Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metalowa obudowa dla NanoPi z miejscem na dysk SSD NVMe

ghost666 13 Wrz 2019 17:51 576 2
 • Metalowa obudowa dla NanoPi z miejscem na dysk SSD NVMe
  Istnieje obecnie na rynku kilka komputerów jednopłytkowych, które są wyposażone w dysk SSD NVMe albo bezpośrednio na płytce, jak na ODROID-H2, albo pośrednio poprzez kartę rozszerzeń, taką jak karta M2X dla Khadas VIM3. Jeśli jednak potrzebujesz obudowy dla takiego rozbudowanego systemu, to albo dodatkowo zwiększa się koszty systemu, albo obudowę zaprojektować trzeba samodzielnie.

  Metalowa obudowa dla NanoPi z miejscem na dysk SSD NVMe
  Jeśli potrzebujemy zestawić komputer jednopłytkowy, który posiada dysk SSD NVMe i mieści się w dość kompaktowej obudowie, a jednocześnie dostępny jest za przystępną cenę (poniżej 100 dolarów bez SSD), to dedykowana metalowa obudowa dla NanoPi M4 wydaje się być bardzo dobrą opcją. Sama obudowa kosztuje 28 dolarów wraz z adapterem SSD i wentylatorem lub tylko 26 dolarów, jeśli posiadasz już własny adapter dla dysku SSD.

  Przypomnijmy - NanoPi M4 minikomputer oparty o układ Rockchip RK3399, który w większości przypadków ma kształt taki sam jak standard wyznaczony przez Raspberry Pi. Komputer ten wyposażono w 2 GB lub 4 GB pamięci RAM. Cena tych modułów zaczyna się już od 50 dolarów. Więcej informacji na temat tego komputera jednopłytkowego znaleźć można w specyfikacjach NanoPi M4.

  Jedną z zalet tego komputera jest to, że sygnały interfejsu PCIe z układu Rockchip RK3399 są wyprowadzone na zewnątrz poprzez dedykowane złącze I/O. Dzięki temu możliwe jest podłączenie, poprzez stosowany adapter, dysków SSD NVMe do tego interfejsu, co daje zauważalny wzrost prędkości transferu danych do i z dysku. Koszt takiego adaptera to około 5 dolarów, jednakże sprawia, że minikomputer przestaje mieć standardowy kształt, a co za tym idzie, potrzebna jest dedykowana obudowa, która dotychczasowo nie była dostępna na rynku.

  Teraz zaprezentowano nową, metalową obudowę dla NanoPi M4, która wyposażona jest w miejsce dla dysku SSD NVMe. Zestaw metalowej obudowy NanoPi M4 zawiera następujące akcesoria:

  * Metalowa obudowa w trzech częściach: górnej, dolnej i podkładka di wentylatora
  * Wentylator chłodzący
  * Adapter SSD NVMe ze śrubą M3
  * 2x dwuzakresowe anteny IPX na SMA
  * Śruby i rozpórki
  * Śrubokręt
  * 4x gumowa podkładka na dole
  * 1x podkładka termiczna

  Metalowa obudowa dla NanoPi z miejscem na dysk SSD NVMe


  Adapter dla dysków NVMe zawiera również złącze PWM, które zapewnia kontrolę obrotów wentylatora, jeśli temperatura procesora stanie się zbyt wysoka. Całkowity koszt bez dysku SSD i zasilacza wynosi 78 dolarów za płytę NanoPi M4 (z 2 GB RAM) i metalową obudowę z wentylatorem.

  Nie ma w Internecie wiarygodnych danych dotyczących realnej prędkości dysków SSD w tym systemie, jednakże można porównać ten system z NanoPC-T4 RK3399, dla którego takie pomiary przeprowadzono (patrz wykres poniżej). Pokazuje on prędkość z dyskiem NVMe w porównaniu z dyskiem Samsung 850 EVO podłączonym do innych platform poprzez USB.

  Pamiętać jednakże należy, że o ile oba komputery jednopłytkowe korzystają z PCIe wbudowanego w Rockchip RK3399, to w NanoPC-T4 wykorzystane są 4 linie PCIe, a w NanoPC-M4 jedynie dwie linie. Oznacza to, że efektywny transfer dla wersji minikomputera oznaczonej M4 byłby o około połowę mniejszy.

  Metalowa obudowa dla NanoPi z miejscem na dysk SSD NVMe


  Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/09/09/nanopi-m4-sbc-nvme-ssd-metal-case/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9427 postów o ocenie 7105, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  sudione
  Poziom 9  
  Szkoda, że nie ma Raspberry Pi w wersji Pro. Taki slot NVMe pod spodem płytki do dysków SSD plus wersja z 8GB RAM'u zmieniałaby wszystko. Moim skromnym zdaniem klientów na taki model znalazłoby się dużo.
 • #3
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  sudione napisał:
  Szkoda, że nie ma Raspberry Pi w wersji Pro. Taki slot NVMe pod spodem płytki do dysków SSD plus wersja z 8GB RAM'u zmieniałaby wszystko. Moim skromnym zdaniem klientów na taki model znalazłoby się dużo.


  Jest szansa, że coś się w tym zakresie ruszy - SoC czwórki PCIe ma; developerzy coś wspominali o tym, że może Compute Module będzie miał wyprowadzone PCIe, a wtedy zrobienie sobie NVMe to już kosmetyka.