Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ferguson Ariva T65 - Zły odbiór niektórych programów.

14 Wrz 2019 12:37 117 6
  • Poziom 22  
    Dzień dobry.

Od kilku lat używam tego tunera ze starym telewizorem bez tunera DVB T. Od jakiegoś czasu występuje problem z odbiorem programów z jednego z kanałów. Występują duże fluktuacje poziomu sygnału co przekłada się na artefakty na obrazie. Sygnał waha się od ok 90% do 0%. Po jakimś czasie od włączenia objaw ustępuje. Dotyczy to wszystkich programów nadawanych na tym kanale.
    Zaktualizowałem soft do najnowszej dostępnej wersji 1.061. Instalacja antenowa działa poprawnie, gdyż ani telewizor LG 42LA620S ani drugi tuner Polsatu T-HD 1000 nie mają problemu z odbiorem i pokazują wysoki i stabilny poziom sygnału.
    Da się coś z tym zrobić siłami amatora czy po prostu tuner się "skończył" ?

Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    Wygląda z opisu, że dekoder właśnie "kończy" swój żywot - dość typowo to wygląda. Czyli - recykling.

Dla 'spokoju sumienia' możesz go jeszcze sprawdzić podłączając zamiast np. TV.

Nowy kup z T2.
  • Poziom 35  
    zulusj23 napisał:
    problem z odbiorem programów z jednego z kanałów

Którego?
    zulusj23 napisał:
    Sygnał waha się od ok 90% do 0%

Wahania dotyczą siły czy jakości? Jeżeli jakość, to jest to typowy objaw przesterowania. T65 "nie lubią" mocnego sygnału.
    zulusj23 napisał:
    Niedrzwica Duża
    zulusj23 napisał:
    Od jakiegoś czasu występuje problem z odbiorem programów

"Twój" nadajnik to zapewne Lublin/Piaski. Od kilku tygodni na tym nadajniku prowadzone są prace modernizacyjne, które potrwają do 27 września.
    https://www.emitel.pl/aktualnosci/mozliwe-utr...nizacja-anten-na-obiekcie-rtcn-lublin-piaski/
  • Poziom 22  
    Tak, czytałem o tych pracach. Jednak tak jak napisałem, drugi tuner i dwa inne telewizory w domu działają prawidłowo. Problem dotyczy środka pasma, kanału 21 o częstotliwości 474 MHz. Telewizor LG pokazuje 100% tak dla siły jak i jakości sygnału. Natomiast w tunerze jest tylko jeden pasek pokazujący jakość sygnału.
    O godzinie 12 gdy zakładałem ten wątek sygnał skakał a teraz o 14 jest już ok, stabilne 90%. Nie wiem o co chodzi.
    Jest na elektrodzie wątek gdzie był problem z dolnym skrajem pasma i ponoć pomogła wymiana kondensatora elektrolitycznego przy głowicy. Co prawda nie bardzo widzę związek ale może coś w tym jest ?
    Zobaczymy pod koniec września gdy technicy skończą prace.
    Nowe tunery i tak mnie nie miną jeśli faktycznie wejdzie T2, nawet do wcale nie starego LG bo w specyfikacji nie ma nic na temat obsługi tego standardu. No chyba, że załatwi to aktualizacji softu w TV. Jeszcze się łudzę ;)
  • Poziom 38  
    K21 to nie środek pasma, ale dół UHF, ale to detal.

T65, o ile mnie pamięć nie myli, pokazuje i poziom, i jakość, ale to po wejściu w menu - w 'Instalacji'.

T2 wejdzie.

Jeśli chodzi o TV LG, to jest tylko kwestia, czy ma tuner przygotowany na T2, bo jeśli tak to teoretycznie mogliby go odblokować.
  • Poziom 35  
    zulusj23 napisał:
    Problem dotyczy (...) kanału 21 o częstotliwości 474 MHz

Czyli stosunkowo wrażliwego na przesterowanie mocnym sygnałem. Problemy na k.23 można byłoby usprawiedliwiać np. oddziaływaniem innych pobliskich nadajników nadających w SFN.
    zulusj23 napisał:
    O godzinie 12 gdy zakładałem ten wątek sygnał skakał a teraz o 14 jest już ok, stabilne 90%

Z harmonogramu konserwacji trudno wywnioskować czy w sobotę prowadzone są jakieś prace na obiekcie. Jeszcze wczoraj m.in nad tym rejonem Polski utrzymywało się podwyższone "tropo", które zanikło dzisiaj przed południem.
    zulusj23 napisał:
    No chyba, że załatwi to aktualizacji softu w TV. Jeszcze się łudzę

Odbiornik może mieć DVB-T2/H.264 zamiast H.265/HEVC. Na aktualizację (o ile jest to możliwe) za bardzo bym nie liczył. W końcu zależy im na sprzedaży nowych telewizorów.
    A może wystarczy w ustawieniach zmienić kraj odbioru. :?:
  • Poziom 22  
    To są dekodery sprzętowe czy programowe ?