Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż paneli poli zamiast blachy?

15 Wrz 2019 14:52 687 11
  • Poziom 7  
    Witam.
    Jestem na etapie pokrycia dachu na garażu, krokwie już są, teraz membrana i blachodachówką, na dachu przewidziana jest fotowoltaika z standardowych paneli polikrystalicznych 230W (panele już czekają) i teraz chodzi mi po głowie zastosowanie paneli zamiast blachy bezpośrednio na łatach. Trochę to szukanie oszczędności ale zaoszczędzone pieniądze wole zainwestować w większą ilość paneli. Co o tym myślicie? Przerabiał może ktoś taki montaż?
  • Poziom 20  
    Myślałem nad tym żeby sobie coś takiego sprawić. Problemów jest kilka. Pierwszy to kwestia uszczelnienia przestrzeni między modułami.
    Przy klasycznym montażu masz tam "dziury" o szerokości 2cm.
    Jakby montować w jakiś sposób samoróbkowy trzeba by to przymocować od dołu i zbliżyć moduły tak, żeby pozostała szczelina była możliwa
    do zalepienia np. silikonem. Tylko że kolejny problem to nagrzewanie się instalacji. Moduły zamocowane ponad dachem i mające wolne
    przestrzenie pomiędzy sobą i pod spodem chłodzą się zdecydowanie lepiej niż takie zabudowane w dach.
    Kwestia wydajności to jedno, pytanie czy nie padną w jakiś sposób po kilku latach takiego użytkowania.
  • Poziom 12  
    Ja mam tak zrobioną altankę (8 paneli), zamiast blachy za dach robią panele PV.
    Do krokwi mocujesz ceownik montażowy n.p. 40x40 mm i do niego mocujesz panele. Moje panele miały otwory montażowe od dołu.
    A przerwy między panelami, to przykleiłem taśmę uszczelniającą do drzwi. Uszczelniłem to jeszcze od góry taśmą dekarską uszczelniającą bitumiczną (7.5 cm szarą przeciętą na pół.)
    Według mnie nie powinno przepuścić to wody nawet po kilku latach. U mnie jest ok.
  • Moderator
    Jur-ex napisał:
    Ja mam tak zrobioną altankę (8 paneli), zamiast blachy za dach robią panele PV.

Altanka to nie budynek. Na altance można się bawić. Na garażu odradzam zdecydowanie.
  • Poziom 26  
    krzys1985 napisał:
    Troche to szukanie oszczędności ale zaoszczędzone pieniądze wole zainwestować w większą ilość paneli. Co o tym myślicie?
    Tanio wychodzi drogo , to będzie przeciekać i z czasem rozwali membranę jak napada śniegu pod nie , to się trochę roztopi , zmrozi i pozamiatane.
  • Moderator
    cuuube napisał:
    krzys1985 napisał:
    Troche to szukanie oszczędności ale zaoszczędzone pieniądze wole zainwestować w większą ilość paneli. Co o tym myślicie?
    Tanio wychodzi drogo
    Bo chytry dwa razy traci.
  • Poziom 20  
    A ja bym eksperymentował. Stracić się za wiele nie straci, nawet jak nie wyjdzie to będzie cenne doświadczenie.
    Jak będzie ciekło to można coś innego wymyślić.
  • Moderator
    Lisciasty napisał:
    A ja bym eksperymentował. Stracić się za wiele nie straci, nawet jak nie wyjdzie to będzie cenne doświadczenie.

Napisałem, że eksperymentować to można na altance. Na garażu nie radzę.
  • Poziom 21  
    Są specjalne silikony stosowane w stolarce aluminiowej, zamiast uszczelek, takie wypełnienie nazywa się "strukturą". Najszersza szczelina, jaką widziałem wypełnioną tym silikonem to ok. 5cm. Pod silikon daje się listwy, żeby wyszło go jak najmniej, jest dosyć drogi. Takie połączenia są bardzo trwałe.
  • Poziom 7  
    Oszczędności jakie ewentualnie zyskam to cały stelaż pod panele, wszystkie haki itd. w kwestii blachy to 40m blachy czyli jakieś 1400-1500zl wiec nie aż tak wiele plus cały stelaż pod panele. Planowałem pas blachy, wyżej panele, następnie pas blachy i drugi rząd paneli, dach akurat pasuje pod dwa rzędy paneli od początku do końca. Montaż na stałe do krokwi z tym że blacha wychodziła by kilka cm na panel, czy na zakładkę jak przy arkuszach blachy. Pomiędzy panelami dylatacja ok 2cm i obróbka blacharska. Tak najprościej panel montowany byłby jak arkusz blachy, z szczelnością raczej problemu nie powinno być ale kwestia wentylacji paneli w lecie? nie będzie zbyt wielkich strat? po drugie panele jako część dachu wiec przy awarii dostęp znacznie utrudniony (trzeba część rozebrać) i kolejna kwestia szczelności samego panela, rama aluminiowa i do niej przyklejona pleksa z modułami wszystko na sylikonie. Ogólnie jeśli sam panel wytrzyma wode/śnieg i jego sprawność nie spadnie zbyt wiele może się to udać...