Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podłączenie Proel PA-456 i pukanie w słuchawce

13 Wrz 2019 21:45 285 23
  • Poziom 14  
    Witajcie!
    Próbuje rozwikłać problem z domofonem. Tak sam stary miałem przed remontem ale uległ uszkodzeniu po demontażu. Zamówiłem identyczny ale kiedy go podłączam cały czas słychać dźwięk pukania w słuchawce. Podpowiedzcie proszę co mam zrobić aby zadziałał.
    Dodam zdjęcia z podłączenia, instrukcje i dźwięk pukania.

ps. proszę o wytłumaczenie łopatologiczne (nie znam się na elektryce)
  • Poziom 14  
    Znalazłem jeszcze starą obudowę z płytką, dodaje zdjęcie. Jednak nieco różni się od tej teraz, a domofon z wyglądu identyczny.
    Dodaje również drugie zdjęcie z urządzeniem na dole przy wejściu do klatki.
    Oraz jeszcze 3 zdjęcie z kabelkami które wychodzą jeszcze z rurki przy domofonie w domu.
    Podłączenie Proel PA-456 i pukanie w słuchawce Podłączenie Proel PA-456 i pukanie w słuchawce Podłączenie Proel PA-456 i pukanie w słuchawce
  • Poziom 14  
    Z tego co z sąsiadem gadałem jemu na starym wszystko działa. Jutro do niego podejdę, zrobię fotkę i wrzucę. Może wystarczyłoby płytkę przełożyć. Kurczę nie wiem....
  • Poziom 14  
    Podłączyłem starą płytkę i zachowanie jest takie samo. Też te płukanie w słuchawce. To dziwne...
    Czekam jeszcze na sąsiada aż nie mogę się doczekać jak tu u niego wygląda że wszystko mu działa.
  • Specjalista Domofony
    Polaryzacja jest zachowana?
    Sprawdź, czy podczas tego pukania w słuchawce kaseta na dole nie pokazuje komunikatu: Zwar.L.

Sąsiad na 100% ma cyfrowy unifon, czyli taki jaki Ty miałeś wcześniej.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Więc tak, byłem u sąsiadów u jednych i żeby nie było u drugich. Wszyscy mają ten stary domofon - wszystko działa otwieranie dźwięk dzwonka i rozmowa z osobom na dole. Wrzucam zdjęcie że środka domofonu sąsiadów:
    Podłączenie Proel PA-456 i pukanie w słuchawce Podłączenie Proel PA-456 i pukanie w słuchawce
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Ze zdjęć ewidentnie wynika, że stary unifon i unifon sąsiada to Proel PC255 (cyfrowy). Różni się od tego analogowego (PA-456) tym, że ma na górze rząd zworek, którymi ustawiamy numer mieszkania. Twój unifon ma ustawiony numer 5, a sąsiada 6.
  • Poziom 14  
    Panowie pojawiła się kolejna zagadka dla mnie. Podłączyłem starą płytkę, posklejałem obudowę i podłączyłem na podstawie zdjęcia od sąsiada. Jestem na dole dzwonię do domu ale nie ma żadnego sygnału w domofonie. Za to jak w tym czasie żona podniesie słuchawkę i naciśnie otwieranie drzwi te na dole się otwierają!
    Może zworkitrzeba inaczej ustawić.
    Faktycznie mieszkam pod 5.
  • Pomocny post
    Specjalista Domofony
    Takimi działaniami niewiele posuwasz się do przodu. Teraz wiemy, że: dekoder w starej płytce jest OK, uszkodzenie jest gdzieś w układzie rozmównym.
    Czy to już nie czas na zakup nowego, właściwego unifonu?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Dj_Majster napisał:
    Jestem na dole dzwonię do domu ale nie ma żadnego sygnału w domofonie. Za to jak w tym czasie żona podniesie słuchawkę i naciśnie otwieranie drzwi te na dole się otwierają!

Być może jest tylko uszkodzona wkładka słuchawkowa lub ewentualnie kabelek który łączy ją z unifonem.
  • Poziom 14  
    Ircys cały czas doceniam każdą Twoją odpowiedź, jednak zawsze dążę do tego aby w pierwszej kolejności coś naprawić jeśli można. Za tamten domofon nic nie płaciłem więc po prostu go oddałem koledze.

Słuchawkę pożyczę jeszcze od sąsiada i podłączę do siebie.
    A może kwestia ustawienia zworek jest nie tak jak trzeba. Skąd wiadomo że są ustawione pod moje mieszkanie nr 5?
  • Pomocny post
    Specjalista Domofony
    Dj_Majster napisał:

Słuchawkę pożyczę jeszcze od sąsiada i podłączę do siebie.

Trochę szkoda czasu, bo na pewno będzie OK (przy założeniu, że ją przeadresujesz na swoje mieszkanie), ale skoro chcesz się sam przekonać...

Dj_Majster napisał:
    A może kwestia ustawienia zworek jest nie tak jak trzeba. Skąd wiadomo że są ustawione pod moje mieszkanie nr 5?

Gdybyś podczas prób miał ustawiony błędny adres, to nie uzyskałbyś otwierania drzwi (test gdy żona naciskała).

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Dj_Majster napisał:

Zworki mają swoją "wagę" (wartość liczbową pod spodem) tzn. 1, 2, 4, 8, 16 itd. Suma ustawionych zworek daje numer mieszkania. Dla 5 musi być założona pierwsza i trzecia zworka, bo 1 + 4 = 5, tak jak u sąsiada dla 6 musi być założona zworka druga i trzecia, bo 2 + 4 = 6.
    Ircys, żeby podmienić samą słuchawkę na próbę od sąsiada nie trzeba niczego przeadresowywać. Po prostu trzeba wyciągnąć słuchawkę z gniazda RJ i podłączyć na próbę u siebie.
  • Specjalista Domofony
    zybex napisał:

Ircys, żeby podmienić samą słuchawkę na próbę od sąsiada nie trzeba niczego przeadresowywać. Po prostu trzeba wyciągnąć słuchawkę z gniazda RJ i podłączyć na próbę u siebie.

No tak , dla mnie słuchawka to skrótowo (cały) unifon ☺
    stąd to adresowanie, a to na co właśnie niektórzy mówią ''słuchawka'', ja nazywam mikrotelefonem.

Pozdrawiam
  • Pomocny dla użytkowników
    Ircys napisał:
    a to na co właśnie niektórzy mówią ''słuchawka'', ja nazywam mikrotelefonem.

Ja oczywiście też. :wink: Tu w tym konkretnym przypadku podejrzana jest sama wkładka słuchawkowa. Pisząc zatem słuchawka nie każdy wie o co chodzi. Stąd to małe nieporozumienie.
  • Poziom 14  
    Zgodnie z zaleceniami zamówiłem UNIFON ACO INS-UP720B DO CDN INSPIRO FAMILIO

Dam znać jak zamontuję. Mam nadzieję że będzie to już koniec tych przygód z domofonem :)
  • Poziom 14  
    Trochę zawiodłem się na sprzedawcy ponieważ wystawił informację o wysyłce "natychmiast" więc domofon doszedł nieco później.

Do rzeczy... zamontowałem domofon (oczywiście ten o którym pisałem post wyżej) i wszystko zadziałało! Chodź jakość rozmowy nie jest do końca zadowalająca, ponieważ po podniesieniu słuchawki w domu, dźwięk w centrali na dole najpierw wyje, a później się uspokaja.

Pomimo tego można się porozumieć o w końcu zapytać kto przybył z wizytą !

Bardzo dziękuję za pomoc.

ps. tak wygląda od razu po otwarciu (do czego jest potrzebne tyle zworek) i zaraz po podłączeniu w środku
    Podłączenie Proel PA-456 i pukanie w słuchawce Podłączenie Proel PA-456 i pukanie w słuchawce

• Poziom 43  
    Przecież masz jasno opisane przy zworach - służą do ustawiania adresu mieszkania.
    Pisk może być spowodowany sprzęganiem mikrofonu z głośnikiem.
  • Poziom 14  
    Zgadza się że jest jasno opisane. Nie załapałam po prostu że może być az tak duża liczba mieszkań.

Jeśli dobrze rozumiem, wystarczy oddalić słuchawkę i powinno być dobrze.
  • Poziom 14  
    Wymieniłem na domofon podany w poście wyżej.