Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zła jakość filmu przegranego z taśm VHS na płyty DVD a później na twardy dysk

12 Wrz 2019 08:33 219 3
  • Poziom 4  
    Miałem bardzo dużo filmów z lat 1995 -2000 nagranych na taśmach VHS . Przy pomocy magnetowidu i nagrywarki poprzegrywałem je na płyty DVD jak i również na twardy dysk nagrywarki . Chciałbym teraz wszystko z płyt DVD przerzucić na zewnętrzny twardy dysk . Z twardego dysku nagrywarki bezpośrednio się nie da . Do przegrania filmów z płyt DVD na zewnętrzny dysk użyłem programu Video to Video . Poszczególne pliki video VTS połączyłem ze sobą i przekonwerterowałem z vob na vob , czyli na to samo . Wybór czegokolwiek innego tylko pogarszał jakość filmu . Co do szczegółów filmu . Szerokość klatki 720 , wysokość 576 , szybkość danych 9200kb/s , całkowita szybkość transmisji 9456kb/s , szybkość klatek 25kl/s . Obraz nie jest ostry tylko jakby rozmazany . Co z tym zrobić by obraz zrobił się wyraźny ? Próbowałem różnymi programami podbić do jakości HD i Full HD ale zamiast być lepiej jest jeszcze gorzej z jakością .
  • Poziom 1  
  • Moderator Samochody
    Największym problemem przy konwersji jest przeplot, a dokładnie połączenie przeplotu i niestabilnego timingu (jitter) sygnału VHS. Komputer wyświetla obraz w tzw. trybie progressive scan, czyli bez przeplotu. Zgrywając z VHS zwykle redukowałem rozdzielczość pionową o połowę, czyli odrzucałem wszystkie parzyste linie obrazu. Nie wpływa to na jakość obrazu, bo efektywna rozdzielczość VHS i tak jest o połowę niższa od rozdzielczości PAL. Na koniec powielałem te linie co zostały (nieparzyste) i stosowałem filtr zmiękczający.

Przegrywanie kaset VSH na komputerowe pliki wideo to "sztuka".

Jeśli chodzi o konwersję płyt DVD (również z przeplotem!) to dobrze sobie radzi TMPegEnc Plus (niestety nie da się go już kupić).
  • Poziom 4  
    Czyli jednym słowem kicha ?!