Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Dysk SSD Goodram CX 400-ciągłe awarie

12 Wrz 2019 23:39 885 27
  • Poziom 17  
    Witam!
    Mam problem z dyskami SSD Goodram CX 400.Już druga sztuka poszła na wymianę serwisową do X-KOM i za każdym razem po skopiowaniu gier na ten dysk(na czas wymian dysków mam założony HDD 2,5" 500GB) dysk nagle staje się tak wolny, jak stary dysk ATA, ciągle świeci kontrolka HDD na obudowie komputera.Te dyski wytrzymują dzień,może dwa i od nowa.Jest To CX 400 512GB.
    W obudowie mam łącznie 4 dyski: stary Seagate 500GB z 2009 roku,mały 500GB 2,5" 500GB,Samsung 860 EVO 250GB(z którym nie ma problemów,system odpala w kilkanaście sekund) i ten nieszczęsny Goodram.
    Konfiguracja następująca:
    Płyta główna:Aorus Elite B450
    Procesor:AMD Ryzen 5 2600
    RAM-Crucial Ballistix Sport 8GB
    Grafika:Aorus Radeon RX 570 4GB
    Zasilacz:SilentiumPC Vero M2 Bronze
    System:Windows 10 64-bit
    Jak widać wszystko nowe, nic się nie grzeje,nie zawiesza, nie grzeje się też VRM płyty,bo procesor nie jest za mocny(TDP 65W), o czym ostrzegano mnie na forum,że płyta lipna.Problem występuje natychmiast po uruchomieniu gry i albo ładuje się kilkanaście minut(Rise of The Tomb Raider),albo wywala na starcie do pulpitu a nawet BSoD-y też były. W menedżerze zadań ten dysk ma 100% użycia, kontrolka świeci nawet w spoczynku, widać, że cały czas "miele'
    Jak odpalam gry z HDD to jest rakieta, nawet obszerne tytuły to max 30 sekund. Dysk SSD ciagle odsyłam,muszę zamawiać kuriera(na szczęście nie ja za niego płacę tylko x-kom), czekać na jakiegoś frajera, który często nawet nie zadzwoni a potem czekać na nowy dysk,który zaraz pada.
    Podejrzewam zasilacz, choć jakby był wadliwy pierwsze ubiłby płytę główną albo inny dysk a tu tylko ten CX 400 nawala.Zasilacz nie wyłącza się,działa stabilnie, zresztą kupiony nowy w x-kom jak i cała reszta poza tym dyskiem Samsunga.
    Jeszcze jest coś takiego,że przy włączaniu komputera do sieci zasilacz podaje na ułamek sekundy napięcia, ale słychać tylko kliknięcie napędu DVD na USB i mignie podświetlenie płyty głównej ale dzwoniłem do x-kom i mówili mi, że to jest normalne.No ale tu się nic nie psuje i jestem bardzo zadowolony z tych podzespołów.
    Czyli albo faktycznie zasilacz wadliwy albo dysk lipnej jakości(to kosztowało 245zł-połaszczyłem się na szmelc i mam szmelc.Tanie mięso psy jedzą :evil: :evil: :evil: ).
    Miałem i nadal mam SSD Sandiska 128GB kupiony w 2014 roku, który do dziś jest sprawny. Goodram podobno robi dyski bardzo złej jakości-czy to jest prawda, czy może ja jakiś błąd popełniłem.
    Proszę o szybką odpowiedź
  • Computer Controls
  • Poziom 38  
    Kilka dni temu miałem do naprawy komputer objawy typu System WIN 10 ładował się wieczność po zrobieniu backupa na inny dysk ssd wszystko niby zaczęło działać ok ale coś mnie tknęło aby sprawdzić w HD Tune test prędkości wadliwemu dyskowi. Wychodził niby oki ale czas dostępu te żółte kropeczki zamiast być rozłożone mniej więcej w jednej linii były rozwalone po całym ekranie. Dodatkowo komputer jak się uruchamiał to takie skwierczenie dochodziło z okolicy procesora. Ostatecznie okazało się że po wymianie zasilacza i tasiemki SATA która też okazała się wadliwa i oczywiście wymianie dysku wszystko wróciło do normy. A przynajmniej tyle mogłem w tej kwestii zrobić. U mnie był dysk SSD Goodram CX 300 120gb
    Jakub Urban napisał:
    Goodram podobno robi dyski bardzo złej jakości-czy to jest prawda, czy może ja jakiś błąd popełniłem.

Często te dyski zamawiam i sam sprzedawca mówi że praktycznie nikt nie reklamuje ich ale np ostatnio znajomemu padły dwa dyski ADATA pracujące w RAID. Osobiście stawiał bym na dyski INTEL ale cenowo są dosyć drogie dla tego alternatywą przynajmniej dla mnie są dyski SSD Crucial.
  • Poziom 26  
    Weź multimetr w dłoń i zmierz wszystkie napięcia w spoczynku i pod obciążeniem. Norma zakłada 5% dla każdego z napięć z resztą bez problemu znajdziesz tabelki z normami napięć ATX.
  • Poziom 17  
    Witam!
    Dziękuję za odpowiedź ale u mnie nic nie skwierczy i nie piszczy, komputer jest stabilny i ten Goodram to jest dysk na gry, systemowy jest samsung z którym wszystko jest OK.
    Zasilacza nie mam na podmianę a drugiego kupować nie mam zamiaru, by potem na strychu zalegał i myszy po nim biegały....
    Mam inne wydatki i nie widzi mi się kupowanie kolejnego szajsowatego zasilacza a do używek nie mam zaufania,bo ludzie zostawiają na stałe wtyczki w gniazdach i jeszcze w blokach wielkopłytowych z PRL-u są stare, aluminiowe instalacje w układzie TN-C, zdewastowane, iskrzące rozdzielnice i tym podobne kwiatki.
    A czy SilentiumPC to czasem"czarna lista zasilaczy" nie jest?
    Zmierzyłem napięcia na molexie
    5,2V
    12,3V
    To chyba OK?
    Komputer prawie w spoczynku odpalona przeglądarka Chrome i TuneIn radio.
    Co dalej z tym mam zrobić?
    Pod obciążeniem zero problemów
  • Computer Controls
  • Poziom 17  
    Witam!
    Dysk dostanę nowy w przyszłym tygodniu ale odczytywałem S.M.A.R.T. wieloma programami i było OK.
    Tylko pytanie dlaczego tylko ten dysk pada i to zaraz po zamontowaniu?
    Mam obudowę z bokiem ze szkła hartowanego i jeszcze muszę zdjąć drugi bok, by dojść do śrub.Chyba nowy dysk przymocuję trytytką, bo szyby nie mam zamiaru potłuc a dla SSD to wstrząsy są bez znaczenia, zresztą i tak komputer stoi i nikt go nie rusza.
  • Poziom 38  
    Jakub Urban napisał:
    Zmierzyłem napięcia na molexie
    5,2V
    12,3V

Tam jeszcze powinieneś mieć napięcie 3.3V na pomarańczowym przewodzie.
    Oczywiście problem nie musi być po stronie zasilacza jeśli już dwa dyski ci w krótkim czasie przestały płynnie działać to albo masz pecha i trafiasz na wadliwe egzemplarze albo faktycznie coś jest na rzeczy.
    Sprawdź ten dysk programem jak kolega pidar ci pisze. GOODRAM Optimum SSD Tool
    A i jak masz to podmień tasiemkę SATA tak na testy.
  • Poziom 17  
    Witam!
    Tasiemka SATA jest nowa, ja starych, porwanych kabli nie trzymam-szkoda miejsca.
    Zresztą co ma 3,3V do dysków 2,5"? Przecież to chodzi na 5V i służy jako dyski USB?
    Ja bym obstawiał, że te dyski, zbudowane na kościach TLC po prostu nie znoszą takich obciążeń read/write i głupieją.Coś za tanie one są-przecież Samsung 860 EVO kosztuje 600zł przy tej samej pojemności.To tak jakby porównać denaturat do koniaku Henessy za kilka tysięcy.Albo białą kiełbasę z biedry do takiej od rolnika, co ją sam robił....
  • Poziom 38  
    Jakub Urban napisał:
    Samsung 860 EVO kosztuje 600zł przy tej samej pojemnośc

379zł w komputroniku. a Goodram 239 zł a intel 480GB 459 zł i niby też TLC . Musiał by człowiek nie robić nic tylko czytać testy dysków SSD i wtedy wybierać ale jak kogoś nie stać to wybiera to co najtańsze bo i tak ma na to 3 lata gwarancji. Tylko gwarancja nie obejmuje niestety odzyskiwanie danych więc po co przepłacać najlepiej robić systematycznie kopie zapasowe. GOOD RAM niby polski dla tego taki tani ale nigdy nie wnikałem czy to faktycznie polski produkt... Tak czy inaczej zawsze możesz wybrać Samsunga albo Intela lub multum innych firm które będą dawać ci gwarancje ale tylko na dysk nie na już wspomnianą utratę danych.
  • Spec od pamięci masowych
    gradek83 napisał:
    Sprawdź ten dysk programem jak kolega pidar ci pisze. GOODRAM Optimum SSD Tool

:D :?:
    To nie ten program co wcześniej wskazałem. :|

Jakub Urban napisał:
    Dysk dostanę nowy w przyszłym tygodniu ale odczytywałem S.M.A.R.T. wieloma programami i było OK.
    Tylko pytanie dlaczego tylko ten dysk pada i to zaraz po zamontowaniu?

Jak dostaniesz taki dysk i go ponownie zamontujesz, to od razu też daj zrzut z SSD-Z do przeanalizowania.
    http://aezay.dk/aezay/ssdz/
  • Poziom 38  
    pidar napisał:
    To nie ten program co wcześniej wskazałem

Podaj linka jeśli to nie problem przyda mi się w razie WU.
    gradek83 napisał:
    Podaj linka jeśli to nie problem przyda mi się w razie WU.

A proszę bardzo. :D
    https://www.goodram.com/kategorie/konsumenckie/
    Dysk SSD Goodram CX 400-ciągłe awarieDysk SSD Goodram CX 400-ciągłe awarie

A wersję instalacyjną, uaktualnioną dodaję w załączniku:
  • Poziom 17  
    Witam!
    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi ale chyba nie będę tego szmelcu już montował i przenosił plików, jak to za godzinę może zdechnie.
    Raczej nawet nie będę tego odwijał z blistra tylko w cholerę upłynnię to w mieście-nawet ze stratą.
    Każdy wie ile miejsca zajmują gry i trwa to do późnej nocy a potem restart systemu i dysk kaputt...
    Nie wiem, może kupię HDD 3,5" 1TB albo odłożę pieniądze, może słuchawki sobie kupię.
    A tak na przyszłość:chciałbym wiedzieć czy jest sens trzymać gry na SSD?
    Z HDD też odpala dość szybko a SSD jest jaki jest....
    Stosunek cena/pojemność fatalny, zwłaszcza, że dobry SSD to kosztuje krocie a g.... jest tanie ale swej ceny niewarte.
    Zresztą obecny HDD już prawie cały zawaliłem-zostało 94 GB miejsca wolnego.
    Można dwa kupić...
    Można na m.2 ale to jest bez sensu-nie gram godzinami no i taki dysk sporo kosztuje...
    Mam nadzieję,że 180-190zł za dysk dostanę, może przy dobrych wiatrach trochę więcej...w sumie strata, ale jak mam co kilka dni pół komputera rozbierać to w d.... z taką "nowoczesnością" i "niesamowitą trwałością tych SSD"
    Jak kupiło sie HDD to chodził latami a nie godzinę albo do restartu systemu...
    W tej chwili dioda dysku mignie co kilkanaście sekund a przecież ze 20 programów jest w autostarcie.
  • Poziom 38  
    Szybko się poddajesz i praktycznie zostawiasz problem nie rozwiązany teraz odpuścisz a za jakiś czas będziesz zakładał temat z innym uszkodzeniem pamiętaj nic nigdy nie psuje się samo z siebie zawsze jest jakaś przyczyna. Co do dysku jeśli nie chcesz przepłacać a gwarancja i tak jak widać Cię nie satysfakcjonuje to poluj na dyski 2.5 WD Black wyjmowane z nowych laptopów i sprzedawane jako nowe ale bez gwarancji 500GB. Solidna seria black i cenowo w granicach 75-100zl. Nowe na 5letniej gwarancji chodzą od 250zl tak więc się opłaca nawet mieć dwa w lustrzanym raid. Model WD5000LPLX A i sprawdzaj czy zdjęcie przedstawia realny przedmiot sprzedawany i wybieraj te z datą produkcji najnowszą 2018 + . Czasem trafiają się okazje i ktoś sprzedaje z 5letnią gwarancją po 100zł. Gwarancje sprawdzasz na stronie producenta po S/N.

Jeśli chodzi o gry to jednak SSD jest lepszy no ale jak się zraziłeś to decyzję zostawiam Tobie.
  • Poziom 17  
    Witam!
    Chyba znalazłem przyczynę ciągłych awarii dysku.
    Na karcie graficznej jest przy gnieździe zasilania biała dioda LED.W specyfikacji karty jej miganie to"Abnormal power supply" czyli problem jest z zasilaczem.
    Wyprułem ze starego komputera zasilacz Chieftec GPS-600 Smart i włożyłem do nowego.Dioda LED na karcie graficznej nie miga.
    Problem migania diody był od początku jak złożyłem komputer.
    Zasilacz to był SilentiumPC-czy to jest"czarna lista"?
    Coś wydaję mi się,że to jest chiński szajs sprowadzany przez polską firmę Cooling
    Obejrzałem przez otwory wentylacyjne ten zasilacz i faktycznie tandeta, radiatory jak blaszki-typowy szmelc jak Modecom FEEL czy jakieś Akyga czy Codegen albo inny z "czarnej listy".Posiadany Chieftec ma masywne radiatory z grubej blachy aluminiowej a tu czernione blaszki jak puszka od piwa.
    Problem był z tym zasilaczem jeszcze taki, że jak się obciążyło komputer wymagającą grą na 60kl/s w Full HD to zasilacz huczał jak odkurzacz z PRL-u.
    Tego bubla odeślę w cholerę do X-KOM a jak mi nowy dadzą, chyba nie będę tego montował-za drogie podzespoły tu są włożone, by ryzykować.
    Ten zasilacz Chiefteca był mało używany, większość życia przeleżał razem z komputerem, bo budowa domu była i kupiłem na raty laptopa Lenovo, w którym padła karta graficzna Radeon R9 M375 4GB.Jest to układ BGA i laptop pójdzie w cholerę do ludzi, bo szkoda pieniędzy.
    Zasilacz może miesiąc popracował z tym Radeonem RX 570 jeszcze w starym komputerze,wcześniej była tam GT1030 2GB a wcześniej nie grałem-mam PS3 Slim.
    Proszę o odpowiedź

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Jakub Urban napisał:
    Witam!
    Tasiemka SATA jest nowa, ja starych, porwanych kabli nie trzymam-szkoda miejsca.
    Zresztą co ma 3,3V do dysków 2,5"? Przecież to chodzi na 5V i służy jako dyski USB?

Zignorowałeś zdaje się informacje podane wcześniej przez kolegów.
    Linia 3.3 może i nie bierze udziału w zasilaniu dysków, jednak zasila pozostałe komponenty.
    Pomiary linii powinieneś wykonywać pod obciążeniem, zrobiłeś tak?
    Z czarnej czy nie z czarnej, wszelkie anomalie powinny być weryfikowane między innymi sprawdzeniem poszczególnych podzespołów.
  • Poziom 17  
    Witam!
    Co jak co ale zasilacz włożony sprawny, który nigdy się nie grzał i nie wyłączał.
    Mierzyć nie będę, zasilacz odsyłam-jakoś dziwnie się konsultantowi z X-KOM język plątał, jakby wiedział co to jest za cudowna"jakość" tych zasilaczy.
    Dioda na grafice nie miga, VRM nie popiskuje pod obciążeniem,co się zdarzało(słyszę wysokie tony bardzo dobrze-nie jestem z pokolenia wychowanego na antybiotykach, które ma zryty kompletnie słuch).Słychać, że komputer ucichł i nie ma pisków z płyty głównej
    W przyszłym tygodniu dostanę wymieniony SSD, nowy nieużywany i założę.
    A zasilacz pakuję i niech idzie do serwisu
    A co do SilentiumPC to dużo w internecie o tym napisano...
    To są brandowane chińczyki-można taki kupić na Aliexpress za połowę ceny.
    Chieftec zaś projektuje zasilacze i je buduje, co prawda w Chinach ale co nie jest chińskie....
  • Poziom 38  
    Jakub Urban napisał:
    Zasilacz to był SilentiumPC-czy to jest"czarna lista"?

Jakub Urban napisał:
    SilentiumPC Vero M2 Bronze
    Ilu watowy 500 czy 600 ?
    Producent daje 3 lata gwarancji na zasilacz tak więc zawsze możesz z gwarancji skorzystać.

Sama twoja karta graficzna pod obciążeniem może pobierać z 260W dolicz do tego resztę podzespołów i trochę się tego nazbiera tak więc jeśli obecny zasilacz nie dawał rady to może lepiej zmienić na 750W . To że zasilacz był głośny podczas grania zwłaszcza w upały jakie mieliśmy to normalne.
    http://www.benchmark.pl/aktualnosci/silentium...2-m2-ekonomiczne-zasilacze-500-600w-cena.html

Wydajność zasilacza względem certyfikatu 80 PLUS
    https://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Certyfikat_80_plus
  • Moderator - Komputery Serwis
    Jakub Urban napisał:
    Mam problem z dyskami SSD Goodram CX 400.

Ja wręcz przeciwnie. Używam ze 7 sztuk tych dysków, działają po kilkanaście godzin dziennie i wszystko z nimi w jak najlepszym porządku. SMART monitorowany na bieżąco- bez zastrzeżeń.
  • Poziom 17  
    Witam!
    Jutro kurier przywiezie mi nowy SSD, zamontuję i zobaczę co i jak.
    Raczej nie będzie się psuł, bo zasilacz wymieniony.
    A to co piszą o SilentiumPC, to włos na głowie się jeży-toć to szajs kompletny, 100% chińczyk z byle czego.
    Wszyscy którzy mieli problemy z grafiką RX 5xx i ogólnie niestabilny komputer, mieli te właśnie dziadostwo SPC.A kosztuje ten zasilacz sporo-więcej od Chiefteca a jest to grat zupełny.
    Jakub Urban napisał:
    Jutro kurier przywiezie mi nowy SSD, zamontuję i zobaczę co i jak.

To od razu sprawdź czy nie trzeba zrobić update FW.

I jeszcze jedno, jak będziesz przenosić obrazy gier na tego SSD-a, proponuję je wcześniej poddać defragmentacji.
    https://www.ccleaner.com/defraggler/download/portable
  • Moderator - Komputery Serwis
    pidar napisał:
    I jeszcze jedno, jak będziesz przenosić obrazy gier na tego SSD-a, proponuję je wcześniej poddać defragmentacji.

Tylko nie poddawaj SSD defragmentacji. Nie jest ona zalecana dla tych dysków.
  • Poziom 17  
    Witam!
    Dysk SSD zamontowany w poniedziałek pracuje poprawnie do dziś, gry odpalają w moment.Oczywiście na nowym zasilaczu(znaczy używanym, ale sprawnym). Na starym to po drugim restarcie już był uwalony, a za drugim razem to przy przenoszeniu plików już siadał. Oczywiście dioda na karcie graficznej oznaczająca"Abnormal power supply" się nigdy nie zaświeciła.
    Dziś kupiłem sobie słuchawki Razer Kraken Tournament Edition i po zainstalowaniu programu Razer Synapse 3, fps w grach spadł do 10-30 fps. Początkowo myślałem, że to wina aplikacji Razera a tu sterownik karty graficznej się"sypnął". Oczywiście nie pierwszy a chyba 5 raz, system jest na SSD Samsunga-co z tego jak oba zasilane z walniętego zasilacza.
    Bubla odesłałem do X-KOM i konsultant mówił mi, że w niektórych egzemplarzach zasilaczy, przy dużym obciażeniu linii +12V, skacze napięcie na linii +5V. I to by miało sens, bo układy pamięci flash nie lubią wahań napęcia. HDD jeszcze to znosiły, dopiero jak zasilacz wystrzelił to paliły się i z nimi cały komputer(różne Codegeny, Procompy L&C i tym podobny szmelc).
    Na razie wszystko działa stabilnie, czekam na wynik reklamacji.
    Nie wiem co jest w tym głupim kraju, doradzą człowiekowi, wcale nie tani półmodularny zasilacz a on uwali dwa dyski SSD, jeden po drugim.
    Nie wiem za ile trzeba kupić zasilacz, by nie był to szrot? 500zł? 700zł a może do Niemiec po niego jechać, bo z Polaków to już zupełnych idiotów robią.
    500+, seriale, piwo i papierosy-to jest styl życia w naszym kraju. Komputery stacjonarne to są "dla świrów", po cholerę komputer, jak do seriali smartfon starczy....albo śmieciowy laptop na niskonapięciowym Celeronie czy Pentium, który ma problem uciągnąć Windows 10 64-bit i jeszcze ma eMMC 32GB.
    Żenada. Wstyd mi za ten kraj, wszystko na psy zeszło i coraz gorsze śmieci nam się wciska za dużą kasę.A ty plać i płacz...
    Laptopy po dwa lata żyją a kiedyś kilkanaście...tylko góra śmieci rośnie.
    A który zasilacz w normalnej cenie trzyma napięcia,ma mocną linię +12V i nie jest ze śmieciowych podzespołów?
    Seeasonic? Też z nimi były problemy.
    A może taki do koparki kryptowalut, jakiś 1 kW z APFC?
    Radeony swój apetyt na moc mają i tyle.
    Chyba się sprężę i na Gwiazdkę, jak trochę grosza nagrzebię to może Nvidia RTX 2060? Tylko do monitorka 60Hz RTX-armata na muchy, tudzież Bentley do wożenia gruzu...
  • Poziom 38  
    Cieszy nas to że temat się rozwiązał teraz już kolega może go zamknąć i niech spoczywa w spokoju.
  • Poziom 17  
    gradek83 napisał:
    Cieszy nas to że temat się rozwiązał teraz już kolega może go zamknąć i niech spoczywa w spokoju.

Nie mów"hop!" bo zawsze coś może się zrypać...
  • Poziom 17  
    Zasilacz podmieniony, koniec tematu.
    Dysk cały czas działa