Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Po podłączeniu kabla anteny do telewizora wywala bezpiecznik

14 Wrz 2019 22:29 1173 56
  • Poziom 10  
    Witam forumowiczów.
    Kupiłem dziś nowy telewizor, i podczas podłączania go do anteny wywala bezpiecznik przeciwporażeniowy. Na małej antenie pokojowej z własnym zasilaniem nic się nie dzieje.
    Dodam że w bloku jest rozprowadzona instalacja TV połączona z anteną zbiorczą (w każdym pokoju gniazdko z TV/SAT/RADIO), a na korytarzu w ścianie jest skrzynka, w której są dwa złącza: SAT i TV KABL (zdjęcie) oraz kable do każdego z pokoi.
    Na SAT wywala bezpiecznik, na TV KABL nic się nie dzieje.
  • AdexAdex
  • Poziom 39  
    To oznacza że instalacja SAT ma na ekranie kabla zbyt duży potencjał względem Twojego TV. Jeśli się tak dzieje z każdym kablem do jakiegokolwiek pokoju to oznacza że : albo zasilacz instalacji SAT jest uszkodzony ; albo któryś z sąsiadów ma uszkodzony odbiornik SAT / telewizor i podaje na całą gałąź instalacji SAT potencjał powodujący zadziałanie RCD, zapewne nie tylko u Ciebie.
  • Poziom 19  
    Jest też opcja że jakiś "geniusz" zrobił Ci zerowanie w gniazdku i w momencie podłączenia instalacji SAT robisz zwarcie Twojego zera z instalacji domowej do uziemienia, które jest na ekranach przewodów SAT i różnicówka musi Ci zadziałać. Dopóki nie podłączasz anteny zewnętrznej (z instalacji) nic się złego nie dzieje bo widocznie nie ma możliwości doziemienia zera, którego potencjał jest na "masie" TV. Dopiero gdy podłączysz antenę dochodzi do odpływu prądu z Twojego N do instalacji SAT i efekt jest taki jak opisujesz. Jest to tylko moja hipoteza. Dobrze byłoby gdyby zerknął Ci na to kumaty elektryk.
  • Poziom 39  
    Sugestię kolego można łatwo sprawdzić - wystarczy podłączyć telewizor w innym pokoju, jeśli dalej zadziała RCD to raczej nie wina "zerowania" ( chyba że taki błąd jest w całym domu )
  • Poziom 12  
    Przylutuj kondensator o małej pojemności to jest około7>15pf do końcówki kabla we wtyczce anteny. Zda egzamin.
  • Poziom 10  
    Podłączyłem telewizor w innym pokoju, jak polecił forumowicz zworys. Nadal wywala bezpiecznik. Mieszkanie jeszcze na gwarancji, więc zgłosiłem usterkę. Czekam na ekipę która montowała instalację. Ciekawe co powiedzą. Nadmienię tylko że mam połączonego starego Technicsa pod wyjscie RADIO i wszystko gra. A jak patrzyłem w gniazdko, to idzie to po jednym kablu
  • AdexAdex
  • Poziom 42  
    gogojogo napisał:
    Przylutuj kondensator o małej pojemności to jest około7>15pf do końcówki kabla we wtyczce anteny. Zda egzamin.

A gdzie niby?
    Na ekranie czy na żyle sygnałowej bo tylko w jednym przypadku zda egzamin tyle że na ekranie pozostanie napięcie niebezpieczne. Zwalona instalacja antenowa albo ktoś na ekran kabla antenowego wprowadza obcy potencjał. Niestety ale sytuacja grozi uszkodzeniem sprzętu albo nawet pożarem. Wystarczy jedno spaprane gniazdo w którymś z lokali i prąd roboczy zamknie się w obwodzie ekranu kabla koncentrycznego.
    mariusz_strycharczyk napisał:
    wywala bezpiecznik przeciw porażeniowy

I słusznie. owy bezpiecznik już powiedział że jest niebezpiecznie.
    Kupiłem dziś nowy telewizor

Niech zgadnę, ma wtyk z uziemieniem?
  • Poziom 10  
    Wtyk jest bez uziemienia (zdjęcie). Mam pytanie. Telewizor wisi na ścianie. Uchwyt jest nieoryginalny, śruby dołączone do zestawu nie pasowały i je dorabiałem, tzn. kupiłem nowe i docinałem na długość. Czy jest możliwość że któraś jest z nich jest za długa i dotyka wewnętrznej części obudowy (metalowej) i robi zwarcie - uziemienie do ściany??? Nie znam się, ale zapytać nie zaszkodzi
  • Poziom 10  
    Po rozmowie z administratorem budynku dowiedziałem się, że w hali garażowej jest skrzynka gdzie firmy oferujące kablówkę "wpinają się" pod dane mieszkanie. Może tam ktoś narobił smrodu??? W bloku jest 100 mieszkań, jeśli ktoś by miał coś uszkodzone, to nie jeden już by to zgłosił, bo miałby ten sam efekt co ja. Dobrze myślę??
  • Poziom 32  
    Jest jeszcze niestety taka możliwość że to Twój nowy telewizor ma zbyt wysoki potencjał (upływność) na swojej masie względem potencjału ziemi/masy w kablu antenowym. Możesz sprawdzić to bez podłączania kabla antenowego, dotykając próbnikiem neonowym masy w gniazdku antenowym telewizora.
  • Poziom 10  
    Dotknąłem próbnikiem masy wyjścia z telewizora i zaświecił... To dobrze czy źle??
  • Poziom 33  
    Ani dobrze, ani źle. To nie jest ani pomiar, ani wiarygodna informacja, która pozwoliłaby cokolwiek wywnioskować. Masz jakiś multimetr (miernik uniwersalny)?
  • Poziom 10  
    Tak, mam. Tylko proszę o podpowiedź jak zmierzyć żeby nie spalić TV :)
  • Poziom 33  
    1. Telewizor odłączony od zasilania. Zmierzyć omomierzem na zakresie 100kΩ czy jest przejście pomiędzy którymkolwiek z bolców wtyczki, a obudową. Jak będzie to zdjąć tv z uchwytu i pomiar powtórzyć.
    2. Jeśli pierwszy test nie wykazał przejścia podłączyć tv do zasilania i zrobić pomiar woltomierzem na zakresie >=500V AC pomiędzy kołkiem ochronnym w gnieździe sieciowym, a obudową telewizora. Nie dotykać gołą ręką ani jednego, ani drugiego! Podać wyniki. Jeśli będzie jakieś napięcie dokonać powtórnego pomiaru po obróceniu wtyczki w gnieździe zasilającym. Taki sam pomiar zrobić pomiędzy obudową telewizora, a ekranem przewodu antenowego.

Pomiary z odłączoną anteną i wszytimi innymi przewodami sygnałowymi od telewizora.
    W ogóle obowiązuje zasada: najpierw łączyć przewody sygnałowe, później włączać zasilanie. Przy odłączaniu odwrotnie-najpier zasilanie, później sygnałowe.

Pytanie dodatkowe: coś jest oprócz anteny podłączane do telewizora?
  • Poziom 10  
    Pomiaru dokonam jak wrócę do domu.
    Co do pytania - przy pierwszym podłączeniu anteny nic nie było dodatkowo podpięte
  • Specjalista Sieci, Internet
    Tak dla porządku:

1. Kable antenowe TV i SAT z gniazda RTV/SAT wpinasz oba do telewizora czy masz osobny dekoder SAT?

2.
    A jak patrzyłem w gniazdko, to idzie to po jednym kablu
    To znaczy - idzie skąd dokąd? Masz gniazda z trzema wyjściami: R, TV, SAT czy z dwoma: (R)TV / SAT

Takie historie mogą się dziać, kiedy część RF sieci kablowej lub instalacja SAT/AIZ jest uziemiana po trasie lub na budynku (a musi być). Wtedy potrafią się właśnie indukować różnice potencjałów pomiędzy masą elementami a urządzeniem, do którego wpinamy się z sygnałem.

Rozwiązaniem są dwubiegunowe izolatory galwaniczne, które można założyć na sieci AIZ lub TvK separując obwody. Na SAT się nie da, bo tam mamy sterowanie napięciowe podawane do anten lub switchy.

I tak to mogłoby wyglądać u ciebie, gdyby tory TV i SAT były odseparowane między sobą od skrzynki na korytarzu do odbiorników.
  • Poziom 10  
    1. Kabel antenowy wpinam do telewizora, bez dekodera
    2. Gniazdko ma 3 wyjścia

Tak się właśnie zastanawiam czy kupno dekodera DVB nie rozwiazaloby sprawy??

P.S. Jutro ma przyjść elektryk od dewelopera
    Każde urządzenie ma inny zasilacz sieciowy, więc są inne warunki. Ale, jeśli są różnice potencjałów, to osobny dekoder nic by tu nie pomógł raczej - i tak byłby połączony masą z odbiornikiem TV, choć potencjał takiego połączenia w stosunku do instalacji SAT może mógłby być i inny niż w przypadku samego telewizora. Nie wiem.

W sumie to mi wygląda jakoś tak typowo, jakbyś miał gniazdo RTV/SAT z izolacją galwaniczną na wyjściach R i TV - wtedy przy podłączaniu TV nie byłoby zadziałania zabezpieczenia. A przy SAT - tak.

No, nic - zobaczysz jutro, co ci powie elektryk.
  • Poziom 32  
    Dotknąłem próbnikiem masy wyjścia z telewizora i zaświecił... To dobrze czy źle??

Na razie to jest tylko sygnał, że jakaś część potencjału od strony zasilania sieciowego przedostaje się na masę telewizora. W przypadku większości zasilaczy impulsowych to normalne zjawisko z uwagi na pojemności pasożytnicze i nie tylko. Kwestia ustalenia czy ewentualny prąd upływu pomiędzy masą telewizora a przewodem PE w instalacji elektrycznej jest w stanie wyzwolić RCD. Jeśli tak to już nie jest normalne i świadczy o jakiejś wadzie w układzie zasilania telewizora.
    Niech elektryk faktycznie najpierw sprawdzi u Ciebie instalację. Dobrze gdyby przy okazji sprawdził masę gniazda TVSAT w ścianie, czy nie znajduje się ona na zbyt wysokim potencjale względem ziemi. Jeśli według niego wszystko będzie ok to niestety pozostaje problem z TV.
    Co to za TV, jakiś markowy czy chińszczyzna?
  • Poziom 10  
    Telewizor marki Samsung.

Nie pomierzyłem napięć jak napisał forumowicz Teskot, a dlatego że:
    -był elektryk, sprawdził gniazdka - nie stwierdził nieprawidłowości
    -byli instalatorzy z firmy która zakładała instalację w budynku - nic nie stwiedzili, poza jednym - przynieśli swój TV serwisowy, który po wpięciu do gniazdka antenowego działał bez zarzutu.
    Oznacza to raczej że instalacja jest ok.
    Jutro zgłoszę się do serwisu gwarancyjnego Samsunga
    przynieśli swój TV serwisowy,

Zasilany był z akumulatorów czy z sieci?
  • Poziom 39  
    Chyba serwis odbije piłeczkę bo to trochę dziwnie wygląda. Uszkodzenie TV dające potencjał na PE powinno wyzwalać RCD już przy włączeniu TV do sieci a nie dopiero przy podłączeniu anteny. Telewizor ma zintergowany zasilacz czy osobny ?
  • Poziom 10  
    1. Z sieci.
    2. Zasilacz zintegrowany
    Dla mnie oznacza to tyle, że ich TV (miernik) miał inaczej skonstruowany zasilacz sieciowy i w tej sytuacji prąd wywołany różnicą potencjałów sieci SAT i tego, co masz w mieszkaniu był na tyle mały (o ile w ogóle był), że zabezpieczenie nie zadziałało. Tak samo inny typ TV, ewentualnie dekoder SAT, możliwe, że by nie wyrzucił zabezpieczenia. Ale to tylko gdybanie.

Sprawdzić TV możesz, może ma faktycznie jakieś uszkodzenie zasilacza, ale bardziej wygląda mi to na to, że on po prostu "tak ma".

Tak z ciekawości, ten TV serwisu to był jakiś płaski TV czy kineskopowy?
  • Poziom 10  
    Płaski, ok 30 cali. Nie wyglądał na nowy
    No tak. Pozostaje ci zweryfikować Samsunga, choć pewnie w serwisie popatrzą na ciebie lekko "zdziwieni".

Może masz możliwość pożyczyć od kogoś jakiś dekoder SAT, wszystko jedno jaki, to byłaby dodatkowa weryfikacja, a może i wskazówka, co dalej.

Takie historie się zdarzają, tylko uciążliwe robią się przy obwodach zabezpieczonych, bo przy niezabezpieczonych to co najwyżej ktoś może zobaczyć iskierkę przy podłączaniu kabla antenowego...
  • Poziom 10  
    Postaram się załatwić. Jak tylko podlaczę to dam znać.
  • Poziom 32  
    zworys napisał:
    Chyba serwis odbije piłeczkę bo to trochę dziwnie wygląda. Uszkodzenie TV dające potencjał na PE powinno wyzwalać RCD już przy włączeniu TV do sieci a nie dopiero przy podłączeniu anteny.

Ten telewizor ma "płaską" wtyczkę zasilającą, bez styku ochronnego, więc przebicie na masę telewizora nie powoduje wyłączenia RCD, dopóki masa nie ma styku z jakimkolwiek uziemionym elementem obwodu.
    Z drugiej strony ten telewizor powinien być w takim razie w drugiej klasie ochronności, czyli jego izolacja i obudowa powinna zapewnić to, że żaden element telewizora z którym może mieć styczność użytkownik nie może być pod napięciem zagrażającym porażeniem elektrycznym. Tutaj mamy sytuację, że masa gniazda antenowego w TV, którą może dotknąć użytkownik, znajduje się na niebezpiecznym potencjale skoro w momencie połączenia tej masy z ziemią (lub z przewodem PE) następuje wyłączenie RCD. Należałoby dokładnie zdiagnozować telewizor, ale odradzam to robić we własnym zakresie ze względu na ryzyko porażenia elektrycznego. Oddać do naprawy gwarancyjnej (lub zwrócić jako niezgodność towaru z umową) dokładnie opisując objawy oraz to że domowa instalacja elektryczna i SAT została sprawdzona przez fachowców.