Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki najlepszy linux dla zaawansowanego użytkownika?

11 Wrz 2019 21:08 153 7
  • Poziom 3  
    Witam, jaki waszym zdaniem jest najlepszy Linux dla zaawansowanego użytkownika, chcę na próbę przejść na Linuxa, ale która dystrybucja najbardziej przypomina możliwości Windowsa? Tzn aby jak najwięcej programów było dostępnych na tego Linuxa, aby był jak najbardziej zaawansowany.
  • Spec od komputerów
    Po co Ci "zaawansowany" system skoro dopiero chcesz przejsc i nawet nie wykorzystasz mozliwosci systemu?
    Tym bardziej, ze nawet nie chce Ci sie wejsc na pierwsza lepsza strone z zestawieniem dystrybucji i wybrac samemu ta, ktora Ci pasuje.

Dlatego instaluj to co wszyscy np. Ubuntu albo lepiej uruchom z usb i sprawdz czy w ogole bedziesz chcial uzywac linuksa.
  • Poziom 27  
    Zaawansowany użytkownik wie czego potrzebuje.
  • Poziom 15  
    Skoro lubisz wyzwania to zainteresuj się Arch Linux.
  • Poziom 31  
    Do nauki Slackware. Chociaż raz postawiony i dobrze skonfigurowany działa przez lata.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Ja do kolekcji Linuxów dla zaawansowanych użytkowników dorzucę moje ulubione gentoo :)
  • Poziom 31  
    Według mnie, funkcjonalne podobieństwa do MS Windows zależą od zastosowanego środowiska graficznego, a mniej od tzw. "dystrybucji". Zakładając, że wersja jądra będzie co najmniej 2.6, to już XFCE jest podobny do MS Windows. Jest to kompromis związany z możliwościami komputera.

Przykładowo. U mnie w robocie, jako stanowiska robocze, działają "jednordzeniowce", np. Intel P4 HT, AMD Athlon 64 - dają radę w zastosowaniach biurowych z XFCE, ale już stają się denerwująco powolne z KDE. Ale... najlepiej dać na płytę główną tyle pamięci i o takiej szybkości, ile można fabrycznie, jednak nie mniej, niż 1,5-2 GB. Swap - raczej jako plik, niż jako pierwsza partycja.

Komputery z procesorami o dwu rdzeniach, np. Core2Duo i RAM DDR2 2GB 800 MHz, praktycznie dostały drugie życie po przejściu z MS Windows XP|Vista na Linuksa z XFCE.

Z kolei środowisko graficzne KDE całkiem dobrze działa na komputerach od konfiguracji co najmniej: procesor Intel "i3", RAM DDR3 4 GB.

"Zastosowania biurowe" - przeglądarki internetowe, pakiety zintegrowane Open|Libre Office, drukowanie sieciowe, skaner płaski, odtwarzanie standardowych multimediów. Należy jednak pamiętać, że OO|LO to nie jest MS Office i mogą pojawić się różnice w formatowaniu plików, szczególnie zaawansowanym formatowaniu (np. tabele, obiekty dołączone, funkcje wbudowane, całkowity brak zgodności baz danych itp.) i szczególnie podczas drukowania.

Co ciekawe, zastosowanie dystrybucji w wersji 64 bitowej na komputerach, które mają takie procesory - według opinii użytkowników nie przyspiesza działania w sposób znacząco zauważalny.

Krzysztof Podstawa
  • Poziom 37  
    Witam,
    skoro jestes poczatkujacy i chcesz cos najbardziej okno podobnego to rozwaz Mint'a masz do wyboru wersje ubuntowa i debianowa, ma bardzo duze wsparcie, ja mam go na kilku komputerach. nie bylo problemow.
    Najbardziej popularny to chyba nadal ubuntu (osobiscie uzywam studio ze wzgledu na interafce i dodatki) ale z moich obserwacji jest mniej stabilny, ciagle update rdzenia i czasem sypnie bledami. Ale ma najwieksze wsparcie.
    Uzywam tez debiana ale nie jestem fanem jego interface.
    Zgadzam sie z poprzednikiem, starsze laptopy odzywaja pod linuxem, moj ulubiony to stray fujitsu z core duo 2x2.54GHz i slabszym SSD, dziala szybciej niz nowy i7-6700 z oknami 7 i 10.
    Pozdrawiam