Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz Electrolux ERGO11 - miga kontrolka, nie uruchamia się

12 Wrz 2019 12:23 228 17
  • Poziom 16  
    Cześć! W owym odkurzaczu uszkodzeniu uległa płyta główna, uszkodził się tranzystor:
    Odkurzacz Electrolux ERGO11 - miga kontrolka, nie uruchamia się
    Po założeniu nowego modułu odkurzacz raz się uruchomił i po ponownej próbie włączenia miga tylko ostatnia dioda, akumulatory są dobre, mają 20 V.
    Ktoś wie jak to zrobić?
    Nie widać uszkodzeń na nowej płycie, zwarć spaleń itp. na starej płycie tak samo miga
    Proszę o pomoc
    Odkurzacz Electrolux ERGO11 - miga kontrolka, nie uruchamia się Odkurzacz Electrolux ERGO11 - miga kontrolka, nie uruchamia się Odkurzacz Electrolux ERGO11 - miga kontrolka, nie uruchamia się
  • Poziom 16  
    Miga tylko ostatnia pomarańczowa
    Żadne inne się nie zapalają

Dodano po 2 [minuty]:

Miga tak jakby akumulatory były rozładowane ale nie są ,napięcie też nie siada
    Coś na płycie musi być
  • Poziom 31  
    Tranzystor steruje pracą silnika ssącego, może on jest winien.
    Migająca dioda pomarańczowa oznacza rozładowany akumulator. Podłącz przewód balansera i naładuj. Powinno ruszyć chociaż na chwilę. Jeśli tak, to akumulatory są do wymiany.
    Sprawdź czy dioda D17 jest sprawna i nie robi zwarcia na silniku.
  • Poziom 16  
    Ładuje do 3kresek i przestaje ładować , napięcie na akumulatorach łączenie 21 V przy próbie włączenia napięcie nawet nie drgnie
    A i za nim ta dioda zacznie migać jest chwila takiej zwłoki i po chwili zaczyna migać

Sprawdzałem tranzystor zwarcia nie ma, wiesz może jak do dokładniej sprawdzić i jakie napięcie ma iść na niego?
  • Poziom 31  
    Masz podłączony przewód balansera?
    T22 podaje pełne napięcie akumulatorów na silnik i jest kluczowany sygnałem PWM, silnik ma 2 biegi.
    Przy zwarciu tranzystora (Source + Drain), silnik powinien pracować na najwyższym biegu. Możesz to sprawdzić robiąc mostek (sprawdź w datasheet gdzie są te wyprowadzenia).
    Jeśli pierwsza awaria tranzystora zwarła go do bramki, to możliwe, że padło sterowanie i uszkodzony jest procesor.
  • Poziom 16  
    Podłączone
    Jest możliwe żeby nowa płytka też się uszkodziła?
    Silnik jest chyba uszkodzony , ciągnie 10 A wydaje mi się że to za dużo

Dodano po 1 [minuty]:

Sprawdzam bez silnika, płytka powinna pokazać błąd, czerwona lampka powinna migać ale jest to samo
  • Poziom 31  
    10A to jest normalna wartość. Bezpiecznika jest na 15A z tego co pamiętam.
    Przy awarii (blokadzie) silnika dolnego lub górnego powinna migać czerwona dioda. Jeśli silnik nie startuje, to masz coś nie tak ze sterowaniem tranzystora T22 lub ponownie się uszkodził. Sprawdź czy masz jakiś sygnał na bramce T22 przy starcie. Jeśli tak, to T22 do wymiany.
  • Poziom 31  
    21V na bramce to zwarcie w T22. Tam powinien być sygnał sterujący z procesora.
    Dodatkowo przy starcie powinien być tam realizowany Soft-start sygnałem PWM z procesora. Sprawny układ sterowania powoli rozpędza silnik w czasie ok 1 sekundy.
  • Poziom 13  
    Miałem podobny problem z odkurzaczem. W swoim odkurzaczu miałem uszkodzony silnik, który zabierał cały prąd, działał na zwarciu. W moim przypadku pomogła wymiana zestawu silnik plus płytka.
  • Poziom 16  
    Już się bardziej opłaca wymienić cały korpus 240 zł i silnik+płytka +akumulatory niż tak po kolei

Tylko w dalszym ciągu nie wiem czemu nowa płytka przestała działać
  • Poziom 31  
    Skoro w starej płycie padł tranzystor odpowiedzialny za pracę silnika, to może jednak silnik ma jakiś problem.
    Z drugiej strony, w jednym z tych odkurzaczy wymieniłem tranzystor na zamiennik jakiś IRF w obudowie TO220 dobrany do prądu pracy silnika. Padł po ok 2 tygodniach. Był zamocowany na kabelkach w innym miejscu niż oryginał. Nie miał odpowiedniego chłodzenia. Ponowna wymiana tranzystora, tym razem na oryginalny, rozwiązała problem i pracuje już długo.
    Próbowałem ustalić dlaczego spalił się oryginalny i jedynym rozsądnym wytłumaczeniem było przegrzanie. Można do tego doprowadzić nie czyszcząc na czas filtra i zbiornika. Pełny blokuje przepływ powietrza. Ten tranzystor jest chłodzony właśnie strumieniem zimnego powietrza zaciąganego przez zbiornik.

Trudno ustalić przyczynę w Twoim przypadku. Nowa płytka mogła się uszkodzić podczas montażu albo zabiło ją jakieś napięcie statyczne.
  • Poziom 16  
    Jest możliwość że uszkodzeniu ulega część od napięcia baterii? I widzi cały czas że są rozładowane?
    Balansera ma coś do tego?