Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam czujnika zbliżeniowego z regulatorem czasu, zasięg około 30 cm

13 Wrz 2019 22:23 240 17
  • Poziom 15  
    Witam.
    Żona zakupiła poidełko dla kotów i problem polega na tym, że po podłączeniu poidełko działa cały czas. Szukam czujnika zbliżeniowego o zasięgu około 30 cm, który będzie uruchamiał poidełko w momencie wykrycia ruchu na określony czas, a po upływie określonego czasu będzie odcinał dopływ prądu. Dobrze by było, jak by posiadał regulator czasu. Napięcie na jakim ma pracować to 230 V.
    Podaję link do poidełka:
    https://www.zooplus.pl/esearch.htm#q=swan
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 32  
    Czujnik ruchu plus czasówka do niego np Zamel pcm 04. Można też zaadaptować czujnik ruchu z halogena/lampy . Mają regulację czasu świecenia mają też czujnik zmierzchowy ale można go zakleić.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 29  
    Ten czujnik ma zasięg 7-10 m. Trzeba będzie pewnie ograniczyć zasięg na minimum, aby nie był za czuły i tak jak piszesz ograniczyć pole "widzenia" czujnika.
    Czujniki tego typu mają największą czułość dla ruchu prostopadłego do pola "widzenia" czujnika.
  • Poziom 15  
    Dziękuje bardzo za konkretną odpowiedź
    Z ograniczeniem pola "widzenia" będę musiał popróbować i kąt nachylenia czujnika dobrać odpowiedni. Kwestia testów.
    Czy na odległości 30 cm będzie działał ?
  • Poziom 29  
    Na pewno będzie działał, ja się tylko obawiam, czy nie będzie ZBYT czuły.
  • Poziom 15  
    Czujni będzie zamontowany na szczycie poidełka i ustawię go pod odpowiednim kątem, tak aby wychwytywał ruch na małym obszarze przed poidełkiem.
    Zamówię i spróbuję go ustawić, jak będę miał jakieś trudności, to napiszę.
  • Poziom 15  
    Witam.
    zamontowałem czujnik w Giętkiej rurce PCV w której jest trochę schowany, aby ograniczyć jego pole widzenia.
    Na razie zamontowałem go prowizorycznie, ale działa i spełnia swoje zadanie.
    Największym minusem zastosowanego czujnika jest to, że musi być podłączany w odpowiedni sposób. Nie można włożyć wtyczki do gniazdka, jak się chce, tylko + do +, a - do -.
    Oto schemat podłączenia czujnika.

Mam takie pytanie, czy jak zamienię + z -, to uszkodzę czujnik, czy po prostu nie będzie działał ?
  • Poziom 29  
    Oznaczenie przewodów N i L ma znaczenie ze względów bezpieczeństwa. W takim układzie jak na schemacie, gdy nie jest załączony przekaźnik, na żarówce jest zero czyli N na obu przewodach zasilających.
    Gdy zamienisz N i L miejscami to w czasie gdy będzie wyłączony przekaźnik, będziesz miał L, czyli fazę na obydwu przewodach. Gdy oprawa np. lampy jest metalowa, lub gdy grzebiesz "paluchami" przy żarówce, myśląc, że nie ma na niej napięcia bo nie świeci, to może dojść do porażenia!!!
    Jeżeli nie chcesz przypadkowo zamienić przewodów zasilających, to podłącz układ przewodem trójżyłowym i wtyczką z bolcem uziemiającym. Nie da się jej włączyć odwrotnie.
  • Poziom 15  
    Przy gniazdku dwu wejściowym + jest po jednej stronie, więc wystarczy wtyczkę z bolcem podłączyć do drugiego wejścia, by + zamienić z -

W gniazdkach bolce mam podłączone do przewodu N czyli takie "sztuczne uziemienie"
  • Poziom 36  
    A jakie jest zasilanie tego poidełka?
  • Poziom 15  
    Poidełko pracuje na zasilaniu 5V
  • Poziom 36  
    Czyli stosujesz jakiś zasilacz. To zasadniczo problem jest taki, że przy jednej z pozycji włożonej wtyczki zasilacza do gniazdka, mimo iż czujnik nie będzie załączony to do zasilacza będzie dołączona faza. Ale o ile nikt do tego zasilacza i jego przewodu nie będzie się dobierał to nic złego się nie będzie działo.
    To tak jak byś miał np. lampkę biurową na 230V w której znajduje się wyłącznik na przewodzie, który rozłączał by tylko jeden biegun zasilania.
  • Poziom 29  
    Weź po prostu porządnie zaizoluj zasilacz, ewentualnie metalowe części obudowy podłącz do bolca uziemiającego (u Ciebie N). Dla samego zasilacza nie ma różnicy gdzie jest L, a gdzie N.
  • Poziom 15  
    Poniżej przedstawiam schemat w jaki sposób podłączyłem poidełko i czujnik ruchu.

Gniazdo 1:

Gniazdo 2 do którego podłączony jest zasilacz 5V od poidełka:

Myślałem o zastosowaniu diody prostowniczej lub przekaźnika, który nie przepuści L, a przepuści N i w ten sposób ochroni Moduł sterowania przed uszkodzeniem.
    Można coś takiego Kupić ?
  • Poziom 29