Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Trzeszczenie głośników komputerowych Creative.

13 Wrz 2019 07:15 225 15
 • Poziom 5  
  Witam.
  Od jakiegoś czasu mam problem z głośnikami firmy Creative 2.1 INSPIRE T3100. Problem polega na tym. Kiedyś zabrałem je ze sobą na imprezę u kolegi i muzyka z nich leciała na maksa. Po imprezie zabrałem je ze sobą do domu i podłączyłem. Po podłączeniu okazało się, że trzeszczą. Trzeszczały z samym zasilaniem oraz jak grała muzyka.
  Teraz pytanie co mam z tym zrobić.
  P. S. Dodam, że głośniki nie są już na gwarancji.
  Dziękuję.
  Do widzenia.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Trzeba by rozkręcić i zrobić podstawowe pomiary napięć, sprawdzić czy nic się nie odczepiło. Może też być uszkodzony potencjometr lub coś innego. Warto obejrzeć czy nic w środku nie wygląda podejrzanie.
 • Pomocny post
  Moderator
  Norbert Chrobot11 napisał:

  Teraz pytanie co mam z tym zrobić.

  Oddać na złom, przecież tego nie opłaca się naprawiać.
  Długotrwałe przekroczenie mocy dopuszczalnej mogło spowodować nadmierne nagrzanie się cewek głośników, co z kolei spowodowało zmięknięcie spoiwa sklejającego uzwojenie, a to z kolei zaowocowało "spuchnięciem" gabarytów cewek oraz ich deformację i teraz ocierają się w szczelinie magnesu o jego krawędzie. Zjawisko to jest wspomagane przez siły elektrodynamiczne "rozsuwające" uzwojenie przy większej mocy.
  Naprawa tego jest bezsensowna, jeśli nawet fizycznie możliwa gdyż nigdy ręcznie nie uzyskasz tego, co automat zrobił idealnie.
  Chociaż ja kiedyś naprawiałem cewki głośników, ale takie które miały przynajmniej 50 W i odpowiednią cenę, wtedy można było próbować reanimacji, to się opłacało. No i drut cewki miał stosowną grubość, którą palce akceptowały.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Sprawdzić same głośniki jeśli są ok to szukać usterki we wzmacniaczu. Nauczka na przyszłość sprzęt domowy nie nadaje się do nagłaśniania imprez bo można go uszkodzić!
 • Pomocny post
  Moderator
  alien90fr napisał:
  Sprawdzić same głośniki
  Nie bardzo jest jak. Pomiar parametrów elektrycznych niczego nie pokaże, bo podstawowe wielkości się nie zmieniają, a pomiarów specjalistycznych amator nie wykona. Usterka polega na mechanicznej deformacji cewki, a nie jej spaleniu/przepaleniu czy coś podobnego. Tu decyduje słuch i skoro głośniki chrypią, to trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Pozostaje utylizacja + nauka na przyszłość, jak wspomniałeś.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Chodziło mi bardziej żeby jeśli może podłączył je pod inny sprzęt na chwilę i sprawdził czy dalej charczą by wykluczyć jedno z dwóch.
 • Pomocny post
  Moderator
  alien90fr napisał:
  Chodziło mi bardziej żeby jeśli może podłączył je pod inny sprzęt na chwilę i sprawdził czy dalej charczą by wykluczyć jedno z dwóch.

  Oczywiście, że takie sprawdzenie nie zaszkodzi. Pod warunkiem że ten sprzęt będzie odpowiedni parametrami.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Bo ciekawe jest że trzeszczą z samym zasilaniem nawet jak nie gra Muzyka więc lepiej sprawdzić głośniki ale obstawiam uszkodzenie wzmacniacza
 • Poziom 5  
  Postaram się jak najszybciej sprawdzić głośniki oraz sam wzmacniacz. Zrobię zdjęcia może to pomoże w sprawie. Jak jeszcze jakieś pytania, postaram się odpowiedzieć.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Gdyby się okazało, że Kol. retrofood ma rację i głośniki są uszkodzone, można (o ile upierasz się na naprawę) poszukać podobnych (wielkością, mocą i opornością) poszukać na Aliexpres. W wypadku uszkodzenia elektroniki naprawa raczej bezsensu - wymaga wiedzy i odpowiednich narzędzi.
 • Poziom 5  
  Witam.
  Dziś miałem trochę czasu i pogrzebałem w tych moich głośnikach. Rozkręciłem prawy i lewy, przedmuchałem go sprężonym powietrzem i nadal występuje trzeszczenie. Wyczyściłem także subwoofer - także występuje trzeszczenie. W załącznikach zdjęcia każdego głośnika.
  Napiszcie co mogę sprawdzić, (wymienić) na podstawie zdjęć.
  Dziękuję.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Norbert Chrobot11 napisał:
  Napiszcie co mogę sprawdzić,

  Norbert Chrobot11 napisał:
  Postaram się jak najszybciej sprawdzić głośniki oraz sam wzmacniacz.

  Brak pracy domowej. Niedostateczny. :)
 • Poziom 5  
  Sprawdzić to mi chodziło o samo oczyszczenie i sprawdzenie stanu fizycznego podzespołów głośników oraz samego sabwoofera. Samo sprawdzenie nic podejrzanego nie wykazało.
  Moja prośba była taka abyście Wy podesłali mi jakieś kroki do szczegółowego sprawdzenia.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Ale jakie kroki można Ci polecić, skoro sprawdzenie głośników to dla Ciebie czyszczenie z kurzu? Miałeś sprawdzić gło9śniki elektrycznie (np. podłączając pod inny wzmacniacz - uważaj z mocą!) i organoleptycznie - czy przy stuknięciu palcem w membranę nie słychać dźwięku rozsypanej cewki. A najlepiej by było gdybyś zamieścił w temacie próbk ę dźwięku. Samo "trzeszczenie" może bowiem znaczyć cokolwiek...
 • Poziom 5  
  Podłączyłem inny wzmacniacz z regulowaną mocą. Trzeszczenie zmniejszyło się o mniej więcej 80 %. Lekkie stukanie w membranę - nic nie słychać.
  P. S. Dodam, że zasilanie głośników jest na 12 Volt.
  Co jeszcze mogę zrobić / sprawdzić?

  Dodano po 6 [godziny] 18 [minuty]:

  Wiecie co może być przyczyną trzeszczenia, bo robota czeka, a czas ucieka?
 • Poziom 5  
  Witam.
  Wczoraj nie mogłem spać w nocy i znów rozkręciłem głośniki. W głośniku głównym okazało się, że występują na płytce PCB zimne luty. Podgrzałem je trochę lutownicą z topnikim i luty zrobiły się srebrzyste. To samo zrobiłem z płytką w sabfwooferze. Po skręceniu podłączyłem wszystko w całość. Zmierzyłem także napięcie na oryginalnym wzmacniaczu - wynosi ono 14,4 V. Podłączyłem oryginalny - trzeszczało, a gdy podłączyłem zamiennik 9V głośniki grają bez problemowo, nie trzeszczą.
  Dziękuję wszystkim za pomoc.
  Do widzenia.