Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie Akumulatorów z sieci AC po ich rozładowaniu

12 Wrz 2019 10:42 249 22
  • Poziom 8  
    Witam zainteresowanych i expertow.
    Mam małą instalacje 1 kW
    Mam PTW po panelach i aku 300Ah 12V
    ... Problem brzmi następująco...
    Jak niedopuscic by aku się rozladowywalo poniżej 11V albo 10.5 V. .
    Jestem laikiem choć przy podłączeniu samych paneli dużo się nauczyłem ale tego już nie ogarniam.
    .... W zasadzie zależałoby mi aby akumulator został ładowany z sieci ac gdy będzie rozladowany poborem z niego mocy a słoneczko nie będzie jeszcze na tyle silne by go zaczęło ładować.
    ... Proszę o pomoc w tej kwestii.
  • Poziom 33  
    Podłącz odpowiedni zasilacz do aku 11 V i nie spadnie poniżej. Gdy słonko zaświeci podładuje aku powyżej 11 V.
  • Poziom 23  
    prose napisał:
    Podłącz odpowiedni zasilacz do aku 11 V i nie spadnie poniżej. Gdy słonko zaświeci podładuje aku powyżej 11 V.

Ja to nazywam taki on-grid, ja mam dokładnie tak zrobione tylko że na 24V, na zasilaczu mam ustawione 22,5V i każdy wat z paneli powoduje spadek poboru prądu z zasilacza. Na tej instalacji chodzą mi w domu wszystkie urządzenia na 12V,24V i 230V (oczywiście przez przetwornice) a są to urządzenia bardzo istotne... internet, ruter, switche, wifi (kilka), osobista chmura itd w sumie ok 120W NON stoper.Też mam podłączone 1kW paneli i przez 3 miesiące z sieci poboru ZERO, gdzie np. w styczniu co niema słońca licznik wskazuje 101kwh ....

dzięki temu więcej wypycham na on-gridzie i mam zabezpieczone przed utratą prądu, bez przełączania się bo zasilacz jest podłączone równolegle, a nie jak off-grid przez przekaźnik
  • Poziom 33  
    Tylko najlepiej zastosować impulsowy mały pobór z sieci a stanie spoczynku.
  • Poziom 8  
    No dobra a jakieś dane sprzętowe, skoro macie taki sprzęt i wam działa podzielcie się nazwa jeśli można... Nie chcę kupować w ciemno.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    zasilacz porządny mean well
  • Poziom 8  
    No tak czyli każdy sprzęt można ustawić na takiej zasadzie?
  • Poziom 33  
    Można zastosować ATX z komputera zależy jaką moc będzie się pobierało, lub łączyć kilka równolegle.
  • Poziom 8  
    ATX?
    W zasadzie wolałbym żeby to był jakiś sprzęt w boudowie bo mam szkraba 2 lata... I kocha kabelki.... No a wiadomo nie zostawiam dziecka samego ale.. Jak to dziecko.... Instalacja też jest. Na strychu więc dostępu niema byle kto... Tudzież kuz i inne gryzonie mogą się trafić...
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Stosowałem taki na system 12 V. Ładowanie Akumulatorów z sieci AC po ich rozładowaniu
  • Poziom 23  
    prose napisał:
    Można zastosować ATX

ja kupiłem właśnie mean well bo ma regulacje napięcia i można dostosować do własnych potrzeb no i na 24V, czyli więcej prądu z paneli do baterii (niższe napięcie na zasilaczu) lub większy bufor na bateriach (większe napięcie na zasilaczu) kto to potrzebuje. Za nisko nie warto bo baterie mogą się szybciej skończyć. A dlaczego na 24V..bo miałem na 12V ale regulator epever ma 2x większą moc na 24V. Tak naprawdę można nawet wcale baterii nie mieć, ale nie będzie co zrobić z energią ze słońca jak przekroczy pobór wszystkich urządzeń, a tak odkłada to w baterie na noc
  • Poziom 8  
    No ale jak płaczę 2 panele 12v to będzie 24v i w zasadzie takowy zasilacz by dał radę?
    Może jestem w błędzie.
    Potrzebuje takiego zasilacza bo nie chce by grzejnik podczerwieni rozładować aku na Maxa... Tylko te parę godzin podladowal aku
  • Poziom 33  
    Wystarczy dorobić obudowę do zasilacz ATX i po problemie. Najtańszy koszt .
  • Poziom 23  
    superesu napisał:
    mam szkraba 2 lata... I kocha kabelki

z taką ilością baterii nie ma żartów, ja mam w piwnicy i chodź syn ma 12lat WSZYSCY mają zakaz wchodzenia do tego pomieszczenia,(są naprawdę uczuleni na to). Mimo że ma wszędzie dużo zabezpieczeń nigdy nie wiadomo, do tego gaśnica 10kg
  • Poziom 33  
    Zasilacz podłączasz pod aku a panele przez regulator a aku masz 12 V.
  • Poziom 23  
    superesu napisał:
    No ale jak płaczę 2 panele 12v to będzie 24v i w zasadzie takowy zasilacz by dał radę?

do paneli potrzebujesz regulatora !, jak masz ten 1kW zrobiony i podłączony ?
  • Poziom 8  
    https://obrazki.elektroda.pl/4482018400_1568282948.jpg
    Na razie ładuje inny aku..
    Pmw myślę że wystarcza.

Dodano po 50 [sekundy]:

Regulator jest 60 A... Tak na wszelki wypadek..

Dodano po 3 [minuty]:

Ten mean well to jakiś zasilacz do Led? To nie jest ups?

Dodano po 5 [minuty]:

... Czy możecie ewentualnie wkleić link do takiego zasilacza..? Jak tym regulować napięcie(mean well)?
    Chyba źle szukam...

Dodano po 2 [minuty]:

prose napisał:
    Wystarczy dorobić obudowę do zasilacz ATX i po problemie. Najtańszy koszt .

No ale jak tym zasilaczem regulować napięcie podawane na akumulator?
    A chciałbym by zasilacz z sieci zaczol działać dopiero po kinkunasoporocentowym rozładowania aku.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Zasilacz ma 12 V a na naładowanym aku masz 13,6 to wpier pobierze z aku a jak napięcie spadnie do 12 V to będzie pobierał z zasilacza.
  • Poziom 8  
    I jedno zdanie wszystko wyjaśnia...
    No ale... 1,6 czy tam 1,8 V... To w zasadzie nie potrzebuje aku bo równie dobrze mógłbym prosto z sieci ciągnąć przy 300Ah to rozladuje się może 10 %? To naco mi aku w takim wypadku i instalacja pv... Mija się z celem chyba.

Dodano po 2 [minuty]:

Ok... Jak aku będzie miał 12V.. To zasilacz zacznie działać... Ale przecież nie naśladuje aku tylko będzie podtrzymywać by nie spadło poniżej 12V tak?

Dodano po 1 [minuty]:

Nie naladuje aku, aktokorekta :/

Dodano po 15 [minuty]:

https://ripe.pl/pl/p/zasilacz-ACDC-3111-278-3...VGmYlcc18-qnG8WskKSREBLln-zEiiMMaAmSNEALw_wcB
    Czyli chcąc mocniej rozładować aku wystarczy zasilacz np. 11V jak ten z linku? Tylko pytanie czy nie będzie za słaby by ładować aku podczas poboru mocy z aku bez zasilania pv.

... Znalazłem taki zasilacz na 11,5V i 8.8A

https://laseratl.com.pl/zasilacze/zasilacz-elektroniczny-set-105-k-110w-067a-kanlux-1426

Będzie czy nie?
  • Poziom 33  
    superesu napisał:
    Czyli chcąc mocniej rozładować aku wystarczy zasilacz np. 11v jak ten z linku? Tylko pytanie czy nie będzie za słaby by ładować aku podczas poboru mocy z aku bez zasilania pv

Volty nie wystarczą musi mieć ampery żeby nie ciągnąć z aku .
    superesu napisał:
    Ok... Jak aku będzie miał 12v... To zasilacz zacznie działać... Ale przecież nie naśladuje aku tylko będzie podtrzymywać by nie spadło poniżej 12v tak?

Dodano po 1 [minuty]:

Nie naladuje aku, aktokorekta :/

Będzie tak jak napisałeś.
  • Poziom 8  
    .. No i szukam zasilacza 10 V... No i niby są ale tak jak piszesz po mA.... Znalazłem 1 czy tam 2 zasilacze to laboratoryjny... Ale cena zaporowa 1300 PLN albo 699...koszmar.