Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domofon tesla, zasilanie, które piny?

15 Wrz 2019 08:35 393 19
  • Poziom 7  
    Witam,

Domofon tesla jak na foto, jak jest połączony zasilacz który wisi w garażu z unifonem w domu i dzwonkiem przy bramie? System działał ale przestał i właściciel chce wymienić na nowy, nowocześniejszy. Mam tylko tyle co widać, zdjęcia robione przez właściciela. Nowy domofon ma zasilacz wtyczkowy 12V i właściciel wymyślił żeby go zamontować w miejscu tego zasilacza ze zdjęcia bo w pobliżu unifonu nie ma gniazdka. Pierwsze zdjęcie to kaseta zewnętrzna, drugie to unifon a trzecie to zasilacz.
    Moderowany przez suworow:

Dziękuję za uzupełnienie danych

• Sklep HeluKabel
  • Pomocny dla użytkowników
    Czy ty próbujesz go podłączyć, czy tak ktoś już podłączył?
    Nie pokazałeś zacisków w kasecie a jedynie połączenia wewnętrzne wzmacniacza mikrofonowego. Poza tym zasilacz zapewne ma jakiś symbol, po którym można znaleźć jego opis.
  • Poziom 7  
    Dodałem dokładniejszy opis w pierwszym poście.
    Z tego co napisałeś wynika, że właściciel tego zestawu Tesla zakupił sobie inny, nowy zestaw i chce wykorzystać starą istniejącą instalację. Zatem jaki ma cel ustalenie pinów zasilania w starym zasilaczu?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 7  
    Żeby do tych pinów wpiąć się nowym zasilaczem 12V bez przeróbek tego wszystkiego. A w unifonie które to piny odpowiadają za zasilanie? Chodzi o to żeby wywalić stary zasilacz i wstawić w to miejsce nowy. Nie byłoby problemu jeśli instalacja byłaby zrobiona jak należy bo z tego co tłumaczył właściciel te przewody są sztukowane i kolory się w żaden sposób nie zgadzają.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Ten zasilacz oryginalny zawiera w sobie też generator wywołania. To te widoczne trzy tranzystory. Nie wiem jak do tej pory to działało, bo wyjście tego generatora jest na zacisku G. Mało tego, w unifonie sygnał powinien wchodzić na zacisk 4 a ten też nie jest w ogóle podłączony. Być może twój znajomy nie ma podłączonego wywołania, bo ma po prostu inny dzwonek a przez unifon tylko prowadzi rozmowę.

Zaciski unifonu to:

1 - przycisk
    2 - mikrofon
    3 - masa
    4 - wywołanie
    6 - słuchawka
    A - drugi przycisk
    T - drugi przycisk

Nie ma jako takiego wejścia zasilania. Jedyne zasilanie to zasilanie mikrofonu.

Odnośnie zasilacza to znalazłem schemat, który jest bardzo zbliżony do oryginału.

Unifon widoczny na zdjęciu ma taki schemat.

• Poziom 7  
    Dziękuję o to mi chodziło. Pozdrawiam.
  • Poziom 7  
    Ciąg dalszy historii z domofonem. Otóż wszystko podłączone, wywołanie działa, audio jest w obie strony ale nie działa elektrozaczep. Tzn. Tylko lekko pyka ale nie odryglowuje. Elektrozaczep to ze-2 a zestaw domofonu to marketowe eluvio re-914. Problemem też może być instalacja elektryczna doprowadzona do słupka. Otóż leci tam skretka 6x0.5 a długości będzie ok. 40m. No i pytanie, czy da się coś z tym zrobić? Wymiana zaczepu na dedykowany do zestawu pomoże? Podobno że z teslą wszystko hulało a teraz jest lipa.
    Z tego co się orientuję to ten domofon Re-914 jest przystosowany do elektrozaczepów z pamięcią. Sądzę tak dlatego, że mój sąsiad ma taki właśnie zestaw i na 100% ma taki rodzaj elektrozaczepu. Jak wychodzi z domu, to naciska raz a elektrozaczep jest przez cały czas zwolniony (do czasu otwarcia i ponownego zatrzaśnięcia furtki). Sprawdź czy napięcie wychodzi tylko przez ułamek sekundy czy cały czas jest podawane.
  • Poziom 7  
    Napięcie występuje w chwili naciśnięcia na przycisk na unifonie. Ile razy naciśnie ktoś przycisk tyle razy zaczep pyknie. Mierzyłem napięcie na urządzeniu zewnętrznym na stykach rygla to pokazało mi 26V, nie wiem skąd się tyle tam wzięło. Kazałem klientowi dłużej przytrzymać przycisk ale kto wie czy on go trzymał czy klikał nim cały czas bo tak by to wyglądało obserwując zachowanie się zaczepu. To ze-2 to działa na każdym rodzaju napięcia? Bo patrzyłem po sklepach i różnie podają.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    belfer252 napisał:
    Ile razy naciśnie ktoś przycisk tyle razy zaczep pyknie.
    To akurat normalne. Mi chodziło jednak o to, czy jak się raz naciśnie przycisk i trzyma, to czy w tym czasie jest cały czas napięcie na wyjściu na elektrozaczep. Najprościej byłoby wziąć niedużą żarówkę na 12V i sprawdzić jak się ona zachowuje.

Elektrozaczep ZE-2 jest typowym elektrozaczepem, który działać powinien zarówno od napięcia stałego jak i zmiennego.
  • Poziom 7  
    Nie pomyślałem z tą żarówką. Teoretycznie jak zaświeci jasno to będzie oznaczało że napięcie jest wystarczające do obslugi rygla. Ciekawe jaka jest wydajność prądowa wyjścia na rygiel tego całego systemu. Myślę że jakbym podłączył 5W to raczej tego nie przeciążę. I wszystko się wyjaśni. Dziękuję za podpowiedź.
    Zawsze używam żarówki 12V 5W. Bierze ona mniej prądu niż elektrozaczep. Zatem musi jasno świecić.
  • Poziom 7  
    Ja używam żarówek do diagnostyki wyższych napięć, dwie szeregowe 25W i międzyfazowe idzie sobie bez problemu sprawdzić.

Spróbuję zamontować ten zamek z pamięcią. Skoro ten co teraz jest reaguje plikiem to myślę że tamten się otworzy i zablokuje. Wynikami się tu podzielę.
    Można też użyć jakiegoś modułu czasowego, który po krótkim impulsie "startowym" spowoduje, że elektrozaczep będzie zasilany przez kilka sekund.
  • Poziom 7  
    To też bardzo ciekawe rozwiązanie z tym że w tym przypadku ciężkie do zrealizowania bo jest tam bardzo mało miejsca, jedynie gdzieś w kasecie rygla można by coś kombinować z odpowiednio niewielkim tego typu urządzeniem. Słupki są murowane i miejsce w nich tylko na kasetę murarz przewidział. Tak samo na moduł zewnętrzny jest tylko niewielkie wgłebienie w słupku na którym osadzona jest furtka.
    Odnośnie tego zamka z pamięcią, to musisz się upewnić, czy rzeczywiście napięcie jest podawane tylko przez krótki czas, mimo trzymania przycisku.
  • Poziom 7  
    Zadzwoniłem na pomoc techniczną Orno i dowiedziałem się że te domofony wymagają rygli o obniżonym poborze prądu. Max co można do nich podłączyć to 300mA. Ze-2 ma przynajmniej 2x tyle jak nie więcej i nie będzie to razem grało. A napięcie na rygiel jest tak długo podawane jak długo użytkownik w mieszkaniu trzyma przycisk.
    No się wyjaśniło. Zatem musisz poszukać takiego zamka lub wspomóc się (o ile jest taka opcja) dodatkowym zasilaczem przy furtce. Przy dużych odległościach można też podwajać żyły do sterowania elektrozaczepem, ale nie każdy o takim zapasie myśli, gdy układa kabel.
  • Poziom 7  
    No właśnie nie ma żadnej opcji. Elektryk robiąc instalację poleciał bardzo oszczędnościowo i położył przewód 6x0.5. Także wszystkie żyły są zajęte i tylko i wyłącznie niskoprądowy rygiel załatwi tu sprawę. Już zamówiłem, koszt ok. 80 PLN z kasetką która ma teoretycznie pasować bez przeróbek w miejsce ze-2.