Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter ''Mini HDMI2AV'' - Czarno-biały obraz na wyjściu

13 Wrz 2019 15:19 375 11
  • Poziom 5  
    Witam, wyposażyłem się w wymieniony w temacie konwerter mikroprocesorowy przetwarzający sygnał HDMI na sygnał kompozytowy wideo i 2x audio. Problem pojawia się przy podłączeniu wyjścia obrazu konwertera do starszego typu telewizorów - obraz jest czarno-biały, bez koloru. Natomiast żeby było śmieszniej, nowsze telewizory LCD już ten kolor bez problemu odbierają. Z tym że mi zależy na możliwości podłączenia konwertera do starszego telewizora, nie nowszego. Problem na pewno nie leży w ustawieniach rozdzielczości urządzenia dającego sygnał HDMI, ponieważ problem się objawia nawet bez podłączenia sygnału HDMI - bez żadnego sygnału konwerter wyświetla kolorową planszę kontrolną, którą stare telewizory widzą na szaro, a nowe widzą jako kolorowy. Jest przełącznik PAL/NTSC, ale żaden z tych trybów nie rozwiązuje tej kwestii. W czym może tkwić problem? Pomyślałem, że może ten konwerter generuje na wyjściu lekko 'nieprzepisowy' sygnał, z którym niektóre telewizory sobie radzą, a niektóre nie. Ale wolę najpierw poznać waszą opinię.
  • Poziom 42  
    nocot napisał:
    .. po podłączeniu wyjścia obrazu konwertera do starszego typu telewizorów ...

Proszę podać model i producenta tego(tych?) telewizora(ów) - tych starszych, żeby nie było niejasności :)

A do jakiego urządzenia był podłączony ten konwerter po stronie HDMI?
  • Poziom 38  
    Konieczne jest podanie więcej informacji. A czy te "starsze" TV odtwarzają w kolorze np. z magnetowidu lub DVD?
  • Poziom 5  
    Testowałem akurat na kilku modelach, głównie na Roadstar CTV-552 z ~1985 roku. Patrzyłem też na malutkim przenośnym Casio TV-970N i co ciekawe, w tym modelu, w momencie podłączenia przewodu z sygnałem wideo, przez dosłownie moment widać kolor, potem znika. Ten kolor pojawia się zanim wetknie się masę przewodu. Na Roadstarze konstrukcja odbiornika wymaga na wejściu obrazu bezwzględnie styczności z masą, więc taka reakcja nie ma jak zajść. Casio odbiera wyłącznie sygnał PAL B/G (innych systemów nie da rady odebrać), natomiast Roadstar jest uniwersalny, na PAL/NTSC/SECAM. Nigdy nie było problemów z odbiorem sygnału z magnetowidu, czy konsoli. Spisuje się również z nadajnikiem VHF niewielkiej mocy. Sygnał HDMI zapodaje komputer PC. Kolor z wyjścia jest mocno nasycony (co widać na odbiornikach LCD), może dla standardowego urządzenia z kineskopem, wręcz przesycony? Mam pewne nadzieje z możliwością zastosowania jakiegoś małego układu korygującego sygnał, ale nie znam się aż tak.
  • Poziom 38  
    Jeśli AKTUALNIE z magnetowidu "leci" odtwarzanie w kolorze to przypuszczać można, że z tego konwertera "wychodzi" sygnał w systemie PAL, którego te starsze OTV nie mogą rozkodować. (B/G, D/K, I, N, CN ?). Nie potrafię wymyślić nic innego jak, poprzez podstawianie różnych OTV o znanych lub przełączanych systemach PAL lub może gdzieś na tabliczce znamionowej lub w instrukcji tego konwertera to pisze i w ten sposób dojście do tego jaki system pal ma na wyjściu ten konwerter. Potem ew. można poszukiwać odpowiedniego transkodera.
  • Poziom 42  
    Cóż, pozwolę sobie nie zgodzić się z opinią wyrażoną powyżej. Te różnice, mogłyby mieć wpływ (o ile!), gdybyśmy mówili o odbiorze analogowego kanału telewizyjnego PAL z sieci kablowej czy też z "powietrza".
    Na poziomie sygnału HDMI/SCART/CINCH kwestia niuansów B/G czy też D/K nie ma żadnego znaczenia - jeśli mówimy o Europie.

Mnie osobiście zastanawia fakt:
    nocot napisał:
    przez dosłownie moment widać kolor, potem znika. Ten kolor pojawia się zanim wetknie się masę przewodu.

To sygnalizuje jakieś problemy z siecią elektryczną, moim zdaniem.

Czy kolega miałby możliwość przeprowadzenia testu, w którym konwerter byłby zasilany z izolowanego źródła 5VDC?
    Przykładowo, laptop/notebook który w trakcie testu zasilany byłby tylko z swojej baterii. Zakładam tu, że konwerter zasilany jest poprzez przewód USB.
  • Poziom 5  
    Polon_us napisał:

Czy kolega miałby możliwość przeprowadzenia testu, w którym konwerter byłby zasilany z izolowanego źródła 5VDC?
    Przykładowo, laptop/notebook który w trakcie testu zasilany byłby tylko z swojej baterii. Zakładam tu, że konwerter zasilany jest poprzez przewód USB.

Na Twoje życzenie wykonałem właśnie taki test. Zasiliłem monitor akumulatorem żelowym 12V, a monitor ten posiada port USB, który zasilił konwerter. Pasy kontrolne niestety nadal na szaro. Przy testowaniu omówionym mini odbiornikiem Casio, różnica w braku przydźwięku (odbiornik raczej kiepskiej klasy, normalnie słychać przydźwięk z sieci). Spróbowałem również podłączyć sygnał HDMI z komputera bez zasilania USB (doczytałem na pudełku od konwertera że tak się da), i różnica w porównaniu do zasilania USB jest taka, że bez podpinania masy obraz dużo jaśniejszy, zwłaszcza przy styknięciu palcem masy gniazda i wtyku. Charakterystyka obrazu natychmiast po podłączeniu kabla (bez masy) wygląda tak: przez kilka odświeżeń widać kolorowe pasy kontrolne (tak jak powinno być), potem obraz mocno ściemnia, gubi synchronizację poziomą i traci kolor. Dopiero po zetknięciu masy, widać obraz o normalnej jasności, ale nadal bez koloru, nieco zdesynchronizowany poziomo (zdesynchronizowany tylko na tym odbiorniku!). Mogę w sumie nagrać i przesłać filmik obrazujący to, jeśli nadal nie ma jasności co do opisanego zjawiska.

Co do kwestii PAL B/G/D/K, itd. to też wydaje mi się że nie ma to tutaj znaczenia. Różnice wynikały w kwestii sygnału zmodulowanego - polaryzacja obrazu dodatnia, ujemna, dźwięk AM i FM, szerokość pasma, te sprawy.
  • Poziom 38  
    A może zastosować metodę prof. Cycka i połączyć te masy poprzez dobieraną pojemność?
  • Poziom 5  
    Preskaler napisał:
    A może zastosować metodę prof. Cycka i połączyć te masy poprzez dobieraną pojemność?

Hmm, spróbowałem z różnymi kondensatorami i przy okazji podłubałem paroma tranzystorami co miałem pod ręką (nie pytajcie czemu). Kondensatory niewiele dały poza dodatkową destabilizacją sygnału, natomiast jeden z tranzystorów przy pewnej kombinacji zetknięcia styków sprawił, że kolor widać cały czas, nie tylko przez parę odświeżeń. Niestety obraz jest ciemny i zdesynchronizowany, co sprawia że nadal jest źle, i kolor ma jakby odwrócone składowe U/V co kilkadziesiąt linii obrazu. Ponadto ten trik działa tylko na odbiorniku Casio (to ustrojstwo działa na prawdę specyficznie, co już opisywałem), na większym nie za bardzo.
  • Poziom 42  
    Hmm, mam jeszcze jedną sugestię:
    nocot napisał:
    Sygnał HDMI zapodaje komputer PC.

Czy na wyjściu video komputera jest ustawiona rozdzielczość "czysto" telewizyjna?
    Mam tu na myśli sygnał 576i/p, 720p czy 1080i(p).
    Zmierzam do tego, że o ile rozdzielczość na wyjściu PC jest inna niż "telewizyjna", to nie wiadomo jak reaguje na to konwerter. I jak to się przenosi na jego wyjściowy sygnał video.
    Ja pamiętam, że nowsze odbiorniki prawidłowo odbierają sygnał wyjściowy z konwertera. Ale trzeba pamiętać o postępie technologii w stosunku do starszych odbiorników TV.
    Nie jestem przekonany, że starsze odbiorniki poradzą sobie poprawnie z jakaś odchyłką od standardu rozdzielczości obrazu telewizyjnego.
  • Poziom 5  
    Próbowałem z różnymi rozdzielczościami i częstotliwościami odświeżania, ale cały czas to samo. Ponadto zauważ, że konwerter w przypadku braku zewnętrznego źródła obrazu, generuje sam z siebie domyślną planszę kontrolną, o czym już pisałem. Fakt, że nowe odbiorniki mając wypasione mechanizmy cyfrowe, potrafią odkodować obraz również z wadliwymi sygnałami, a stare analogi już niekoniecznie. Jeśli nie ma na to rady, to zastanawiam się czy nie byłoby wyjściem wyposażyć się w używaną nagrywarkę TV lub nawet jakiś nowszej generacji magnetowid VHS, mikroprocesorowy. Ogółem urządzenie, które odczytuje ten wadliwy sygnał na wejściu poprawnie, a wypluwa na swoim wyjściu obraz generowany wewnętrznie przez swoje mechanizmy na podstawie sygnału wejściowego, taki sygnał już by spełniał wszystkie standardy potrzebne do prawidłowego wyświetlenia przez jakikolwiek odbiornik z obsługą systemu PAL. Idea jest taka, że urządzenia posiadające własne OSD, na wyjściu dają sygnał własny, przetworzony, nie oryginalny z wejścia. Co myślisz o takim rozwiązaniu?
  • Poziom 42  
    nocot napisał:
    Co myślisz o takim rozwiązaniu?

Cóż, nie jestem do końca przekonany, czy to zadziała. O ile dobrze pamiętam, to OSD jest niezależne od sygnału wejściowego i w żaden sposób nie wpływa na sygnał video. Ale jak kolega nie spróbuje, to nie będzie wiedział.

Męczy mnie tylko, po co taki upór, aby wykorzystywać stare, leciwe odbiorniki TV w połączeniu z komputerem.

Wyczepuję się w pomysłach, jak uzdrowić sytuację z tym połączeniem. Jeśli komputerem PC jest typowy "blaszak" to może rozważyć kupno jakieś taniej karty video z wyjściem "TV Out"?
    Chyba jeszcze są dostępne karty z takim wyjściem.