Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renault Laguna 3, 2.0 Turbo - Nie włącza się drugi bieg wentylatora chłodnicy

12 Wrz 2019 22:47 246 5
  • Poziom 1  
    Witam jestem posiadaczem Renault Laguny III 2.0T benzyna + gaz i borykam się z problemem przegrzewania się auta gdy stoję w upale w korku przy włączonej klimatyzacji. Temperatura osiąga poziom 3/4 na wskaźniku a wentylator kręci się leniwie ewidentnie na pierwszym biegu gdzie już w tym momencie powinien robić wszystko aby schłodzić silnik. Pomaga dopiero wyłączenie klimatyzacji i puszczenie ciepła nawiewami do wewnątrz lub zwiększenie prędkości jazdy co wiąże się z większym pędem powietrza wtedy temperatura wraca do normy. Więc wszystko wskazuję na niedomaganie wentylatora chłodnicy. I teraz zasadnicze pytanie co może sterować drugim biegiem wentylatora. Dodam, że udało mi się dzisiaj posprawdzać: po ściągnięciu wtyczki czujnika temp. włącza się wentylator ale tylko na tych wolniejszych obrotach. Znaleźliśmy z elektrykiem przekaźnik odpowiadający za drugi bieg wentylatora i jest on sprawny, sprawdziliśmy też wszystkie możliwe bezpieczniki, które są w komorze silnika też sprawne. Ponadto zrobiliśmy test wentylatora na tzw "krótko" i włączył się na szybkim biegu aż gwizdało czyli uszkodzenie wentylatora też zostało wykluczone. Wygląda na to, że brak jest sygnału na przekaźnik, który powinien załączyć szybkie obroty wentylatora. I teraz co może dawać sygnał na przekaźnik? Czy może być gdzieś jeszcze jeden czujnik temp czy to może jakiś moduł? Nie ma nigdzie schematów zero informacji. Wszystko po omacku. Może ktoś ma jakiś pomysł
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Moderator Samochody
    Jak w każdym nie zacofanym samochodzie pracą wentylatora steruje ECU.
    Pewnie szukasz problemu tam gdzie go nie ma. Wyższa temperatura silnika na postoju to norma.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 36  
    Wystarczy zrobić test i podgląd parametrów wyższą wersją Clip.
  • Moderator Samochody
    Nie trzeba nawet Clipa, praktycznie wszystko co z silnikiem związane to i uniwersalne testery oganiają.
  • Poziom 36  
    ociz napisał:
    Nie trzeba nawet Clipa, praktycznie wszystko co z silnikiem związane to i uniwersalne testery oganiają.

Ale uniwersalne nie mają pełnej listy błędów i parametrów.
  • Poziom 11  
    Udało Ci się ogarnąć temat? Ja mam podobny problem, z tym że wcale nie działa mi wentylator. Podaj proszę informację, który to przekaźnik od wentylatora i jak odbywa się jego sterowanie, bo nic nie mogę znaleźć.