Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera Google Coral vs. Raspberry Pi Camera V2

ghost666 14 Wrz 2019 15:59 843 1
 • Kamera Google Coral vs. Raspberry Pi Camera V2
  W maju 2013 roku Raspberry Pi Foundation zaprezentowało swój pierwszy moduł kamery, otwierając nowe możliwości tego, co może zrobić ten mały komputer jednopłytkowy. Od tego czasu wiele się zmieniło w świecie minikomputerów - Raspberry Pi wydało kilka nowych generacji swojego komputera, a także nową, ulepszoną wersję kamery - V2. Na rynku pojawiły się również nne komputery jednopłytkowe. I chociaż platforma deweloperska Coral Edge TPU firmy Google jest unikalnym urządzeniem, współdzieli pewne funkcje z innymi modułami wyposażonymi w kamery. Porównajmy parametry oby tych kamer.

  Zgodność obu modułów ze sobą

  W artykule tym skupimy się na samych modułach kamery, a nie na komputerach jednopłytkowych. Nie są one istotne dla tego porównania; chociaż są one bardzo podobne pod względem formy i funkcji, kamery dla Google Coral i Raspberry Pi nie są ze sobą kompatybilne. Jakkolwiek oba moduły używają tego samego złącza MIPI-CSI do podłączenia kamery i do zestawu deweloperskiego, kabel wstążkowy Coral ma pady przewodów są znacznie mniejsze niż w aparacie dla Raspberry Pi. Czy to oznacza, że wystarczy zastosować prostą przejściówkę? Niestety nie. Jak widać w tabeli poniżej, rozkład części sygnałów jest inny, a dodatkowo kamera Google Coral korzysta z czterech, a nie jak Raspberry Pi dwóch, linii MIPI-CSI.

  PinKamera Google CoralKamera Raspberry Pi
  1GNDGND
  2MIPI_CSI_D0_NMIPI_CSI_D0_N
  3MIPI_CSI_D0_PMIPI_CSI_D0_P
  4GNDGND
  5MIPI_CLK_NMIPI_CSI_D1_N
  6MIPI_CLK_PMIPI_CSI_D1_P
  7GNDGND
  8MIPI_CSI_D1_NMIPI_CLK_N
  9MIPI_CSI_D1_PMIPI_CLK_P
  10GNDGND
  11MIPI_CSI_D2_NCAM_GPIO
  12MIPI_CSI_D2_PCAM_CLK
  13GNDSCL0
  14MIPI_CSI_D3_NSDA0
  15MIPI_CSI_D3_P+3.3 V
  16GND
  17CAM_PWDNB
  18CAM_CLK (NC)
  19GND
  20CAM_I2C_SCL
  21CAM_I2C_SDA
  22CAM_VSYNC (NC)
  23CAM_RESETB
  243.3 V


  Z drugiej strony, widzimy, że większość sygnałów jest taka sama, więc możliwe jest podłączenie kamery Raspberry Pi do modułu deweloperskiego Google Coral, ale wymaga to sporo zabawy. Dodatkowo, jeśli chodzi o montaż mechaniczny i rozkład otworów dla każdego urządzenia jest również inny, więc nie ma co liczyć, że kamera Google Coral zostanie poprawnie zamontowana w uchwycie dla modułu Raspberry Pi Camera.

  Pamiętając o tym, przyjrzyjmy się jaki sposób moduły te wypadają w porównaniu do siebie.

  Specyfikacja Google Coral Camera:

  Cena katalogowa: 24,99 dolarów
  Rozmiar: 25 mm x 25 mm x 7 mm
  Waga: 3g
  Rozdzielczość sensora: 5 megapikseli
  Sensor: OmniVision OV5645
  Rozmiar sensora: 1/4 "
  Ostrość: Automatyczna, od 10 cm do nieskończoności.

  Specyfikacja Raspberry Pi Camera V2:

  Cena katalogowa: 25 dolarów
  Rozmiar: 25 mm x 23 mm x 9 mm
  Waga: 3g
  Rozdzielczość Sensora: 8 megapikseli
  Sensor: Sony IMX219
  Rozmiar Sensora: 1/4 "
  Ostrość: Ręczna od 8 cm do nieskończoności

  Interpretacja specyfikacji urządzenia

  W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że ceny obu modułów są prawie identyczne, ale Pi Camera V2 ma rozdzielczość 8 MP, w porównaniu do Coral, które wyposażone jest w sensor 5MP. Inną ważną różnicą jest to, że kamera Google Coral może automatycznie ustawić ostrość, podczas gdy Pi Cam V2 ma ręcznie regulowaną ostrość. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady w zależności od aplikacji, więc wybierając konkretny model, należy zastanowić się, co jest najważniejsze w danej aplikacji.

  Inną kwestią wartą rozważenia jest to, że istnieje szeroka gama nieoficjalnych modułów kamer dla Raspberry Pi. Charakteryzują się one szerokim spektrum różnych możliwości. Dostępna jest także oficjalna kamera NoIR do użytku w nocy. Ekosystem dla Google Coral, jako że jest to nowy produkt, jest bardzo ograniczony. Podobnie jak w przypadku sprzętu, w tym momencie łatwiej jest znaleźć przykłady użycia i projekty do wykorzystania kamery Raspberry Pi.

  Inne opcje

  Z drugiej strony zarówno płyta deweloperska Coral TPU, jak i Raspberry Pi mogą korzystać z kamer USB, co daje szeroką gamę alternatyw. Jeśli zalezy nam na konkretnym module kamery z Coral TPU, to inną opcją może być użycie Raspberry Pi z dedykowaną dla niego kamerą z dołączonym akceleratorem Coral TPU. Można finalnie nawet wziąć pod uwagę płytkę Jetson Nano, który dobrze łączy się z modułem kamery dla Raspberry Pi.

  Podczas gdy płyty Coral Camera oraz Coral TPU są jeszcze w powijakach, powstaje wiele fascynujących aplikacji w których konstruktorzy uzywają modułów kamer. Zarówno kamery Coral, jak i Raspberry Pi mają swoje odpowiednie aplikacje, a w razie, gdyby nie były one dostatecznie dobre, do jakiegoś zastosowania, to zawsze dostępna jest opcja kamery na USB.

  Źródło: https://www.arrow.com/en/research-and-events/articles/google-coral-camera-vs-raspberry-pi-camera-v2

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9427 postów o ocenie 7105, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer Controls
 • #2
  krisRaba
  Poziom 28  
  Ale bez sensu porównanie :lol: Tyle pisania zamiast prostego stwierdzenia, że kamery nie są ze sobą kompatybilne, mimo, że wyglądają podobnie, więc nie da się zamiennie użyć jednej zamiast drugiej.
  Jako że jest to dodatek do poszczególnych SBC, to raczej dokupywać się będzie kamerę do SBC, a nie SBC do kamery ;) Inaczej mogłoby być, gdyby te kamery to było jakieś unikalne cudo i była konieczność użyć właśnie takiej.. ale raczej nie są ;)
  Z użytecznych informacji mamy w sumie takie, że jak komuś kamera nie pasuje, to może użyć takiej na USB, choć to też dość oczywiste, no i że do RPi można mieć hat-a z TPU ;)