Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć różnicówkę 1-faz przy braku PE w bloku

12 Wrz 2019 02:57 1131 47
  • Poziom 11  
    Witam.
    Zapytanie jak w temacie.
    Wymieniłem w mieszkaniu w bloku całą instalację 2 żyłową aluminiową na 3x1,5mm oświetlenie oraz 3x2,5mm gniazda.
    Zamontowana została nowa rozdzielnia i chciałbym do tego wszystkiego dorzucić jeszcze różnicówkę 1-faz, tylko do pełni szczęścia brakuje mi w mieszkaniu trzeciego przewodu ochronnego.
    Jest to 2 piętro więc nie mam możliwości nabić szpilek lub podłączyć się do bednarki czy zbrojenia, jedynym metalowym elementem w mieszkaniu są rury hydrauliczne z zimną woda czy centralnego ogrzewania.
    Widziałem kiedyś w starym budownictwie jak w piwnicy był podłączony przewód ochronny do rury metalowej z zimną wodą, bo była przeprowadzana wymiana całych pionów elektrycznych w tym budynku i w ten sposób uzyskaną w rozdzielniach piąty przewód PE.
    Czy w mieszkaniu takie coś zda egzamin czy jakieś inne dobre sposoby znacie na rozwiązanie problemu.
    Dziękuję z góry za wszystkie dobre pomysły :)
  • Testo
  • Poziom 29  
    Takie podłączenie do rury jest niedopuszczalne...

Zapytaj się energetyki jakie masz przyłącze (układ sieci) bo to że 1-faz nic nie mówi.. Bo ten N wcale może nie być tylko "N"..
  • Poziom 38  
    nightdrivers napisał:
    Witam.
    Zapytanie jak w temacie.
    Wymieniłem w mieszkaniu w bloku
    była przeprowadzana wymiana całych pionów elektrycznych w tym budynku i w ten sposób uzyskaną w rozdzielniach piąty przewód PE.
    Czy w mieszkaniu takie coś zda egzamin czy jakieś inne dobre sposoby znacie na rozwiązanie problemu.
    Po co kolega bierze się za coś na czym się nie zna !!!
    Proszę wezwać elektryka z administracji i sprawę załatwi.
    A także zrobi pomiary.

Wyjaśniać można osobie która ma jakieś pojecie o tym co robi.
    nightdrivers napisał:
    Zamontowana została nowa rozdzielnia i chciałbym do tego wszystkiego dorzucić jeszcze różnicówkę 1-faz
    Dorzucić różnicówkę - bez komentarza.
    Kolego nightdrivers !
    Instalacja to nie jest broszka do babskiej sukienki która musi mieć tylko DESIGN.
    Konieczne są pomiary nowej instalacji, żeby sprawdzić czy ochrona przeciwporażeniowa działa.
  • Poziom 11  
    Kolego Jarzabek666 i CYRUS2 rozmawiałem z elektrykiem administracji i zapytałem go jaki jest układ podłączenia, na co on stwierdził iż nie wie jaki jest rodzaj linii , powiedział tylko iż jest instalacja 4 żyłowa L1,L2,L3,N
    Gdy wspomniałem że rozchodzi mi się o podłączenie różnicówki w mieszkaniu po wymianie instalacji i dlatego pytam o rodzaj przyłącza to powiedział że trzeba połączyć N z Pe , bo nie ma piątego przewodu i on właśnie tak robi :O
    Nic nie mówił o żadnych pomiarach , że trzeba to robić, a tym bardziej że on będzie to robił.
    Wspomniał tylko że podłączenie w tablicy czyli zmostkowanie N i Pe to nie będzie duży koszt jak on przyjdzie i to zrobi :D
  • Testo
  • Poziom 42  
    nightdrivers napisał:
    rozmawiałem z elektrykiem administracji i zapytałem go jaki jest układ podłączenia, na co on stwierdził iż nie wie jaki jest rodzaj linii ,

Toto jest dupa a nie elektryk. Wie on wogóle że żyje? Układ sieci i przekrój przewodów zasilających twoje mieszkanie to podstawa by cokolwiek poradzić.
  • Moderator
    nightdrivers napisał:
    on stwierdził iż nie wie jaki jest rodzaj linii , powiedział tylko iż jest instalacja 4 żyłowa L1,L2,L3,N

nightdrivers napisał:
    Wspomniał tylko że podłączenie w tablicy czyli zmostkowanie N i Pe to nie będzie duży koszy jak on przyjdzie i to zrobi :D

Weź go zapytaj, skoro instalacja jest 4 żyłowa (L1, L2, L3, N) to z jakiego kosmosu i jakim zaklęciem wyczaruje PE? I powiedz mu jeszcze, że jest ignorantem oraz partaczem, a nie elektrykiem. Nadaje się najwyżej do ciągania sznurków a nie przewodów.
  • Poziom 15  
    A rozłączenie N przed bezpiecznikami na N i ochronny nic nie da? I wprowadzenie do roznicowki L i N a ochronny na bolce w gniazdach?
  • Moderator
    miroslaw wielki napisał:
    A rozłączenie N przed bezpiecznikami na N i ochronny nic nie da? I wprowadzenie do roznicowki L i N a ochronny na bolce w gniazdach?

Przetłumacz to na polski, bo nic z tego tekstu nie rozumiem.
  • Poziom 42  
    Żyła N jest żyłą neutralną i nie może pod żadnym pozorem zostać wykorzystana do ochrony przeciwporażeniowej.
    Dlatego istotna jest informacja o układzie sieci zasilającej twój budynek.
    Tu żadne dywagacje są nie na miejscu.
    Tu musi być pewność.
  • Moderator - Elektryka
    Nie! Żyły N nie można rozdzielić na N i PE. Można to zrobić z żyłą PEN, ale taka musi istnieć w sieci dystrybucyjnej i na "papierze", czyli w umowie lub warunkach przyłączenia (układ sieciowy)
  • Poziom 29  
    miroslaw wielki napisał:
    Czy to możliwe rozwiazanie?

Tylko w sieci TN-C,TN-C-S.. O ile jak ktoś wspomniał wyżej przekrój N jest większa od L..
  • Poziom 15  
    Widocznie u mnie jest ze słupa PEN. Ale jest doziemiony przy liczniku i odebrany przez rejon. Taki miałem schemat w projekcie.
  • Moderator
    Jarzabek666 napisał:
    miroslaw wielki napisał:
    Czy to możliwe rozwiazanie?

Tylko w sieci TN-C,TN-C-S.. O ile jak ktoś wspomniał wyżej przekrój N jest większa od L..

Przekrój N nie ma nic do rzeczy! Ile razy jeszcze trzeba o tym pisać na forum? N jest nietykalne! To jest przewód roboczy i wara wam od niego!
    Rozdzielać można przewód PEN pod warunkiem, że jego przekrój nie jest mniejszy niż 10 mm² Cu lub 16 mm² Al. Czy tak trudno to pojąć?
  • Moderator
    miroslaw wielki napisał:
    Taki mam schemat

To Ty masz schemat, a mnie interesuje schemat Autora.
  • Poziom 29  
    retrofood napisał:
    Przekrój N nie ma nic do rzeczy!

Pomyliło mi się chodziło o PEN sieci TN-C i TN-C-S mają PEN...
  • Poziom 15  
    Proszę o usuniecie wszystkich moich postów z tego tematu.
  • Specjalista elektryk
    Jarzabek666 napisał:
    retrofood napisał:

Pomyliło mi się chodziło o PEN sieci TN-S i TN-C-S mają PEN...

I dalej Ci się myli, kolego.
  • Poziom 40  
    Jarzabek666 napisał:
    retrofood napisał:

Pomyliło mi się chodziło o PEN sieci TN-S i TN-C-S mają PEN...

Jest kolega pewien?
  • Poziom 29  
    Literówka się wkradła poprawiłem chodziło jak wyżej pisałem TN-C...

TN-S jest bez podziału bo już osobno...
  • Poziom 11  
    Tak to wygląda w skrzynce na klatce

Jak podłączyć różnicówkę 1-faz przy braku PE w bloku
  • Poziom 42  
    nightdrivers napisał:
    rozmawiałem z elektrykiem administracji i zapytałem go jaki jest układ podłączenia, na co on stwierdził iż nie wie jaki jest rodzaj linii

A to jest podstawowa informacja którą możesz uzyskać w lokalnym ZE albo masz na umowie o dostawę energii.

Natomiast twoje zdjęcie pokazuje niewiele. Ale na moje oko to PEN tam nie ma, za małe przekroje.

Szacuję te czerwone przewody na jakieś 2,5mm^2, te z zacisku neutralnego (?) raczej też.
    Pion (cały czas na oko) 10-16mm^2 alu.

Tego się musisz dowiedzieć.

Rozpatrujemy dwa możliwe przypadki:
    1) Zasilanie w układzie TN, Na bank nie masz u siebie w mieszkaniu PEN, należy wymienić WLZ. Nie jest możliwy montaż RCD, ba, instalacja nie spełnia obecnych wymagań, a ponieważ:
    nightdrivers napisał:
    Wymieniłem w mieszkaniu w bloku całą instalację 2 żyłową aluminiową na 3x1,5mm oświetlenie oraz 3x2,5mm gniazda.
    Zamontowana została nowa rozdzielnia i chciałbym do tego wszystkiego dorzucić jeszcze różnicówkę 1-faz, tylko do pełni szczęścia brakuje mi w mieszkaniu trzeciego przewodu ochronnego.

wykonałeś modernizację więc wymagania spełniać musi.

2) Zasilanie w układzie TT. Brakuje przewodu PE oraz takich aparatów jak RCD selektywne. Instalacja nie nadaje się do eksploatacji

Wykonałeś modernizację części instalacji...

Co do zdjęcia, po kolorach oczek zarówno sprawnych jak i już wymienianych bezpieczników widzę zakres od 16 do 25A. Na te druciki to 16A max. Który to twój?
  • Poziom 42  
    Jak tę instalację budowano to o PEN'ie jeszcze nikt nie słyszał.
    A skoro instalacja w czasach budowy nadawała się do eksploatacji to i dziś się nadaje.
    I wszelkie połajanki i pouczenia autora na nic się nie zdadzą dopóki nie poinformuje nas o układzie sieci.
  • Poziom 11  
    Dowiedziałem się od elektryka administracji że na klatce bezpiecznik 25A i polecił położyć również nowy przewód na zasilanie licznika i dalej na mieszkanie przekrój 4mm :)
    Na mieszkanie jest już położony i przygotowany do podłączenia co widać na foto po prawej stronie.
    Obecnie mieszkanie jest zasilane z licznika znajdującego się na klatce 2x2,5mm
    Czyli rozumiem ze Panowie że mam zadzwonić do energetyki żeby ustalić rodzaj przyłącza ?
  • Poziom 42  
    nightdrivers napisał:
    Czyli rozumiem ze Panowie że mam zadzwonić do energetyki żeby ustalić rodzaj przyłącza ?

Tak.
    nightdrivers napisał:
    Dowiedziałem się od elektryka administracji że na klatce bezpiecznik 25A i polecił położyć również nowy przewód na zasilanie licznika i dalej na mieszkanie przekrój 4mm

O ile to będzie przewód 3x4 to może być. @x to minimum 10 w miedzi.

Dowiedz się od elektryka o przekrój pionu, tj. tych czarnych grubszych przewodów na zdjęciu.

kkas12 napisał:
    A skoro instalacja w czasach budowy nadawała się do eksploatacji to i dziś się nadaje.

To skoro w tych latach jeżdżono maluchami to dlaczego nie jeździć nimi dziś?

Gdy przedmiotowa instalacja powstawała to wymagania jej stawiane były zupełnie inne.

Poza tym autor wykonał modernizację instalacji lokalu ( co mu się zresztą chwali) I teraz należy jego zmodernizowaną instalację jakoś podłączyć do pionu w bloku. Jakoś to znaczy poprawnie a nie skręcić kabelki byle świeciło. Bo teraz żeby było poprawnie to dla TN trzeba mieć w pionie PEN a obawiam się że to aluminium nie będzie miało 16 kwadrat.
  • Poziom 42  
    Autorze wątku zerknij do umowy z ZE i tam doczytasz się o układzie sieci.
    Ale załóżmy hipotetycznie, że jest to TN.

I co z tego, ze przekrój (PEN/przewodu zerowego) ułożonej dawno temu w.l.z. może nie będzie odpowiadał dzisiejszym wymogom stawianym żyle PEN???
    Czy jest to powód by w mieszkaniu instalacji nie wymieniać, nie rozdzielać żyły pełniącej funkcję ochronno-neutralną, a co za tym idzie zapomnieć o RCD?
    Nowe/dzisiejsze standardy dotyczą tego co dziś jest budowane i nie można ich na starocie rozciągać. Gdyby tak było to połowę Polski należałoby pozbawić zasilania.
    Co nie znaczy by tych staroci nie zastępować nowym.
    Ale stare w.l.z. nie mogą uniemożliwiać wykonywania nowych instalacji w mieszkaniach.

Gorzej, jeśli autor ma do czynienia z układem TT. Chociaż nie sądzę.

Dla mnie jednak w.l.z. od puszki piętrowej poprzez zabezpieczenie przedlicznikowe i licznik do mieszkania to raczej śmiech na sali. Bo o 7kW z jednej fazy czy o trzech ewentualnie fazach w przyszłości można zapomnieć. Po co więc samemu się ograniczać.
    Ja bym ułożył 5x6 by mieć otwartą drogę na przyszłości.
    kortyleski napisał:
    Gdy przedmiotowa instalacja powstawała to wymagania jej stawiane były zupełnie inne.
    I te wymgania do oceny tej w.l.z. obowiązują po dzień dzisiejszy.
    A malucha to w muzeum zaostaw.
  • Warunkowo odblokowany
    kkas12 napisał:
    I co z tego, ze przekrój (PEN/przewodu zerowego) ułożonej dawno temu w.l.z. może nie będzie odpowiadał dzisiejszym wymogom stawianym żyle PEN???
    Czy jest to powód by w mieszkaniu instalacji nie wymieniać, nie rozdzielać żyły pełniącej funkcję ochronno-neutralną, a co za tym idzie zapomnieć o RCD?
    Wreszcie ktoś ma jaja i napisał prawdę.