Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przenośny telewizor analogowy przerobić na cyfrowy.

14 Wrz 2019 10:17 345 14
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich. To znowu ja i tym razem wpadłem na dziwny pomysł (nawet nie wiem czy wypali). Otóż chciałbym przerobić przenośny telewizor kineskopowy tak, żeby bez dekodera odbierał telewizje cyfrową. Jest to możliwe?
  • PCBway
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    SzalonyKolekcjoner napisał:
    Otóż chciałbym przerobić przenośny telewizor kineskopowy tak, żeby bez dekodera odbierał telewizje cyfrową. Jest to możliwe?

Nie ma takiej opcji. Chyba, że wbudujesz dekoder do środka TV.
  • PCBway
  • Poziom 43  
  • Poziom 37  
    Najlepszy do tego będzie dekoder na złącze SCART. Jeżeli telewizor ma złącze SCART to będzie konieczne jedynie wlutowanie kabelków wewnątrz i wywiercenie otworu na gniazdo anteny oraz z przodu by umieścić w nim odbiornik podczerwieni bo jakoś musisz obsłużyć telewizor z dekoderem. W przypadku braku SCART trzeba będzie znaleźć na schemacie telewizora odpowiednie punkty związane z audio, analogowym sygnałem wizyjnym i punktami do synchronizacji. Ogólnie jest to wykonalne w sobotnie przedpołudnie ale ma to bardzo ograniczony sens gdyż dekoder to wydatek 1/3 małego telewizora LCD rzędu 19" i nie będzie problemu z formatem, zmniejszeniem obrazu w CRT gdyż ten ma ekran 4:3 a obecnie nadawany sygnał zwykle 16:9.
  • Poziom 13  
    Jak koledzy wspomnieli dekoder musi być, gdyż nadawany obecnie sygnał nie nadaje się do demodulacji i wysterowania układów wizji, fonii czy odchylania telewizora. Jak kolega wyżej opisał, najłatwiej wykorzystać dekoder i wmontować go w telewizor. Czasem z użyciem złącza euro, czasem z użyciem złącza AV. Niewygodne pozostają dwa piloty do sterowania telewizorem, ale i to dałoby się obejść pilotem uniwersalnym.
  • Poziom 3  
    Niestety telewizor ma tylko wejście antenowe. Bardzo mnie to wkurza, bo musze do tego miec jeszcze magnetowid który zajmuje dużo miejsca. Da sie to jakoś inaczej podpiąć? Tylko dekoder i telewizor a nie dekoder dodatkowy modulator i telewizor.
  • Poziom 35  
    Witam
    SzalonyKolekcjoner napisał:
    Niestety telewizor ma tylko wejście antenowe.

Napisz co to za telewizor, jaki model?
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    SuperTech. BTV-452
    Rewelacji nie ma, ale sygnał CVBS da się wprowadzić. Trzeba zobaczyć jak tor wizji jest zrobiony.
  • Poziom 37  
    Jeżeli nie szkoda magnetowidu to można wyciągnąć modulator i też go gdzieś tam do środka upchać.

Ale wpięcie się do obwodu wizji będzie dużo szybsze. Prawie zero roboty.
    Trzeba tylko zobaczyć gdzie jest demodulator wizji oraz jej wzmacniacz.

Swoją drogą Czarno-Biały telewizor w 2019 roku :D .
    Też mam i czasem odpalam.

Ogólnie w moim było niemal wszystko na jakichś gotowych scalakach, kwestia poszukania dokumentacji. W moim akurat jest wejście więc przerabiać nie trzeba było.

Może się okazać że nawet gdzieś tam jest już przygotowane wejście CVBS tylko niepodłączone. Uważnie oglądać PCB i napisy na nich.
    pawelr98 napisał:
    Ogólnie w moim było niemal wszystko na jakichś gotowych scalakach,

Kilka podobnych zutylizowałem i też były na scalonych video-procesorach. Kilka miało też gniazda A/V.
    pawelr98 napisał:
    Jeżeli nie szkoda magnetowidu to można wyciągnąć modulator i też go gdzieś tam do środka upchać.

Po co pogarszać i tak kiepską jakość obrazu?
  • Poziom 3  
    Przenośny telewizor analogowy przerobić na cyfrowy. Przenośny telewizor analogowy przerobić na cyfrowy.
    O łaskawco, uraczyłeś Nas nic nie znaczącymi zdjęciami. Podaj oznaczenia tego układu scalonego, którego fragment widać.
  • Poziom 37  
    Ja bym strzelał że te niezalutowane 6 pól lutownicznych na samym skraju może być przeznaczone właśnie dla audio i video.

Warto by sprawdzić czy któreś idzie do końcówki audio bo samo to już dawałoby wskazówkę.
  • Poziom 3  
    Dziękuje wszystkim. Udalo sie wlutowac i mam obraz.