Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagłośnienie do TV. Czy warto zmieniać Z5500?

adameta 14 Sep 2019 16:35 567 5
 • #1
  adameta
  Level 10  
  Pytanie amatora :)

  Planuje nagłośnienie do pokoju w bloku. Pokój 20m. Nagłośnienie będzie podłączone do telewizora. Posiadam głośniki Logitech Z5500. Czy w budżecie do około 1000zł dostanę coś lepszego niż dźwięk który dostaje z obecnego zestawu ? Zastanawiałem się nad zestawem 2 kolumny plus wzmacniacz lub soundbar (z racji jego małych gabarytów) . Co do moich preferencji to głośniki będą używane myślę w 50% do odtwarzania muzyki i w 50% do samego TV. W grę wchodzi oczywiście używany sprzęt.
 • Helpful post
  #2
  Mobali
  Level 39  
  adameta wrote:
  Czy w budżecie do około 1000zł dostanę coś lepszego niż dźwięk który dostaje z obecnego zestawu ?
  Tak, bez problemu. I to w znacznie mniejszym budżecie.
  adameta wrote:
  Zastanawiałem się nad zestawem 2 kolumny plus wzmacniacz lub soundbar (z racji jego małych gabarytów) .
  Można rozważyć wzmacniacz plus kolumny lub amplituner plus kolumny. Soundbar oczywiście zagra, ale... nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania. Bardzo dobry wzmacniacz czy amplituner do takich zastosowań dostaniesz od 200-300zł. Za kolumny zapłacisz niewiele więcej
 • #3
  adameta
  Level 10  
  A czy mógłbyś polecić mi jakiś przykładowy zestaw wzmacniacza + dwóch kolumn stereo tak mniej więcej do kwoty 1400zł ? Mogą być małe kolumny biurkowe mogą być podłogowe
 • Helpful post
  #4
  Mobali
  Level 39  
  Skoro zestaw ma służyć do nagłośnienia pokoju, a jako źródło planujesz sygnał z TV czy MP3, to nie ma sensu zwracać szczególnej uwagi na audiofilskie walory tego systemu - prawdopodobnie nie usłyszysz różnic pomiędzy konkretnymi modelami wzmacniaczy. Ale jeśli chodzi o kolumny... Tu już będą wyraźniej słyszalne niuanse brzmienia.

  Wzmacniacz prawie zawsze zagra lepiej od amplitunera. Szczególnie dotyczy to brzmienia dobrej muzyki w stereo. Przewagą amplitunera są z kolei bardziej rozbudowane wejścia i wbudowany tuner radiowy oraz możliwość używania efektów przestrzennych - co bywa istotne w przypadku współpracy z TV. Wybierając konkretny wzmacniacz (lub amplituner) w dobrym stanie, najlepiej unikaj wynalazków i spróbuj zdobyć popularny sprzęt firmowy. Rozważ na przykład Onkyo, Yamahę, NAD, Marantz, Kenwood czy inny sprawdzony sprzęt. Poza przewidywalnymi efektami odsłuchowymi, typowy wzmacniacz łatwiej kiedyś odsprzedać, zdobyć części czy naprawić w razie awarii.

  Co do kolumn, też proponowałbym szukać wśród prostych i sprawdzonych konstrukcji. Jeśli mają być w małych obudowach podstawkowych, to możesz rozważyć na przykład Tannoy Eclipse One czy Tannoy Mercury M2 (lub poprawioną wersję M2,5). Równie małe będą: Mission M62i, Wharfedale 10.2, "maluchy" od Monitor Audio. Kolumny i wzmacniacz powinny być dopasowane do siebie w zakresie mocy i impedancji, ale także akustycznie. W przypadku kolumn istotne są kwestie ich ustawienia i właściwości akustycznych pomieszczenia. Dlatego, jeśli to tylko możliwe, wyboru sprzętu najlepiej dokonywać po odsłuchu - idealnie by było, żeby u siebie w domu.

  Dodano po 35 [minuty]:

  Tu kilka propozycji starszych używanych, ale dobrych wzmacniaczy stereo. Sądzę, że żaden z nich nie powinien przekroczyć kwoty 350zł:
  LUXMAN L-230
  MARANTZ PM-50
  Rotel RA-920AX
  Yamaha AX-550 RS, lub AX-500
  MARANTZ PM-57
  DENON PMA-720
  PHILIPS FA-630 (lub seria 900)
  KENWOOD KR-A2080
  KENWOOD KA-550
  NAD (na przykład 316, 320, 325, 350 czy 355)
  Wybór wzmacniacza to kwestia niezwykle subiektywna, więc każdy doradzi coś innego. To normalne, bo każdy z nas słyszy nieco inaczej, lubi inną barwę i charakterystykę brzmienia, czy w końcu słucha innej muzyki. Nie ma więc "uniwersalnego" wzmacniacza dla każdego - każdy gra specyficznie i nieco inaczej od innych. Najlepiej więc dokonać wyboru dopiero po odsłuchu - wiele salonów i komisów ze sprzętem audio oferuje taką możliwość. Nie traktuj więc tego spisu jako receptę, ale raczej materiał do przesłuchania.
 • #5
  adameta
  Level 10  
  Bardzo bardzo dziękuję za odpowiedź i za małą pigułkę wiedzy ! :) Teraz już wiem, że jak sprzedam swoje Z5500 to w pierwszej kolejności muszę przemyśleć położenie ewentualnych kolumn w pokoju tak aby odsłuch był możliwie najlepszy a później wezmę się za wybór odpowiedniego sprzętu.
 • #6
  Mobali
  Level 39  
  adameta wrote:
  ... w pierwszej kolejności muszę przemyśleć położenie ewentualnych kolumn w pokoju tak aby odsłuch był możliwie najlepszy
  Poza kilkoma wątkami na ten temat na Elektrodzie, pomocne dla Ciebie mogą się okazać te wskazówki:
  https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/
  https://www.krugermatz.com/pl/n/Prawidlowe-ustawienie-kolumn-w-systemach-audio/7
  W sieci bez trudu znajdziesz sporo materiałów na ten temat.