Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przenośny głośnik bluetooth - szumy i "pykanie'' podczas włączania oraz prz

xcrushnd 14 Sep 2019 20:48 1698 3
 • #1
  xcrushnd
  Level 4  
  Witam, jestem początkującym hobbystą elektroniki i po kilku mniejszych projektach przyszedł czas na zrobienie głosnika bluetooth. I tu pojawił się problem gdyż przy połączeniu ze sobą głośników, modułu wzmacniacza wraz z wbudowanym modułem bluetooth oraz zasileniu wszystkiego z sieci, głośniki podczas grania melodii towarzyszącej włączeniu modułu strasznie "pykają" oraz lekko piszczą.
  Głosniki to PEIYING PY-1310C 13cm 60W 4Ohm, natomiast moduł wzmacniacza jest to zbudowany w oparciu o układ TDA7492P 2X25W wraz z wbudowanym modułem bluetooth. Całość zasiliłem napieciem 12V z zasilacza który kupiłem dawno na aliexpress do ledów RGB, impulsowy. Próbowałem już szukać przyczyny: zasilałem układ z zasilacza laboratoryjnego KORAD, podłączałem inne głosniki, próbowałem sygnał audio puścić przez AUX zamaist bluetooth - i tu jest mały sukces ponieważ przy pauzowanu i włączaniu muzyki już nie "pyka" jak to miało miejsce przy połaczeniu przez bluetooth ale niestety sa inne szumy. Przy włączaniu układu, "melodii poczatkowej" towarzyszy pykanie i lekki pisk. Na pauzie, podczas słuchania muzyki słychać za to szum.
  Czym to może być spowodowane i gdzie szukać przyczyny? Chciałbym by ten głosnik grał czysto, co do samej jakości, wiem że nie jest to najwyższych lotów projekt, ale chciałem od czegoś zacząć, będzie on stał w warsztacie i wystarczy mi do słuchania sobie muzyki przy pracy.
  Pozdrawiam.
 • #3
  xcrushnd
  Level 4  
  To jest dźwiek nagrany smartfonem, nie oddaje tego w 100%, do tego w tym przypadku miałem podłączony głosnik inny niż te opisane wyżej - efekt był bardzo podobny. Niestety szumów nie mam nagranych, bo ten filmik nagrany był wcześniej, jeśli trzeba wstawię i taki.


  EDIT: Tutaj filmik przy polączeniu wzmacniacza z właściwymi głośnikami, zasilanego przez przetwornice step up, coś ewidentnie jest nie tak:


 • #4
  xcrushnd
  Level 4  
  Czy jest ktoś, kto wie gdzie szukać przyczyny, i co zrobić w tej sytuacji ? Czy to może być od przetwornicy?