awarii.
    Chyba zbyt często mamy tu na forum świadectwa i relacje użytkowników dotyczące partactwa wykonawców, abyś jeszcze Ty swoimi "radami" powodował zamieszanie.
  • Poziom 22  
    retrofood napisał:
    Chyba zbyt często mamy tu na forum świadectwa i relacje użytkowników dotyczące partactwa wykonawców, abyś jeszcze Ty swoimi "radami" powodował zamieszanie.

Elektroda to forum do którego zagląda tysiące osób, nie wszyscy się udzielają, a jedynie czerpią wiedzę z wypowiedzi bardziej doświadczonych. Zatem wypadałoby wypowiadać się możliwie najbliżej prawdy aby utrzymać poziom wypowiedzi.