Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zestaw pod Ryzen za 5000 zł

Kim777 12 Sep 2019 20:54 1500 18
    Kim777
    Level 10  
    1. Zestaw głównie do obróbki grafik i zdjęć, a w przyszłości renderowanie w blenderze.
    Marzy mi się zagranie w Cities Skylines z własnymi dodatkami i Wiedźmin 3 na wysokich detalach bez zacięć.

2. OC i RGB nie interesują mnie. Jedyne co ma ładnie wyglądać to obudowa - Fractal Design Meshify C, który ma minimum potrzebnych mi złączy: 2 USB i słuchawki.

3. Mam zasilacz be quiet! STRAIGHT POWER BQT E9-500W, 80PLUS Gold, 4 linie 12V (BN192), jest cichy i nie sprawiał problemów, więc może się uda się go wykorzystać. W przyszłości (za 5 lat) kupię lepszy zasilacz i GPU.

4. SSD na M2 + HDD wydaje się najlepszą kombinacją dla szybkiego działania Win10

5. Byłoby fajnie się zmieścić z częściami w 5000 zł

Czy taki zestaw jest słuszny?
    AMD Ryzen 5 3600, 3.6GHz, 32MB, BOX (100-100000031BOX) Jestem zdecydowany na AMD z powodu wielowątkowości, rzadkiej wymiany socketów na płytach i cenę.
    MSI MPG X570 GAMING EDGE WI-FI - Potrzebuję połączenia WiFi, więc Mobo z wbudowanym wifi lub karta sieciowa. Na przykład Asus WiFi AC1900 (PCE-AC68). Karta wyszła niedawno, ale ma 2 sloty M2, USB C, antenę wifi i jest nowy chipset - odpada aktualizacja BIOSu)
    Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (CMK16GX4M2B3200C16R) Sprawdziłem kompatybilność z Mobo, a 16GB ma wystarczyć na renderowanie.

Palit GeForce GTX 1070 Super JetStream 8GB GDDR5 (NE51070S15P2J)
    Zotac GeForce RTX 2060 Twin Fan 6GB GDDR6 (ZT-T20600H-10M)
    Największy problem mam z wyborem GPU, ceny się zmieniają i była premiera nowych RTX. Naczytałem się że Radeony są tańsze, ale głośne, ciepłe i nie dają rady z szybkim renderowaniem. Przedział 6-8GB VRAMu to minimum jaki chce mieć. Ogranicza mnie też moc zasilacza (500W).
    Zależy mi też na cichej pracy podzespołów. W przyszłości dokupię lepszy zestaw chłodzenia, teraz potrzebuję podstawowych części.

Dysk Western Digital Black 1TB 3.5" SATA III (WD1003FZEX) 1T wystarczy, więcej trzymam na dyskach zewnętrznych i chmurach.
    Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus 250GB M.2 PCIe x4 (MZ-V7S250BW)

Link do PcPartPicker
    Link do listy na Morele.net z kartą Palit 8GB
    Link do listy na Morele.net z kartą Zotac 6GB

Dziękuję z góry za wszelkie sugestie i porady.
    User removed account
    Level 1  
    Kim777
    Level 10  
    Tomequ123 wrote:
    RTX 2070 Super zjada na śniadanie GTX 1070 i RTX 2060 😁

Ale w specyfikacjach karty RTX rekomendują min. 550W. Nie chcę spalić sobie systemu lub fundować restarty w czasie pracy.

Tomequ123 wrote:
    Jeśli to obróbka grafiki i wideo, to może Ryzen 2700? Trochę gorsza wydajność w grach, ale nieznacznie, a ma 2 rdzenie i cztery wątki więcej, a to dużo znaczy przy renderze.

To jest ciekawa propozycja. Zrobię ponownie research :)

Płyta ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4 też jest ciekawa. Ma 2 sloty M2 i USB C. Nawet da się aktualizować bios z użyciem pena - myślałem że tylko MSI potrafią. Szkoda że nie ma wbudowanego WiFi. Będzie trzeba dokupić kartę sieciową.

Dzięki za szybką odpowiedź :D
    User removed account
    Level 1  
    Kim777
    Level 10  
    Jeśli dobrze wyczytałem na stronie ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4 nie wymaga aktualizacji BIOSU do 7 2700?
    W ogóle opłaca się aktualizować BIOS do najnowszego?

Zastanawiam się nad 32GB RAMu, ale wybrałbym Corsair Vengeance LPX, DDR4, 32 GB,3200MHz, CL16 (CMK32GX4M4B3200C16) - płyta wspiera tą kombinację.

Zestaw przekracza zakładany budżet, ale dla większej ilości pamięci operacyjnej jestem wstanie dopłacić.
    Link do listy

Na Morelach nie ma już obudowy Fractal Design Design Meshify C, więc będę szukał gdzie indziej.
    Na pcpartpicker wygląda że zasilacz uciągnie ten zestaw, ale co będzie jak go przeciążę? Wszystko się spali, czy po prostu wyłączy?
    User removed account
    Level 1  
    n.vision
    Level 28  
    Cześć,

Kilka tygodni temu robiłem podobny wątek, ale z trochę słabszą kartą graficzną i dużymi dyskami w RAID. Poza tym że morele wykazuje się szczeniackim brakiem profesjonalizmu, bo komputer po 6 tygodniach od zamówienia ciągle nie dotarł, może uwagi w tym temacie będą dla Ciebie wnośne. Analizowałem co i po co do renderingu, krótko mówiąc do renderu warto iść w jak najmocniejszy CPU (super gdyby udało się wsadzić 3700x) z jakąś kartą NVidii:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3602752.html#18118710
    Kim777
    Level 10  
    n.vision wrote:
    Cześć,

Kilka tygodni temu robiłem podobny wątek, ale z trochę słabszą kartą graficzną i dużymi dyskami w RAID. Poza tym że morele wykazuje się szczeniackim brakiem profesjonalizmu, bo komputer po 6 tygodniach od zamówienia ciągle nie dotarł, może uwagi w tym temacie będą dla Ciebie wnośne. Analizowałem co i po co do renderingu, krótko mówiąc do renderu warto iść w jak najmocniejszy CPU (super gdyby udało się wsadzić 3700x) z jakąś kartą NVidii:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3602752.html#18118710

Dzięki za bardzo pomocny post :) Szkoda tej obudowy, oby reklamacja poszła sprawnie.

Jeśli miałbym iść w 3700x, to muszę zejść z ceną na karcie, bo budżet zaczyna pękać. Gigabyte GeForce RTX 2070 GAMING OC 8GB GDDR6 (GV-N2070GAMING OC-8GC) wydaje się sensowną alternatywą, ma lekko gorsze osiągi od Palita, ale te pięć stów mogę przeznaczyć na lepszy procesor. Warto skorzystać z usługi aktualizacji BIOSu w Morele? Bo przy 3700 będę musiał mieć nowszą wersję.

Z kościami pójdę w zestaw 2x16GB Ballistix Sport, reszta bez zmian.
    Do RAIDu wolę kupić osobną maszynę i nie chcę zapychać skrzyni dyskami, żeby mieć lepszy przepływ powietrza.

Aktualnie zestaw tak się prezentuje.
    n.vision
    Level 28  
    Nie widze jaki masz monitor bo od tego zalezna jest wydajnosc w grach, ale jesli komputer ma byc do renderingu, to raczej na tym bym sie skupił, a nie na fancy karcie graficznej. Chyba ze ten render to tak z przymruzeniem oka, a tak naprawde komputer jest do grania
    Kim777
    Level 10  
    n.vision wrote:
    Nie widze jaki masz monitor bo od tego zalezna jest wydajnosc w grach, ale jesli komputer ma byc do renderingu, to raczej na tym bym sie skupił, a nie na fancy karcie graficznej. Chyba ze ten render to tak z przymruzeniem oka, a tak naprawde komputer jest do grania

Komputer będzie głównie do robienia grafik i edycji zdjęć. Z gier chcę pykać w Cities Skylines z masą modów. Chciałbym zacząć w pełni działać w Blenderze, żeby chociaż dodać własne budynki do Cities ;) Za monitorem też się rozglądam, ale nie potrzebuję zakrzywionego cuda z 144hz :P Strzelam w iiyamę, bo mam z nimi dobre doświadczenia. 24" to maks jaki mogę pomieścić na blacie. Ale sprawę monitora zostawiam na bok.

Patrząc w specyfikację płyty, widzę że muszę aktualizować BIOS co najmniej do wersji 3.20. Czy warto aktualizować do wersji 3.50, który wspiera procesor 3700x?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Kim777
    Level 10  
    Tomequ123 wrote:
    https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450m-mortar-4780959/
    Zmieniłbym płytę główną. Ta ma BIOS Flashback, czyli możesz to zrobić sam w domu. Poza tym lepsza sekcja zasilania jeśli myślisz o 3700X.
    Warto zaktualizować do najnowszej.

Myślałem nad Micro ATX, ale GPU zasłoni resztę slotów i nie będę miał z nich pożytku. MSI lepiej B450-A PRO wydaje się dobrą propozycją.

I czy zamiast Palit GeForce RTX 2070 SUPER GR 8GB lepiej wybrać Gigabyte GeForce RTX 2070 GAMING OC 8G lub Gigabyte GeForce RTX 2070 WF 2X 8G?

Przy 3700X muszę zejść z kartą żeby zmieścić się w budżecie.
  • Helpful post
    n.vision
    Level 28  
    Do grafiki to koniecznie prosty monitor, te zagięcia to jakaś okropna moda. Każda prosta linia jest na nich krzywa. Możesz pomyśleć o 2k, chociaż na takim wydajność karty graficznej będzie niższa, bo więcej pikseli.

Btw, jeśli zdecydujesz się na monitor 1080p, a do 24 cali to nie jest głupi pomysł (gęstość pikseli jest przyzwoita), to karta graficzna gorsza niż 2070 nie będzie aż tak złym pomysłem, bo 2070 to jest karta do gry na dzień dzisiejszy na ultra w 2k. Myślę że jak zejdziesz z ultra na high, to w najnowsze gry da nawet radę 60fps w 4k. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ile to ma mocy. Do 1080p taki RTX 2060 jest dość wydajny. Najlepiej pooglądać testy, ale te zawsze robią na ultra, a te ustawienia w wielu grach trochę bez sensu dojeżdzają komputery.

Ja pogrywam na karcie RX 570 4GB i poki co świetnie daje sobie radę na wysokich/ultra w 1080p 60fps w takich grach jak Wiedźmin 3 (tak, nie zawsze na ultra, np. w Metro musiałem istotnie obniżyć, ale i tak bylo slicznie). Stać mnie na mocniejszy sprzęt, nie zarabiam jakoś mało, ale jakoś nie widzę większej potrzeby wymieniać. Pewnie wymienię na jakiegoś AMD jak wyjdzie Cyberpunk, bo jestem sympatykiem AMD : )

Btw, też lubię Cities Skylines, myślałem że długo grałem w tę grę. Ale zdaje się że znacznie mniej niż Ty, skoro nawet robisz mody. Nie wiedziałem że jest tam taka scena moderska : )

A Tomequ jak zwykle dobrze radzi, generalnie gość ma pojęcie, choć miewa różne "humorki" na sprzęty i czasami bywa niestosownie techniczny w mojej opinii. Często czytam Jego posty (pozdrawiam 😛) Zobacz, ile ich już w tym dziale napisał!
    User removed account
    Level 1  
    Kim777
    Level 10  
    Aktualnie zestaw tak się prezentuje.
    Zostanę przy tańszej wersji Gigabajta, bo już mam lepszy procesor i głownie na nim będę pracował. Choć jeszcze rozważam czy nie wziąć MSI.

Do końca dnia powinienem podjąć decyzję. Nadal jestem otwarty na sugestie :)
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Kim777
    Level 10  
    Tomequ123 wrote:
    Wygląda ładnie.
    Z kartą sieciową zaszalałeś, ale sprawdź dokładnie czy współpracuje z Win 10.

Fuu... nie sprawdziłem tego i wyszło że ta droższa wersja działa z Win10.
    Przeglądam tematy na forum, ale może macie własne propozycje lub rady na co mam patrzeć?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    Kim777
    Level 10  
    Wszystkie części wreszcie dojechały i mogłem złożyć peceta do kupy. Nie było większych problemów - czytelne manuale i filmiki na YT szybko rozwiązywały problemy. ProTip: zanim przykręcisz płytę główną, pomyśl 3 razy o poprowadzeniu kabli, bo potem może być problem ze szparami :P I nie polecam niemodularnych zasilaczy. Duży problem jest z aranżacją kabli w obudowie.
    Aktualizacja biosu nie była problemem - zrobiłem to co na filmiku i samo poszło.

Poniżej wrzucam wyniki testów sprzętu z CPU-Z i userBenchmark.

Bardzo dziękuję za pomoc, można zamykać temat :)
    Wreszcie pośmigam sobie w Cities Skylines :)

https://valid.x86.fr/2a8wvx

UserBenchmarks: Game 114%, Desk 152%, Work 140%
    CPU: AMD Ryzen 7 3700X - 96.3%
    GPU: Nvidia RTX 2070 - 110.9%
    SSD: Adata XPG SX8200 Pro NVMe PCIe M.2 512GB - 330.2%
    HDD: Toshiba P300 1TB - 96.7%
    RAM: Crucial BLS16G4D32AESB.M16FE 2x16GB - 72.5%
    MBD: MSI B450-A PRO (MS-7B86)