Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jak rozdzielacz do kablówki (UPC)?

12 Wrz 2019 13:44 606 11
  • Poziom 9  
    Witam

Mam kablówkę od UPC i wygląda to tak:

1. Przewód idzie do rozgałęźnika nr 1:
    Jak rozdzielacz do kablówki (UPC)?
    Jedna z odnóg idzie do telewizora, druga jak niżej (pkt 2)

2. Drugi rozgałęźnik, który dzieli sygnał na 3 kabelki:
    - kabelek 1 nieużywany (był tam dekoder Mediabox nr 2)
    - kabelek 2 dekoder UPC Horizon (wszystko ok)
    - kabelek 3 niestety idzie do gniazda antenowego przelotowego i potem dalej do następnego gniazda, gdzie jest dekoder Mediabox nr 1 (działa prawidłowo).

Wszystko działało (gdy dekoder MB 2 był na kabelku nr 1), ale teraz potrzebuję dekoder dać do tego gniazda antenowego przelotowego.
    Zatem wymontowałem to gniazdo i teraz jaki tam dać "trójnik"?
    Mam takie dwa, które zostały gdy poprzednio technik UPC coś tam u mnie działał:
    Podłączyłem do tego po prawej, ale pikseloza straszna na MB2 (MB1 jest OK).
    Ktoś pomoże, czy wołać serwisanta?
    Mogę podać parametry sygnału z Horizona i MB 1, jeżeli takie info gdzieś u nich znajdę (dam wieczorem).
  • Poziom 33  
    Podejrzewam ,że jest za duże tłumienie sygnału jak przechodzi przez tyle rozdzielaczy sygnału i przez to masz pikselozę.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    seblas napisał:

To zależy właściwie od tego, na co pozwala ci umowa z UPC, jeśli chodzi o grzebanie w instalacji w mieszkaniu.

seblas napisał:
    Zatem wymontowałem to gniazdo

Rozumiem, że przy podłączeniu do gniazda odbiornik nie działał?

seblas napisał:

Powinno bez problemu zadziałać, zwłaszcza jeśli zadziałał dalszy odbiornik (M1, ten na dawnym 'przelocie'). Znaczy się, coś jest nie tak w obrębie tego gniazda:
    - coś źle podłączyłeś.
    - uszkodzony TRIS - wystarczy zamienić wyjścia i będzie wiadomo
    - uszkodzony albo jakiś 'lewy' kabel łączący gniazdo z odbiornikiem (podmienić na inny)
    - mało czuły dekoder M2 w stosunku do M1 (zamienić odbiorniki)

Jeśli chodzi o TRIS-y to kiedyś były zakładane w kablówkach takie gniazda / rozdzielacze rozdzielające sygnał na TV i modem IP. Można go też użyć jako rozdzielacz dla odbiorników - ma równe tłumienie na obu wyjściach, tyle, że trochę większe niż standardowy rozdzielacz.
    Można też użyć tego z lewej - to z kolei jest rozdzielacz na trzy z wydzieleniem kanału zwrotnego na dwu wejściach.

seblas napisał:
    i teraz jaki tam dać "trójnik"?

Ja bym przełożył do gniazda ten pierwszy rozdzielacz Teleste DSS2, który jest na wejściu mieszkania i będzie nieużywany. Chyba, że ma pozostać, wtedy któryś z Trisów albo jakiś przyzwoity rozdzielacz na dwa.

seblas napisał:
    Mogę podać parametry sygnału z Horizona i MB 1, jeżeli takie info gdzieś u nich znajdę (dam wieczorem).

Jak możesz to podaj.
  • Poziom 9  
    Grzegorz740 napisał:
    Podejrzewam ,że jest za duże tłumienie sygnału jak przechodzi przez tyle rozdzielaczy sygnału i przez to masz pikselozę.

Pikseloza była kiedyś, ale mi zwiększyli moc sygnału (tak mówili) i było ok na wszystkich 3 dekoderach.
    Tylko wtedy każdy dekoder był na jednym kabelku wychodzącym z drugiego rozdzielacza.
    Teraz muszę 2 dekodery pociągnąć na jednym kablu - stąd konieczność zastosowania kolejnego rozdzielacza.

Dodano po 37 [minuty]:

_cheetah_ napisał:
    seblas napisał:

To zależy właściwie od tego, na co pozwala ci umowa z UPC, jeśli chodzi o grzebanie w instalacji w mieszkaniu.

seblas napisał:
    Zatem wymontowałem to gniazdo

Rozumiem, że przy podłączeniu do gniazda odbiornik nie działał?
    Działał, ale pikseloza straszna, więc załóżmy, że nie działał.

seblas napisał:

Powinno bez problemu zadziałać, zwłaszcza jeśli zadziałał dalszy odbiornik (M1, ten na dawnym 'przelocie'). Znaczy się, coś jest nie tak w obrębie tego gniazda:
    - coś źle podłączyłeś. Raczej trudno źle podłączyć, tym bardziej, że teraz (aby działał MB1 a brak gniazda) po prostu połączyłem wejście z wyjściem. O tak:

- uszkodzony TRIS - wystarczy zamienić wyjścia i będzie wiadomo Próbowałem.
    - uszkodzony albo jakiś 'lewy' kabel łączący gniazdo z odbiornikiem (podmienić na inny)Kabel dobry, nawet zrobiony kiedyś przez serwisanta - końcówki zaciskane.
    - mało czuły dekoder M2 w stosunku do M1 (zamienić odbiorniki)Przecież to ten sam model. Ale jeżeli da się w nich to ustawić to musiałbym gościa z UPC wezwać.

Jeśli chodzi o TRIS-y to kiedyś były zakładane w kablówkach takie gniazda / rozdzielacze rozdzielające sygnał na TV i modem IP.
    Tak miałem przed erą Horizona
    Można go też użyć jako rozdzielacz dla odbiorników - ma równe tłumienie na obu wyjściach, tyle, że trochę większe niż standardowy rozdzielacz.
    Można też użyć tego z lewej - to z kolei jest rozdzielacz na trzy z wydzieleniem kanału zwrotnego na dwu wejściach.

seblas napisał:
    i teraz jaki tam dać "trójnik"?

Ja bym przełożył do gniazda ten pierwszy rozdzielacz Teleste DSS2, który jest na wejściu mieszkania i będzie nieużywany.Jest potrzebny, gdyż na jednej odnodze jest podłączony telewizor (analog), druga odnoga (min. 10 metrów) idzie do rozdzielacza nr 2 (BSS3) Chyba, że ma pozostać, wtedy któryś z Trisów albo jakiś przyzwoity rozdzielacz na dwa.No właśnie! Ale jaki???? Na allegro dużo tego, nie chcę kupić czegoś niedobrego.

seblas napisał:

Jak możesz to podaj.

Tylko z Horizona (wszedłem przez przeglądarkę):
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    No, jak ma zostać pierwszy rozgałęźnik, to trudno.

Jeśli odbiornik M1 pracował na sygnale z Trisa, a M2 nie, to znaczy, że bardzo różnią się czułością. To się zdarza. Generalnie, to, że odbiorniki są tego same typu niewiele może znaczyć. Mogą się różnić znacznie zarówno jeśli chodzi o hardware, jak i soft. Znaczy się, może być tak, że jeśli chodzi o czułość to poza nazwą niewiele je łączy. A może M2 jest po prostu uszkodzony i ma zaniżoną czułość. Ewentualnie, M1 ma rewelacyjną czułość.

Inna sprawa to to, że różnica poziomu sygnału pomiędzy wyjściem z pierwszego rozgałęźnika (BSS2), a po składance drugiego rozgałęźnika (BSS3) i nowego rozdzielacza na dwa to będzie co najmniej jakieś 10,5...11dB przy standardowym rozgałęziaczu kablowym, a przy zastosowaniu Trisa (prawego) to jakieś 12dB.

To sporo. Wystarczy, żeby było już za mało dla odbiornika. Z drugiej strony, jeden dB różnicy to nic. Czyli, jeśli Tris jest sprawny i M2 nie pracuje, to znaczy, że przy 'standardowym' rozdzielaczu kablowym też nie będzie pracował.

Czy M2 pracuje poprawnie napędzany bezpośrednio z wyjścia rozgałęźnika na 3 (BSS3)?

Dobry, kablowy rozgałęźnik to może być ci trudno kupić w jednej sztuce - możesz popatrzeć za rozgałęźnikami Technetixa np. Wco-Line (ED-02)- przedstawiciel / sklep https://emea.technetix.com/pl/10430070

Ale, zanim zaczniesz szukać - trzeba dojść do ładu z tym M2.

EDIT:

Przeczytałem jeszcze raz wszystkie posty, bo coś mnie męczyło, i okazało się, że M2 wcześniej działał z wyjścia rozdzielacza na trzy (BSS2). Horizon z kolei pokazuje poziom sygnału na wyjściu BSS3 na wysokości ~60dBµV, więc optimum.

Sprawdź jednak ten M2 na odbiór teraz po BSS3, bo coś dziwnego się dzieje - te 5dB tłumienia Trisa nie powinno go raczej aż tak kasować, zwłaszcza, że M1 w tych warunkach pracował.

Sprawdź też, czy w zakładce Diagnostyka w menu Mediaboxa pokazuje się poziom i jakość odbieranego sygnału.
  • Poziom 9  
    _cheetah_ napisał:
    Czy M2 pracuje poprawnie napędzany bezpośrednio z wyjścia rozgałęźnika na 3 (BSS3)?

Wszystkie dekodery pracowały poprawnie z BSS3, bo każdy dekoder był z nim połączony bezpośrednio.

_cheetah_ napisał:
    Sprawdź jednak ten M2 na odbiór teraz po BSS3, bo coś dziwnego się dzieje - te 5dB tłumienia Trisa nie powinno go raczej aż tak kasować, zwłaszcza, że M1 w tych warunkach pracował.

Chyba już to robiłem, ale wieczorem sprawdzę raz jeszcze (wówczas muszę odłączyć M1).

_cheetah_ napisał:
    Sprawdź też, czy w zakładce Diagnostyka w menu Mediaboxa pokazuje się poziom i jakość odbieranego sygnału.

W samym menu Mediaboxa nie znalazłem diagnostyki.
    Znalazłem jakiś test na ostatnim kanale i (o ile dobrze pamiętam) była siła sygnału 100%, jakość ok. 70% - takie wyniki były na MB1 i MB2 gdy połączyłem wszystko na Trisie (wszystkie dekodery podłączone). No ale pikseloza na MB2 była straszna.

Jeżeli gdzieś widzę jakiś splitter, a nie jest podane tłumienie (np. tutaj: https://allegro.pl/oferta/rozgaleznik-tv-do-2-telwizorow-niskostratny-signal-5262516076), to znaczy, że to się nie nadaje? Tylko częstotliwość podana jest (zazwyczaj 5-1000 Mhz).
    Czy taki będzie dobry: https://allegro.pl/oferta/rozgaleznik-sygnalu-tv-bve-20-01-axing-profi-4899273237 ?

Jeszcze takie pytanie: czy nie da się wzmocnić tego sygnału? Np. w miejscu gdzie jest BSS3.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    seblas napisał:
    Znalazłem jakiś test na ostatnim kanale i (o ile dobrze pamiętam) była siła sygnału 100%, jakość ok. 70% - takie wyniki były na MB1 i MB2 gdy połączyłem wszystko na Trisie (wszystkie dekodery podłączone). No ale pikseloza na MB2 była straszna.

No tak... One chyba po prostu tak pokazują - "jest albo nie ma".

seblas napisał:
    Jeżeli gdzieś widzę jakiś splitter, a nie jest podane tłumienie (np. tutaj: https://allegro.pl/oferta/rozgaleznik-tv-do-2-telwizorow-niskostratny-signal-5262516076), to znaczy, że to się nie nadaje?
    Niekoniecznie nie musi się nadawać, bo czasami sprzedawcy nie mający większej wiedzy o tym co i do czego sprzedają, upraszczają opisy, czasami wyrzucając istotne informacje. Więc, kupić można, jeśli się zna ten produkt (pod warunkiem, że nie oferowana jest podróbka), a jeśli się nie zna, lepiej poszukać oferty z pełnym opisem.

seblas napisał:
    Powinien się nadać.

Ale, zauważ - jego deklarowane tłumienie to 4dB, a Tris ma zadeklarowane 4,6dB - naprawdę - 0,6dB to żadna różnica.

Coraz bardziej wygląda mi to na jakieś niedomaganie M2.

seblas napisał:
    Jeszcze takie pytanie: czy nie da się wzmocnić tego sygnału? Np. w miejscu gdzie jest BSS3.

Generalnie można, ale to co najmniej kilkadziesiąt złoty. Jakiś wzmacniacz abonencki o wzmocnieniu 10dB.

Ale lepiej i wygodniej by już by było, żeby UPC podniosła o te kilka dB poziom sygnału, jeśli mają zapas. Nawet za jakieś pieniądze za serwis.
  • Poziom 13  
    Mam takie dwa, które zostały gdy poprzednio technik UPC coś tam u mnie działał:

To niedziała bo te jak to nazwałeś "trójniki" to są zwrotnice multimedialne i tego się nie montuje jako zwykły trójnik.
  • Poziom 9  
    Zastosowałem tego czerwonego Trisa (4,6 i 4,0 dB), ale przede wszystkim wymieniłem przewody, czyli standardowe kable antenowe (te bezpośrednio do tv) zastąpiłem nakręcanymi (+ przejściówka).
    Teraz jest tak, że na obu telewizorach (tam gdzie są MB-y) jest ładny obraz. Sporadycznie pojawia się krótka pixeloza, do przeżycia.
    Na razie będę tak funkcjonował.
    Myślę, że zwiększenie mocy sygnału rozwiązałoby problem.
  • Poziom 33  
    [quote="seblas"
    Myślę, że zwiększenie mocy sygnału rozwiązałoby problem.[/quote]

A to już musi technik z UPC stwierdzić po dokonaniu pomiarów. Samemu mocy sygnału nie zwiększysz.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    TRIS 307P to gniazdo multimedialne firmy TRATEC - z wyjściami 2xDATA + 1x RTV.
    TRIS 212E to gniazdo końcowe rozgałęźne 1/2 również firmy TRATEC - z blokadą kanału zwrotnego na jednym z wyjść.
  • Poziom 9  
    Taki nowy rozdzielacz zastosowałem:
    Nie ma na nim danych na temat tłumienia, ale na aukcji było podane: 3,2dB.

Obraz bez pikselozy, siła sygnału 100%, jakość 92% (albo odwrotnie). Jest OK

Podsumowując: najważniejsze to prawidłowe i pewne połączenie przewodów oraz niskostratny rozdzielacz.