Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pioneer SX-550 - załącza się z opóźnieniem i jeden kanał charczy

palmeros1 12 Sep 2019 10:13 891 25
    palmeros1
    Level 10  
    Witam. Mam problem z Pioneerem SX-550. Gdy go załączę startuje dopiero po kilku sekundach. Druga sprawa to że jeden kanał delikatnie charczy. Na słuchawkach gra dobrze ale wtedy jak dam na selektorze off, czyli wyłączę kolumny. Jeśli dam na A lub B to wszędzie wraz ze słuchawkami w lewym kanale słychać delikatne charczenie. Zimne luty odpadają bo całą płytkę wzmacniacza poprawiłem. Objaw ten występuje przy włączonym Tunerze oraz przy podłączonych zewnętrznych źródłach. Czy winowajcą może być selektor? Dziękuję
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźniki
    User removed account
    Level 1  
    palmeros1
    Level 10  
    Narazie pozbywałem się zimnych lutów. Potencjometrów nie czyściłem bo nie trzeszczą.
    jozgo
    Level 39  
    palmeros1 wrote:
    Gdy go załączę startuje dopiero po kilku sekundach

Jak to dokładnie się objawia?
    To jest prosty układ.
    Bez układu Protect, przekaźników itp.
    Co do charczenia. Sprawdź rezystory emiterowe 0,5 Ω tranzystorów mocy w tej końcówce.
    palmeros1
    Level 10  
    Podczas załączenia delikatnie mrugają żarówki skali i po chwili się załącza.
    jozgo
    Level 39  
    palmeros1 wrote:

Sprawdź obwód zasilania uzwojenia pierwotnego transformatora. Pioneer SX-550 - załącza się z opóźnieniem i jeden kanał charczy
  • Relpol przekaźniki
    palmeros1
    Level 10  
    Dzisiaj znalazłem trochę czasu na naprawę.Rezystory emiterowe w tym kanale są ok.Tzn mają koło 1 ohma. Sprawdziłem bezpieczniki w zasilaczu i są dobre,Zastanawiam się nad włącznikiem głównym w selektorze czy czasem styki nie są zaśniedziałe i przez to tak mruży przy załączeniu.Co jeszcze mógłbym sprawdzić? Zauważyłem jeszcze że gdy przełączę selektor od kolumn na same słuchawki oby dwa kanały grają dobrze.A gdy dam selektor na A to w słuchawkach i głośnikach lewy kanał charczy.
    HD-VIDEO
    Level 41  
    Wzmacniacz ma najwyraźniej kłopot gdy jest obciążony.
    Zmierz napięcia na punktach pomiarowych TP 33 i 34 oraz TP 35 i 36 ; multimetr na mVDC ok. 25mV

Opóźnienie załączania (wyciszenie) jest tam zastosowane i tak ma działać
  • Helpful post
    Józio17
    Level 29  
    HD-VIDEO wrote:
    Opóźnienie załączania (wyciszenie) jest tam zastosowane i tak ma działać

Dokładnie, tylko czemu te nieszczęsne żarówki skali mrugają.
    palmeros1 wrote:

Moim zdaniem należy zacząć od-
    jozgo wrote:
    Sprawdź obwód zasilania uzwojenia pierwotnego transformatora.
    HD-VIDEO
    Level 41  
    Bo w tym modelu tak możne być, że żarówki przygasają a z tym pierwotnym uzwojeniem to nie wiadomo po co ma mierzyć
    palmeros1
    Level 10  
    Napięcia na pinach:33-26mV,34-26mV,35-40mV,36-ponad 8mV.Końcówka z pinami 33 i 34 charczy.Pozdrawiam.
    jozgo
    Level 39  
    Chodziło o napięcia między TP33 a TP34 i między TP35 a TP36, a nie względem masy.
    To jedno. A druga sprawa. Masz schemat z podanymi napięciami. Masz drugi kanał dobrze działający. Zrób pomiary i napisz gdzie są odchylenia lub lepiej zazancz pomiary na schemacie.
    palmeros1
    Level 10  
    W lewej końcówce w punktach 33 i 34 jest 0,6mV a 35 i 36 jest 27mV.Na Tranzystorach mocy napięcia jak na schemacie.Jak ogarnę jak to pozaznaczać to podam resztę napięć końcówek.Pozdrawiam.
  • Helpful post
    HD-VIDEO
    Level 41  
    palmeros1 wrote:
    33 i 34 jest 0,6mV

Za niskie napięcie, w granicach 25..27mV trzeba ustawić VR3, po 10 minutach kontrola tego napięcia; jak się nie daje ustawić - jest tam jakaś usterka
    palmeros1
    Level 10  
    Spróbuje to ustawić.Ale widzę ze oby dwa rezystory ustawione są w tej samej pozycji.
    palmeros1
    Level 10  
    Regulując VR3 napięcie dochodzi góra do 1,3mV. Sprawdziłem tranzystory w końcówce multimetrem i są dobre.Sprawdziłem też kondensatory elektrolityczne oraz kilka rezystorów i też są dobre.Na płytce nakreśliłem pomiary względem masy.
    jozgo
    Level 39  
    Na obu bazach Q9 i Q11 masz plus 0,6 V?
    jozgo
    Level 39  
    Sprawdź te diody D3 i D5 czy nie mają zwarcia.
    Te wyniki pomiarów napięć na płytce, a nie na schemacie to nie najlepszy pomysł.
    To nie daje obrazu stanu układu.
    palmeros1
    Level 10  
    Diody są sprawne.Sprawdziłem jeszcze raz tranzystory mocy i okazało się że jeden nie ma przepływu między bazą a kolektorem.Pewnie on jest winowajcą.Czy lepiej będzie kupić oryginał czy wstawić komplet zamienników?
    jozgo
    Level 39  
    palmeros1 wrote:
    Czy lepiej będzie kupić oryginał

A co tam jest zamontowane? Toshiba?
    palmeros1
    Level 10  
    Raczej tak 2SD526.
    palmeros1
    Level 10  
    Spróbuję wsadzić bd243c i bd244c i zobaczymy.Pozdrawiam.
    palmeros1
    Level 10  
    Jednak zamówiłem oryginały Toschiby.Bo nie chcę ryzykować z tymi BD bo ponoć mogą narobić bigosu :-)
    palmeros1
    Level 10  
    Tranzystory dotarły.Dzisiaj je wymieniłem i ustawiłem prądy spoczynkowe na 25mV.Puki co wszystko ładnie gra.Dziękuję za pomoc.Pozdrawiam.