Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Po podłączeniu kabla anteny do telewizora wywala bezpiecznik

mariusz_strycharczyk 01 Paź 2019 12:00 1194 56
    _cheetah_
    Specjalista Sieci, Internet
    Rzuciłem okiem w schemat zasilacza (BN44-00213A) do jakiegoś Samsunga i wygląda na to, że one mają połączenia wejścia (L i N) w obrębie filtru EMI na wejściu zasilania z masą po stronie 'zimnej' oraz połączenie mas 'gorącej' i 'zimnej' poprzez kondensatory rzędu 0,5...1nF/400V. Chyba, że to są jakieś zabezpieczenia oznaczane jak kondensatory.
  • AdexAdex
    kris8888
    Poziom 32  
    Takie kondensatory, jeśli są całkowicie sprawne, nie powinny powodować prądu upływu ponad 30mA, czyli powyżej progu zadziałania typowego RCD.
    _cheetah_
    @ mariusz_strycharczyk: a, jeszcze możesz sprawdzić, czy zabezpieczenie zadziała, jeśli będziesz podłączał kabel SAT do TV z wyłączonym w TV zasilaniem LNB (konwertera).

@ kris8888: no, małe są, bo one są zapewne głównie od filtracji zakłóceń w.cz. generowanych przez TV. Może faktycznie coś jest nie tak z tym odbiornikiem...
    kris8888
    Poziom 32  
    Ja nie proponowałbym autorowi robienia zbyt wielu doświadczeń, a jak już to bardzo ostrożnie, żeby przypadkiem jednocześnie nie dotknąć jedną ręką masy gniazda antenowego w TV a drugą ręką masy gniazda antenowego w ścianie lub masy jakiegokolwiek innego urządzenia w pobliżu bo może mocno i niezdrowo "popieścić". Teoretycznie RCD powinien szybko odłączyć zasilanie, ale różnie bywa.

W sumie to nadal nie wiadomo czy masa gniazda antenowego w ścianie jest na potencjale ziemi czy wyższym. Fachowcy byli, coś tam sprawdzili, własny TV podłączyli, ale czy to gniazdo dokładnie zmierzyli?
    _cheetah_
    To zagadnienie interdyscyplinarne jest - elektryk nie dotknie się do instalacji SAT, bo to instalacja niskoprądowa telekomunikacyjna, czyli nie w jego kompetencjach, a serwis SAT nie dotknie się do instalacji elektrycznej, bo to znowuż też nie ich kompetencje... normalna kwadratura koła...

Ale ciekawe, czy elektryk zmierzył różnicę potencjałów pomiędzy gniazdem TV a ekranem kabla SAT? Autor wątku nic o tym nie pisał.

Fakt, nakręcając F-kę trzyma się ją w palcach. Ale co do wyłączenia zasilania LNB w TV, to trzeba to zrobić i tak na niepodłączonym kablu SAT, żeby TV działał. Potem na wyłączonym odbiorniku podkręca się kabel SAT, włącza TV i... bum, albo cisza...

Tak mi się skojarzyło, że jest przecież zasilanie LNB na gnieździe SAT i kto wie, czy to nie ono. Sprawdzenie nic nie kosztuje.
    mariusz_strycharczyk
    Poziom 10  
    Elektryk nic nie zmierzył poza sprawdzeniem czy w gniazdkach elektrycznych wszystko gra. Panowie instalatorzy też nic nie zmierzyli, poza sprawdzeniem gniazdek TV, coś zajrzeli w skrzynce na korytarzu , pogmerali na klatce schodowej. Po tym podłączyli swój TV i stwierdzili że wszystko ok i poszli.
  • AdexAdex
    kortyleski
    Poziom 42  
    Zaczynam solidnie myśleć jak mogła by się zamknąć droga prądu wyzwalającego RCD. Skoro telewizor nie posiada wtyku z uziemieniem to raczej wszystkie dostępne części przewodzące są odseparowane od sieci elektrycznej.
    Może jednak zdejmij go na początek ze ściany ( pisałeś o nieoryginalnych śrubach ) i wtedy Sprawdz
    mariusz_strycharczyk
    Poziom 10  
    Rozmawiałem z technikiem serwisu Samsunga. Po opisaniu problemu prosił abym telewizor podłączył bezpośrednio do gniazdka (aby wykluczyć zakłócenia listwy zasilającej) bezpiecznik wyskoczył, oraz bym podłączył router bezpośrednio kablem, by zobaczyć czy na masie TV nie ma napięcia (jeśli by było to też miał wyskoczyć bezpiecznik - nie wyskoczyl).

Dodano po 2 [minuty]:

Ściągnąłem, nawet powykrecalem wszystkie śruby od mocowania do obudowy - nadal bezpiecznik wyskakuje
    kris8888
    Poziom 32  
    Z ciekawości sprawdziłem mój TV (Sony LED). Neonówka po dotknięciu do masy gniazda antenowego nie świeci, brak jakiegokolwiek napięcia pomiędzy masą gniazda antenowego TV a masą gniazda kablówki w ścianie lub przewodem PE w instalacji elektrycznej. Mój TV też ma płaską wtyczkę zasilającą. Efekt niezależny od "polaryzacji" wtyczki zasilania w gniazdku.
    Ale sprawdziłem też jakiś dekoder DVBT zasilany zewnętrznym zasilaczem impulsowym. Próbnik neonowy po dotknięciu masy gniazda antenowego dekodera lekko świeci. Napięcie pomiędzy masą gniazdka antenowego dekodera a bolcem uziemiającym (PE) w gniazdku: około 80V AC. Zwarciowy prąd upływu pomiędzy masą dekodera a bolcem PE w gniazdu zasilającym: około 60µA AC, czyli grubo poniżej progu zadziałania RCD.
    W Twoim przypadku również należałoby zmierzyć napięcie i zwarciowy prąd upływu pomiędzy masą telewizora (dostępną w gniazdku antenowym) a przewodem PE w instalacji. Tego niestety żaden z fachowców nie zrobił i w sumie się nie dziwię, bo w skrajnym przypadku, gdyby RCD nie zadziałał przy pomiarze prądu upływu, groziłoby to całkowitym uszkodzeniem telewizora. A nikt nie chce brać na siebie tej odpowiedzialności.
    Pozostaje więc autoryzowany serwis TV.
    Można spróbować awaryjnie odseparować masy TV i gniazda w ścianie odpowiednio dobranym kondensatorem, ale na dłuższa metę nie będzie to dobre rozwiązanie. Na pewno nie zagwarantuje bezpieczeństwa użytkowania TV, więc nie rekomenduję.
    kortyleski napisał:
    Zaczynam solidnie myśleć jak mogła by się zamknąć droga prądu wyzwalającego RCD. Skoro telewizor nie posiada wtyku z uziemieniem to raczej wszystkie dostępne części przewodzące są odseparowane od sieci elektrycznej.

W sprawnym TV dostępne części przewodzące byłyby odpowiednio odseparowane. Tutaj niestety masa gniazda antenowego w TV, jako element przewodzący dostępny użytkownikowi, oraz prawdopodobnie masy pozostałych gniazd sygnałowych w TV, nie jest dostatecznie odseparowana od sieci zasilającej.
    _cheetah_
    kris8888 napisał:
    Można spróbować awaryjnie odseparować masy TV i gniazda w ścianie odpowiednio dobranym kondensatorem, ale na dłuższa metę nie będzie to dobre rozwiązanie.

Nie można, bo telewizor musi podawać zasilanie na multiswitch albo na konwerter. Galwanicznie odseparowane jest zapewne wyjście RTV w gnieździe antenowym, dlatego nie wyrzuca przy podłączaniu kablówki.

kris8888 napisał:
    W Twoim przypadku również należałoby zmierzyć napięcie i zwarciowy prąd upływu pomiędzy masą telewizora (dostępną w gniazdku antenowym) a przewodem PE w instalacji. Tego niestety żaden z fachowców nie zrobił

Jak pisałem wcześniej - kwadratura koła. Gdyby któryś podłączył i zobaczył napięcie między masą gniazda SAT w TV a masą na gnieździe RTV/SAT to musiałby podjąć jakieś działanie... a tak to obaj zwalają winę na TV, a w ostateczności na drugą sieć...

kortyleski napisał:

Teoretycznie są. Ale, jak widać na załączonych przykładach nie zawsze musi być to prawda.

@ mariusz_strycharczyk
    :
    a, jeszcze możesz sprawdzić, czy zabezpieczenie zadziała, jeśli będziesz podłączał kabel SAT do TV z wyłączonym w TV zasilaniem LNB (konwertera).

- odepnij kabel SAT od telewizora
    - wyłącz w menu TV zasilanie LNB /konwertera
    - wyłacz TV
    - podłącz kabel SAT
    - włącz TV
    kortyleski
    Poziom 42  
    kris8888 napisał:
    W sprawnym TV dostępne części przewodzące byłyby odpowiednio odseparowane. Tutaj niestety masa gniazda antenowego w TV, jako element przewodzący dostępny użytkownikowi, oraz prawdopodobnie masy pozostałych gniazd sygnałowych w TV, nie jest dostatecznie odseparowana od sieci zasilającej.

Elektryka nie pojmuje pojęcia "dostatecznie".
    Dla urządzenia w drugiej klasie ochrony ( a takim jest wspomniany TV) Nie ma prawa mieć połączenia z przewodem zasilającym.

Ja bym po prostu na odłączonym zupełnie TV zmierzył miernikiem rezystancję pomiędzy bolcami wtyku a złączami. Tam oczywiście gdzie da się sondę miernika wetknąć. Czyli głównie gniazdo antenowe, zarówno ekran jak i pin "gorący".

Powtórzę - albo uszkodzony TV albo czary. Bo żeby RCD w mieszkaniu zadziałało to musi wystąpić przepływ tych kilkunastu miliamperów. Przepływ tego prądu występuje w obwodzie anteny. Bo bez niej TV działa.

Kolego autorze, miernik nawet za 15 zeta z bazaru i pomiary rezystancji.
    Być może te twoje nieszczęsne śruby docisnęły jakiś element wewnętrznego ekranu TV w miejscu które zamyka obwód. I mimo ich wykręcenia coś się dalej styka i robi kłopot.
    mariusz_strycharczyk
    Poziom 10  
    _cheetah_ - nie mam takiej opcji w telewizorze.

Pożyczyłem dzisiaj miernik z pracy (profesjonalmy) i zrobiłem pomiar masy gniazda antenowego w Tv z bolcem w gniazdku wyszło ok 247 V AC, tak więc...
    kris8888
    Poziom 32  
    No to masz pełne napięcie sieciowe na masie gniazda antenowego TV. Sprawdź na początek w takim razie omomierzem, jak radzi kortyleski, przy odłączonym TV od sieci, czy nie masz galwanicznego zwarcia pomiędzy masą TV a którymkolwiek z bolców we wtyczce zasilającej. Jeśli jest zwarcie to TV do wymiany/naprawy.
    mariusz_strycharczyk
    Poziom 10  
    Sprawdziłem. Żadna wartość się nie pojawia. Pomiar zrobiony na gnieździe antenowy TV i bolcach wtyczki zasilania
    kris8888
    Poziom 32  
    Galwanicznego zwarcia nie ma, ale prąd upływu jest za duży (za mała impedancja pomiędzy masą TV a zasilaniem sieciowym). Zwarciowego prądu upływu już tak łatwo nie zmierzysz, bo obwód zasilania chroni RCD. Wiadomo jednak że jest on wyższy niż 30mA a taki nie powinien być. No i to pełne napięcie sieciowe na masie TV. Moim zdaniem TV jednak kwalifikuje się do naprawy
    mariusz_strycharczyk
    Poziom 10  
    Jutro wykonam telefon do Samsunga, zgłoszę reklamację. Jak coś będzie wiadomo, to dam znać. Wiadomo, że to trochę potrwa.
    _cheetah_
    Parametry tunera SAT ustawia się w ustawieniach "eksperckich", przykładowo (bo nie znamy modelu twojego TV):

Ustawienia > Nadawanie > Ustawienia eksperckie > System satelitarny...

I tak musisz się tam kiedyś dostać, aby ustawić parametry tunera SAT (satelitę, zasilanie LNB, sterowanie....)

Czy tuner wystawia napięcie na gniazdo SAT (F-ka) najłatwiej zmierzyć miernikiem, po wsadzeniu cienkiego drutu (średnica MAX 1mm) w gniazdo (np. końcówki spinacza do papieru). Napięcie powinno być albo 0 albo +13V albo +18V. Możliwe, że napięcie jest wystawiane dopiero po wybraniu tunera SAT pilotem.
    mariusz_strycharczyk
    Poziom 10  
    To co napisałeś jest zawarte w e-manualu, z zaznaczeniem że nie we wszystkich modelach. U mnie właśnie tego brak. Przeszukalem całe ustawienia. Chyba że coś jest poblokowane przez oprogramowanie.
    _cheetah_
    No to przy okazji zapytaj w serwisie, czy rzeczywiście masz ten tuner SAT na pokładzie... Coraz dziwniejszy ten twój TV się jawi...
    mariusz_strycharczyk
    Poziom 10  
    Samsung UE50RU7102KXXH
    Taki mam
    _cheetah_
    mariusz_strycharczyk napisał:
    Samsung UE50RU7102KXXH

Hm, ale on nie ma SAT --> [url=]https://www.samsung.com/pl/tvs/uhdtv-ru7102/UE50RU7102KXXH/[/url]
    mariusz_strycharczyk
    Poziom 10  
    Fakt, nie dopisalem z początku że chodzi TV naziemną. Z góry przepraszam.
    _cheetah_
    Nie ma sprawy, bo to, że nie ma na pokładzie tunera SAT, nic nie zmienia w kontekście zadziałania RDC przy podłączeniu kabla SAT.

Takie pytanie - czy jak mierzyłeś wystąpienie tego napięcia między bolcem PE w gnieździe sieciowym a masą gniazda w TV to kabel telewizyjny (połączenie gniazdo RTV/SAT do gniazda antenowego TV w odbiorniku) był podpięty do telewizora?

Powinieneś robić ten pomiar z odłączonymi wszystkimi kablami sygnałowymi od odbiornika
    mariusz_strycharczyk
    Poziom 10  
    Wszystko było odłączone - tylko TV wpięty w sieć. Co do śrub od mocowania. Nie uważacie że jakbym faktycznie docisnął obudowę nimi, to nie byłoby większego smrodu z tym telewizorem?

Dodano po 10 [godziny] 52 [minuty]:

Kolego kortyleski - sprawdziłem przed chwilą te śruby mocowania TV - nie ma szansy by coś docisnęły. Zmierzylem je, mają ok 42 - 43 mm, w instrukcji podane są wymiary 43 - 45 mm. Poza tym gniazda śrub wyglądają na tzw pełne.

P.s. gwarancja zgłoszona
    mariusz_strycharczyk
    Poziom 10  
    Telewizor wrócił z serwisu Samsunga. Wg protokołu z naprawy uszkodzony był zasilacz telewizora. Wymienili i Teraz działa jak powinien.
    kris8888
    Poziom 32  
    Szczęście że nikogo nie poraziło. Strach pomyśleć gdyby TV był podłączony do starej instalacji bez RCD i ktoś dotknąłby jednocześnie gniazda antenowego i jakiegoś uziemionego elementu. Zasilacz musiał mieć przebicie strony pierwotnej z masą strony wtórnej.
    mariusz_strycharczyk
    Poziom 10  
    Na szczęście nic takiego się nie stało. W rozmowie z serwisem powiedzieli że to ewidentnie wina producenta. Rozliczyli tą naprawe gwarancyjne. :) Poza tym na plus dla nich że naprawili to w niecały tydzień, co dla mnie jest zaskoczeniem. Dzieki wszystkim za zainteresowanie tematem i podpowiedzi. Pozdrawiam