Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Laguna III kombi - wiązka haka - niepodłąćzone kabelki, do czego?

13 Wrz 2019 20:56 375 8
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich. Mam małą zagwozdkę z odłączeniem wiązki haka 13 pin jaeger w lagunie III kombi. Zarówno hak jak i wiązkę kupiłem na allegro. Wiązka jest dedykowana ale zostały odcięte wtyczki. Z tym sobie już poradziłem ale zostały 2 kabelki (brązowy i biały), które wychodzą z pinu 17 modułu i wędrują wiązką do prawej tylnej lampy. Brązowy przewód był wyrwany. Zastanawiam się czy przypadkiem nie powinien on być podpięty do masy samochodu? Z tego 17 pinu nie wychodzi żadne napięcie.
    Czy ktoś z forumowiczów ma może tą wiązkę i byłby w stanie sprawdzić o co chodzi z tymi kabelkami?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Nie podałeś numeru modułu ani ile ma pinów. Prawdopodobnie masz uniwersalny moduł PDC Jaegera 12V z funkcją LED do pojazdów z jednym lub dwoma tylnymi światłami przeciwmgielnymi. Z pinu 17 modułu ma on wyprowadzenie na zasilanie lewej tylnej lampy p/mgielnej (strona kierowcy), z kolei pin nr 3 daje zasilanie na prawą tylną lampę p/mgielną (strona pasażera).
    Moduł oprócz funkcji wyłączania tylnej/-ych lamp p/mgielnych holownika po sprzęgnięciu z przyczepą, ma również opcjonalną funkcję wyłączenia czujników parkowania (PDC).
    https://www.conwys.ch/images/content/pin-ufc.png

Tutaj natomiast: Link masz piktogram z katalogu Jaegera podłączenia gniazda 13-pin w Lagunie III (10.07->)
    W piktogramie nr 9 masz opisane kolory przewodów wg ISO 11446: biały idzie na p/mgielne (pin nr 2 gniazda), natomiast brązowy jest masą dla odbiorników pod pinami 1-8 (pin nr 3 gniazda).
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Jeśli chodzi o moduł to jest to dokładnie ten ze zdjęcia Laguna III kombi - wiązka haka - niepodłąćzone kabelki, do czego? - ma on 22 piny.
    Wiązka jest dedykowana do Renault Laguna Grandtour, moduł rozumiem, że też.
    Kolory kabli brąz i biały dotyczyły wiązki wychodzącej z modułu a nie wiązki w gnieździe 13 pinowym.
    Skłaniam się ku sterowaniu p.mgielnymi i czujnikami parkowania (tylko czy to może odbywac się z tego samego pinu w module - 17 ?). Tym bardziej że na końcówce białego został fabryczny pin do wpięcia w jakąś kostkę w samochodzie, jednak gdzie i w jaką tego nie wiem. Brązowy przewód miał wyrwaną końcówkę może dlatego, że wpięty był do jakiejś kostki i nie chciało się odciąć.
    Czy takie rozwiązanie jest możliwe?
  • Poziom 25  
    Jaki rocznik kombiaka (m-c/rok) ?
    Moduł nr 321169
    Cytat:
    Kolory kabli brąz i biały dotyczyły wiązki wychodzącej z modułu a nie wiązki w gnieździe 13 pinowym.

Przewody z modułu idą na gniazdo, więc kolorystyka jest taka sama.
  • Poziom 9  
    Rocznik 2008/01
    Z tymi kolorkami to nie wiem, z modułu z pinu 17 wychodzą 2 przewody - brązowy i biały i oba idą wiązką do prawej tylnej lampy.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Masz tu podłączenie wiązki z modułu do gniazda haka 13-pin dla Grandtour z rocznika 01/08 do 05/13: Link
    W piktogramach 16-20 dotyczących tylnej prawej lampy brązowy przewód idzie do modułu PDC (kontroli czujników parkowania). Masz go u siebie (opcja)?
  • Poziom 9  
    Super, mam czujniki, moduł też znalazłem. Podłączyłem biały przewód bo na nim miałem zakończenie oryginalne i wpiąłem we wtyczkę modułu parktronica.
    Pozostaje podjechać gdzieś i podłączyć przyczepkę. Zobaczymy czy wszystko zadziała.
    Wielkie dzięki za pomoc, instrukcja z przesłanego linku jest lepsza od tej, którą znalazłem na stronie jaegera.
  • Poziom 25  
    Pismo obrazkowe czasami też wiele wyjaśnia - powodzenia.
  • Poziom 9  
    Jeszcze raz dzięki. Temat zamknięty.