Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie równoległe a szeregowe paneli fotowoltaicznych

12 Wrz 2019 08:03 1374 18
 • Poziom 16  
  Witam.
  Chcę podłączyć 4 szt paneli fotowoltaicznych do sieci energetycznej. Panele pod obciążeniem mają 37 V i po310W. Jak lepiej je połączyć - szeregowe, czy równoległe i na jakie napięcie kupić inverter?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 24  
  Na pewno nie równolegle, na 37V to inwertera on-grid nie znajdziesz a szeregowo to ok 150V i też może być trochę za mało
 • Poziom 16  
  A czy bardziej wydajne jest połączenie szeregowe i większe napięcie, czy połączenie równoległe i napięcie niskie.
  Pytam, bo pożyczyłem od znajomego Grid Tie Inverter 1000 W 20-45 v i oddaje Max 750 W tj. ok 60 %, a panele są nowe.
 • Poziom 21  
  Wydaje się, że szeregowe. Przy równoległym wzrasta prąd, a napięcie jest średnią z modułów. Problem w tym, że każdy moduł to 60 elementów. Minimalne różnice sprawiają, że każdy z modułów ma nieco inne napięcie MPP a to sprawia problem algorytmowi śledzenia punktu mocy maksymalnej. Poza tym straty przesyłowe rosną wg. I^2.

  Miałem kiedyś 4 panele równolegle podłączone do inwertera SinusPro. Prąd 24A pojawiał się sporadycznie. Natomiast 100V z szeregu 4-rech paneli nie sprawia problemu z inwerterem Elnix, który można skonfigurować do pracy już od 40V. Te same panele na połączeniu szeregowym wielokrotnie osiągały swój Wp.
 • Poziom 16  
  A czy moc z łączenia równoległego będzie taka sama jak przy łączeniu szeregowym?
 • Poziom 24  
  Prąd przy połączeniu równoległym będzie 4x większy od połączenia szeregowego i przy niezwiększeniu przekroju straty będą większe, jak przekroje będą odpowiednie to moc będzie taka sama.
  A do tego pożyczonego Grid Tie Inverter 1000 W 20-45 v to szeregowo nie bardzo, za niskie ma napięcie wejściowe DC
 • Poziom 16  
  Wiem że nie mogę. Przekrój przewodu mam 16mm2, ale dziwi mnie dlaczego oddają tak małą moc przy połączeniu równoległym?
 • Poziom 16  
  MichałS napisał:
  Kontroler niedociąża panele ze względu na różnice w Umpp, albo po prostu taka była pogoda. .

  Nigdy na tych panelach nawet przy najlepszej pogodzie nie uzyskałem więcej niż 750 W, w dzień pochmurny to jest nawet 60 W. Zdjęcie inwertera i tabliczki znamionowej paneli poniżej. W/g mnie ten inwerter jest dobrany idealnie.
  Połączenie równoległe a szeregowe paneli fotowoltaicznych Połączenie równoległe a szeregowe paneli fotowoltaicznych

  Dodano po 5 [minuty]:

  anaba255 napisał:
  Jakie napięcie na panelach pokazuje regulator? Jak możesz zmierz napięcie na kablu przy panelach i przy regulatorze, pod obciążeniem, zobaczysz czy są straty.

  Wychodzi że nie ma strat, bo przy panelach jest dziś ok. 32V, a przy inwerterze tak samo.
  Zaobserwowałem jeszcze jedno zjawisko.
  Podczas pomiaru napięcia miernikiem , gdy panele są pod obciążeniem napięcie skacze w przedziale 27-32 V nie wiem dlaczego tak się dzieje., jest to widoczne zarówno przy inwerterze jak i przy samych panelach. Mam jeszcze drugi zestaw paneli również 4 szt i tam analogicznie napięcie jest stałe. Czy może to wskazywać że któryś z paneli jest uszkodzony?
 • Poziom 16  
  MichałS napisał:
  Poszukiwanie punktu pracy o maksymalnej mocy. Normalne zjawisko dla algorytmu typu obciąż i obserwuj.

  Co mam obciążyć, przecież obciążenie to sieć energetyczna , tam zawsze ktoś pobiera energię. Mam włączyć na tej fazie bojler?
 • Poziom 22  
  AZUKS napisał:
  MichałS napisał:
  Poszukiwanie punktu pracy o maksymalnej mocy. Normalne zjawisko dla algorytmu typu obciąż i obserwuj.

  Co mam obciążyć, przecież obciążenie to sieć energetyczna , tam zawsze ktoś pobiera energię. Mam włączyć na tej fazie bojler?

  Inwerter obciąża panele szukając napięcia, w którym dadzą najwięcej prądu.

  Punkt mocy paneli to 38V, a inwerter utrzymuje 32V, więc może tu tkwi przyczyna. Druga sprawa, jak inwerter spisywał się na innych panelach? To 1000W to realne, czy tylko na tabliczce?
 • Poziom 16  
  Vmp dla pracy z paneli to 35-39 V.
  Ta pierwsza wartość 26-33 jest dla pracy z akumulatorem. Co do tego jaką moc dawał wcześniej to nie wiem. Ale mam drugi inverter 500W który pracuje z akumulatorem24 v (ładowanym przez panele i wiatrak) i gdy je że sobą zamieniłam to moc była taka sama przy 26V zasilania ok 370 W.
  Połączenie równoległe a szeregowe paneli fotowoltaicznych
 • Poziom 21  
  Panele można przetestować każdy z osobna sprawdzając im Isc oraz Voc, potem porównać wyniki pomiędzy panelami.

  Co do inwertera wystarczy zasymulować mu źródło typu panel z dobrego zasilacza, który ma podcięcie prądowe, aby przekonać się jak dobiera punkt MPP oraz jaka jest jego sprawność.
 • Poziom 16  
  Nie brałem pod uwagę elektrowni wiatrowej na dachu , ale w godzinach południowych śmigła i ogon częściowo zasłaniają panele, czy taki przesuwający się cień mógł je uszkodzić itp. ?
  Może to zacienienie powoduje obniżenie mocy?
 • Poziom 10  
  Cień na panelach nie uszkodzi ich ale znacznie obniży wydajność. Jeżeli masz połączone szeregowo to układ pracuje tak jak najsłabszy panel czyli ten zacieniony (nie musi być cały zacieniony by obniżyć wydajność), a jeżeli masz równolegle to ten zacieniony ma mniejszą moc i układ też świruje. Generalnie panele lepiej łączyć jednak szeregowo, na wyjściu jest wyższe napięcie a mniejszy prąd, łatwiej to przesłać bez strat, można zastosować cieńsze przewody a zatem i tańsze. Jak możesz to ustaw inwerter na wyższe napięcie i połącz szeregowo.
  Oczywiście trzeba pamiętać o ograniczeniu wartości napięcia w instalacji do mox 1000V.