Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zwiększyć napięcie maksymalne diody LED.

12 Wrz 2019 19:58 171 9
 • Poziom 1  
  Witam
  Słyszałem, że da się zwiększyć maksymalne napięcie diody LED. Czy któryś z kolegów jest w stanie mi powiedzieć jak to zrobić? Usłyszałem o tym od nauczyciela podobno udało mu się doiśc do 230 . :D
 • Poziom 7  
  Pytanie w jakim celu, nawet jeśli to jakimś cudem działa to dioda grzała by się niesamowicie.
  Dla typowej czerwonej diody przy 20mA wydzielało by się 4.5W zamiast 40mW...
 • Poziom 39  
  Oczywiście, że jest to możliwe...
  Należy zastosować rezystor szeregowy (o odpowiedniej mocy) ograniczający prąd diody oraz diodę równoległą do LED w celu uniemozliwienia jej przebicia.
 • Poziom 7  
  Pytanie czy chodzi o podłączenie diody LED do zasilania 230V, czy o uzyskaniu napięcia zasilania samej diody na tym poziomie (może to jakaś dioda mocy...)?
 • Poziom 43  
  Wojtek5580 napisał:
  Słyszałem, że da się zwiększyć maksymalne napięcie diody LED.
  Napięcie minimalne i maksymalne w katalogu są po to abyś wiedział jakiego rozrzutu parametrów należy się spodziewać. Nie znaczy to że możesz podać takie napięcie !
  Zasilasz diodę określonym prądem i będzie się na niej spadek napięcia zależny od parametrów diody i prądu, ten spadek napięcia zmieści się pomiędzy katalogowym min i max.

  Wojtek5580 napisał:
  Słyszałem, że da się zwiększyć maksymalne napięcie diody LED
  Parametrów diody nie da się zmienić, napięcie jest mniej więcej stałe, z niewielkim wpływem prądu i temperatury. Napięcie przewodzenia trochę się zmieni w diodach częściowo uszkodzonych np. przegrzanych, ale nie nazwał bym tego zalecaną metodą na modyfikację parametrów diody.

  Czym innym jest przystosowanie diody do zasilania konkretnym napięciem wyższym lub niższym, to jak najbardziej jest możliwe i tak się robi, jest na to wiele sposobów, od najprostszego opornika, albo kondensatora przy prądzie zmiennym, poprzez liniowe źródła prądowe, kończąc na impulsowych zasilaczach o stabilizowanym prądzie wyjściowym.
 • Poziom 43  
  Wojtek5580 napisał:
  Słyszałem, że da się zwiększyć maksymalne napięcie diody LED.
  A czy da się zmienić napięcie diody Zenera? Koledze chyba chodziło o prąd LED?
  Wojtek5580 napisał:
  jak to zrobić?
  W procesie produkcji można uzyskać pewne różnice w napięciu LED, ale na pewno nie będzie to 230V.
  Albo źle napisałeś pytanie, albo źle zrozumiałeś Nauczyciela, albo ten się mylił...
  Zdecydowana większość LED małej mocy ma maksymalny prąd dopuszczalny do prawidłowej (długotrwałej) pracy = 20mA. Dla tego prądu napięcie na LED "ustala się " samo - w zależności od koloru świecenia diody i wynosi od ok. 1,5V do ok 2,5V. "Nadwyżkę" napięcia (jak w wypadku diody Zenera) wytraca się na szeregowo z LED połączonym rezystorze. Dla LED mocy prąd (zalecany dla danej mocy LED przez producenta) ustala się za pomocą dobrania odpowiedniego układu zasilania - najprostszym jest źródło prądowe.
 • Poziom 11  
  Zgaduje, że kolega autor chce podłączyć LED do sieci energetycznej i uzyskać stałe w czasie świecenie. LED świeci z powodu przepływu prądu i przy prądzie znamionowym np. 20mA na złączu LED odkłada się jakieś tam napięcie (2-3V). Napięcie wsteczne LED to zaledwie kilka V. W sieci energetycznej mamy napięcie przemienne 230V, więc do zasilania LED należy napięcie to wyprostować i - tu się pojawia problem kolegi z wielkością napięcia. Napięcie na LED ustali się samo w zależności od tego jaki prąd będzie przez nią płynął. Dlatego zasilając LED napięciem wyższym niż znamionowe należy ograniczyć prąd. Jeśli kolega ma LED 20mA, to do uzyskania takiego prądu przy napięciu 230V potrzebny będzie rezystor o wartości R=U/I=(230-2)/0,02=11400Ω. Moc tracona w rezystorze P=I²R=0,02²*228V=4,56W.
  We wzorze zabieramy 2V napięcia, które odłożą się na diodzie. Jako prostownika używamy diodę BYP401/400 połączoną szeregowo z diodą świecącą albo jak niektóre szkoły podają - dowolną diodą na napięcie min. 15V połączoną antyrównolegle do LED. Antyrównolegle czyli tak, żeby na LED w kierunku zaporowym odłożyło się najwyżej 0,7V.
 • Poziom 43  
  Awyrdonyt napisał:
  albo jak niektóre szkoły podają - dowolną diodą na napięcie min. 15V połączoną antyrównolegle do LED
  Jesteś pewien tego co napisałeś? Zwłaszcza zwróć uwagę na fragment "ALBO" i "min. 15V"...
 • Poziom 11  
  No jasne - spadek napięcia na LED - ok. 2V jest jednocześnie napięciem w kierunku zaporowym diody włączonej antyrównolegle (dziwne określenie, ale jakoś tu funkcjonuje). W drugą stronę dioda dodatkowa da spadek napięcia rzędu 0,7-10V i będzie on jednocześnie napięciem w kierunku zaporowym dla LED.
  Zilustruje to obrazek ze strony elektroda.pl Jak zwiększyć napięcie maksymalne diody LED.
 • Poziom 43  
  OK. Zamotałem się najwidoczniej.
  Schemat wyjaśnił moje wątpliwości.