Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie Woltomierza i Amperomierza

14 Wrz 2019 12:41 384 13
  • Poziom 5  
    Witam. Na samym początku chciałbym przedstawić mój problem. Otóż Zbudowałem tak zwany zasilacz warsztatowy z napięciami 3.3V, 5V i 12V po czym stwierdziłem że fajnie by było dodać do niego wyświetlacz pokazujący napięcie i prąd. Zakupiłem więc woltomierz zintegrowany z amperomierzem i moje pytanie jest takie. Jak to podłączyć aby po przełączeniu przełącznika prąd ukazał się na złączu laboratoryjnym i wyświetlacz pokazał napięcie i prąd na tym że złączu. Chciałbym tak zrobić dla wszystkich napięć czyli 3.3V, 5V i 12V. Poniżej przesyłam schemat za pomocą, którego podłączyłem wszystko oraz zdjęcia całego frontu zasilacza i zakupionego woltomierza.

Podłączenie Woltomierza i Amperomierza Podłączenie Woltomierza i Amperomierza Podłączenie Woltomierza i Amperomierza Podłączenie Woltomierza i Amperomierza
  • Poziom 34  
    Kacpermateusz7 napisał:
    Zakupiłem więc woltomierz zintegrowany z amperomierzem i moje pytanie jest takie. Jak to podłączyć aby po przełączeniu przełącznika prąd ukazał się na złączu laboratoryjnym i wyświetlacz pokazał napięcie i prąd na tym że złączu.

Podłączenie Woltomierza i Amperomierza
  • Poziom 38  
    Przede wszystkim, jakie zakresy prądu będą na poszczególnych zakresach, bo ten moduł nie ma żadnego bocznika - nie wiem czy jest wymagany. Jeżeli nie jest wymagany, to gruby czarny i czerwony trzeba włączyć między zacisk_masa (czerwony) i GND. Z tym, że przy takim połączeniu byłby mierzony sumaryczny prąd pobierany z każdego zakresu.
    Pomiar napięcia. Jeżeli moduł ma pokazywać napięcie na danym zakresie, to nie widzę realizacji tego bez dodatkowego przełącznika podłączającego przewód żółty (lub biały) pod odpowiedni zakres. Jeżeli używany miałby miałby być tylko jeden zakres, to można wtedy do żółtego przewodu podłączyć poprzez diody separujące wszystkie zakresy, ale wtedy moduł będzie pokazywał napięcie najwyższego załączonego zakresu.
    Zasilanie modułu - wystarczy cienki przewód czerwony podłączyć pod którykolwiek zakres po lewej stronie. Czarny cienki pozostawić niepodłączony.
    Taka jest możliwość podłączenia modułu do przedstawionego schematu i możliwości pomiaru - możliwość pomiaru prądu i napięcia przy korzystaniu (załączeniu) tylko jednego zakresu. Myślę, że to nie urządza autora tematu.
  • Poziom 34  
    gimak napisał:
    Przede wszystkim, jakie zakresy prądu będą na poszczególnych zakresach, bo ten moduł nie ma żadnego bocznika - nie wiem czy jest wymagany.

Z zdjęcia załączonego przez Autora wynika, że nie ma tam bocznika, a raczej jest on wymagany do pomiaru prądu. Ten panel to prawdopodobnie model TC20002.

W załączeniu dokument, który opisuje sposoby podłączenia różnych modeli tego panelu pomiarowego.
  • Poziom 21  
    khoam napisał:
    gimak napisał:
    Przede wszystkim, jakie zakresy prądu będą na poszczególnych zakresach, bo ten moduł nie ma żadnego bocznika - nie wiem czy jest wymagany.

Z zdjęcia załączonego przez Autora wynika, że nie ma tam bocznika, a raczej jest on wymagany do pomiaru prądu. Ten panel to prawdopodobnie model TC20002.

W załączeniu dokument, który opisuje sposoby podłączenia różnych modeli tego panelu pomiarowego.

Each module actually contains 2 separate digital voltmeters. One is used to display system voltage
    and the other to display the current to the load based on the small DC voltage drop across a shunt
    resistor.
    This sense resistor is called a “current shunt “ and for these models has been manufactured for a full
    scale voltage drop across the shunt of 75mV. This works out to 1.5mV per ampere and the current
    meter is designed to match this.
    Wynika z tego iż jest tam rezystor bocznikowy (pomiarowy) i daje on zakres pomiaru ≈50,6 A (75 mV pełen zakres i czułość 1,5 mV na Amper)
    To taki specyficzny miliwoltomierz przeskalowany na Amperomierz.
    Choć z drugiej strony "z obrazków" wynika iż trzeba zainstalować zewnętrzny bocznik-ot dylemat która wersja.
  • Poziom 34  
    odalladoalla napisał:
    Wynika z tego iż jest tam rezystor bocznikowy (pomiarowy) i

Na zdjęciu zamieszczonym przez Autora nie widać go, a mam takie panele z rezystorami bocznikowymi do pomiaru prądu, do 10 A i trochę te rezystory miejsca zajmują.

Poza tym, jeżeli to jest model TC20002 (ze zdjęcia to wynika) to: "Module must be used with an external current shunt".
    To że panele te zawierają dwa oddzielne układy pomiarowe napięcia, nie oznacza od razu, że każdy z modeli danego panelu zawiera wewnętrzny rezystor bocznikujący do pomiaru prądu. Niektóre z nich są przeznaczone do pomiaru prądu do 50A, a rezystor bocznikujący w tym wypadku jest dość dużych rozmiarów i nie zmieściłby się w panelu.
  • Poziom 21  
    [quote="khoam"]
    odalladoalla napisał:

To że panele te zawierają dwa oddzielne układy pomiarowe napięcia, nie oznacza od razu, że każdy z modeli danego panelu zawiera wewnętrzny rezystor bocznikujący do pomiaru prądu. Niektóre z nich są przeznaczone do pomiaru prądu do 50A, a rezystor bocznikujący w tym wypadku jest dość dużych rozmiarów i nie zmieściłby się w panelu.

Masz rację, uwierzyłem opisowi z pierwszej strony pdf-a a to pewnie 'opis zasady działania' a nie opis tego konkretnego modelu.
  • Poziom 5  
    Drodzy koledzy bocznik posiadam lecz nie zrobiłem przez przypadek zdjęcia jego. Sprawa jest tego typu potrzebuje czegoś co będzie mi oddzielać prąd na kablu. A mianowicie kabel żółty jest odpowiedzialny za pomiar napięcia. i Chciałbym zrobić to na tej zasadzie aby po włączeniu włącznika na linii 3.3V był prąd a wyświetlacz pokazywał właśnie to napięcie. Kiedy natomiast korzystam z napięcia 12V chciałbym aby wyświetlacz pokazywał napięcie 12V a nie 3.3V. Aby to zadziałało muszę wpiąć kabel żółty pod wszystkie 3 linie tylko problem pojawia się gdyż tak naprawdę wszystkie linie łączą się na żółtym kablu powodując zwarcie. Więc konkretnie potrzebuje czegoś co będzie zatrzymywać przepływ prądu tak aby te linie nie łączył się.
  • Poziom 34  
    Kacpermateusz7 napisał:
    Więc konkretnie potrzebuje czegoś co będzie zatrzymywać przepływ prądu tak aby te linie nie łączył się.

Na jakiej podstawie ma być podejmowana decyzja o tym, która wartość napięcia ma być mierzona przez ten panel?
  • Poziom 5  
    Na froncie obudowy są 4 włączniki. Jeden z nich jest odpowiedzialny za uruchamianie zasilacza. Pozostałe 3 są od tego że jak włączejo zostaje podany prąd na złącze laboratoryjne a kiedy jest wyłącznik wyłączony na złączu nie ma prądu. A więc chcę zrobić tak aby miernik pokazywał mi napięcie i prąd po uruchomieniu np. Lini 3.3V lub np. 5V.
  • Poziom 38  
    Pytanie zasadnicze - czy jak będzie załączony wyłącznik 3.3 V, to pozostałe wyłączniki będą wyłączone, albo inaczej - czy zawsze będzie załączony tylko jeden zakres.
  • Poziom 5  
    Tak. Zawsze będzie tylko jedno napięcie włączone a pozostałe 2 będą wyłączone.
  • Poziom 38  
    No to sposób podłączenia modułu masz podany w poście #3 z wykorzystaniem diod separujących.
  • Poziom 34  
    Kacpermateusz7 napisał:
    Tak. Zawsze będzie tylko jedno napięcie włączone a pozostałe 2 będą wyłączone.

Ze schematu i zdjęć, który umieściłeś w poprawce swojego pierwszego postu wcale to nie wynika - te włączniki są niezależne od siebie.
    Przypadkowe załączenie dwóch przełączników spowoduje, że będzie wyświetlane wyższe "włączone" napięcie minus spadek napięcia na diodzie separującej, jeżeli taki zastosujesz patent do panelu pomiarowego.

Skoro w danym momencie czasu ma być dostępne tylko jedno napięcie wyjściowe, po co są zainstalowane trzy wyjścia z zasilacza? Wystarczyłoby jedno wyjście i jeden przełącznik (selektor) napięcia wyjściowego.