Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Niecodzienny" projekt subwoofer-a

18 Wrz 2005 21:22 4050 17
  • Poziom 12  
    Witam szanownych Kolegów i Koleżanki :D
    Mam takie pytanie:
    Czy ktoś z Was spotkał się z opisem/projektem/ widział coś takiego...
    Mianowicie zastanawiam się nad umieszczeniem suba (a dokładniej skonstruowaniem obudowy) w ten sposób aby w narożniku pokoju umieścić ściankę z odpowiednio grubej płyty (powstanie dzięki temu obudowa o przekroju trójkąta równobocznego gdzie 2 tylne ścinki będą tworzyły ściny pomieszczenia, zaś przednia ścianka będzie z deski.
    Cała konstrukcja będzie na wysokości około 20cm od podłogi.
    Głośnik będzie zamontowany w dolnej desce zamykającej obudowę od spodu. Od góry komora będzie zamknięta trójkątną deską (w zależności od tego jak wysoko będzie górna przegroda będzie zależała objętość suba).
    Oczywiście wszystkie połączenia pomiędzy deskami i ścianą będą uszczelnione silikonem.

Ciężko to opisać dlatego "stworzyłem" szkic poglądowy.
    "Niecodzienny" projekt subwoofer-a
    Wiem że jest to "kombinowanie" ALE już tłumaczę dlaczego coś takiego mi przyszło do głowy. Otóż zaczynam remont i w pokoju w jednym narożniku muszę wstawić coś w stylu zabudowy w celu zasłonięcia wstrętnych rur od ogrzewania (których niestety nie mogę zlikwidować) będzie to płyta karton-gipsowa "ścinająca" narożnik pokoju od podłogi do sufitu. W drugim narożniku muszę zrobić identyczną zabudowę aby zachować symetrię pomieszczenia.
    I tu właśnie pomyślałem, że można by było wykorzystać tę zabudowę do umieszczenia w niej suba.

Szybko obliczyłem, że można zastosować "potężne" objętości tworząc obudowę zamkniętą i nie będzie żadnego "wielkiego pudła psującego wystrój pokoju" (jak mówi moja żona).

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
    Czy lepiej jest zrobić obudowę zamkniętą czy otwartą (b-r)?
    I najważniejsze JAK TO LICZYĆ? Jak zwykłą obudowę?

P.S.
    Na rysunku nie dorysowałem, ale powyżej obudowy głośnika będzie płyta z karton-gipsu do sufitu, aby wyglądało to jak w drugim zabudowanym rogu pokoju.

pozdrawiam
    Viszna
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Tłumacz Redaktor
    Hm... Skoro bedzie druga płyta wyzej, to bedzie kolejna komora - moze pomysleć o band-passie?

A powazniej mówiac - ile bys chciał na to kasy wydac i jakiej mocy mniej-wiecej potrzebujesz?
  • Poziom 19  
    Raczej nie powinno być problemów z wykorzystaniem przestrzeni, jednak nie polecam wykonania tego z kartongipsu. Chyba że masz zamiardać żonie stałe dodatkowe zajęcie w postaci zbierania pokruszonego gipsu.
    Niskie częstotliwości będą powodowały pękanie ścianek więc pozostaje dobrej jakośći płyta paździeżowa pomalowana na kolor ścian.
    pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Witam!
    Cytat:
    jednak nie polecam wykonania tego z kartongipsu

CAŁY sub/obudowa będzie z drewna (płyta MDF lub meblowa), z karton gipsu będzie TYLKO przedłużenie "zabudowy" powyżej suba do sufitu.

Jeżeli chodzi o elementy to chcę rozebrać istniejącego suba (moja pierwsza konstrukcja) głośnik CW1202C Alpharda + wzmacniacz na TDA.

I TYLKO PROSZĘ NIE PISZCIE mi, że ten głośnik się nie nadaje, że jest do D... itp. wszystko wiem, przeczytałem i się z tym pogodziłem, poza tym mieszkam w bloku, gdzie jakość dźwięku z tego przetwornika mi naprawdę wystarcza i jest włączany TYLKO przy oglądaniu niektórych filmów.

pozdrawiam
    Viszna
  • Tłumacz Redaktor
    Ja na Twoim miejscu jednak zainwestowałbym w cos lepszego - zmiana na lepsze bedzie naprawde zauwazalną, chociazby STX-a.
    A jesli chcesz Alpharda, to zrób taką samą objętość w tym rogu i juz.
  • Poziom 24  
    Zdaje sie że do tego głośnika nadaje sie jakies 60 litrów closed. A rury będą szły w środku suba?? Bo możliwe, że bedą bzykać. CW alpharda w sumie nie jest specjalnie zły i zastępować go na siłe słabszym STXem za 50 zl to chyba cos nieopłacalnego.
  • Poziom 27  
    No jak robisz takie coś, to już zainwestuj w STX GDN 32/300/XSC, koniecznie :) Twój wzmacniacz do suba będzie bardzo zadowolony, a i Ty na pewno też. Ciekawie będzie wyglądać rurka BR wyzierająca ze ściany :) Żona pozwoli ci na taki BR ??

A koszty tego STX koniecznie wkalkuluj w całokształt remontu! To tylko 100zł, a różnica w efektywności i jakości - KOLOSALNA.
  • Poziom 12  
    Witam!
    Zrób solidną skrzynke o kształcie dopasowanym do rogu pokoju i bardzo solidnie ją przymocuj. (żaden silikon ;) Do tego przetwornika obudowa ok.70-80l i koniecznie zamknięta (zwłaszcza, że sub będzie w narożniku.) No i płyta gk też musi byc na solidnej konstrukcji. Szkoda tylko, że taki słaby wzmacniacz.
  • Poziom 28  
    Witam
    Pamiętaj o usztywnieniu tej obudowy, czyli prostopadle do powieżchni tej płyty, zamocuj, kawałki płyty wiórowej, o szerokości ok 6-7 cm, odpowiednio przycietych, i za pomoca kleju i wkretów do drewna.

jk
  • Poziom 14  
    Tak z ciekawości. Te scianki są działowe czy nośne? Bo jak działowe to chyba wszystko będzie latać i miejsca połączeń na pewno popękają. Swoją drogą współczuje sąsiadom mieszkającym za ścianą :D Czy ten bass nie pójdzie po rurkach do całego pionu?

pozdrawiam
  • Poziom 32  
    A ja bym nie pakował tego suba w róg tam gdzie biegna rurki. Wstaiwłbym sobie jakieś małe satelitki a reszte zabudował gipskartonem.

Cosik takiego.
  • Poziom 27  
    Cytat:
    W drugim narożniku muszę zrobić identyczną zabudowę aby zachować symetrię pomieszczenia.
    I tu właśnie pomyślałem, że można by było wykorzystać tę zabudowę do umieszczenia w niej suba.

Kolega napisał, że subka chce w przeciwległym rogu niż ten z rurami :)
  • Poziom 12  
    Witam!
    Na wstępie dziękuję za wszystkie pomysły i podpowiedzi.
    Chciałbym wyjasnić (bo kilka osób źle mnie zrozumiało)
    Sub NIE BĘDZIE zamontowany w tym rogu pomieszczenia w którym biegną rury TYLKO w drugim narożniku w którym zabudowa będzie montowana TYLKO ze względów estetycznych (symetria pokoju).
    Obudowa "właściwa" suba będzie drewniana natomiast PONAD subem do sufitu będzie płyta karton-gips.

W związku z powyższym chciałbym jeszcze raz bardzo podziękować za cenne uwagi i jak tylko wszystko zostanie zmontowane umieszczę tu fotki.
    Planuję też w tych (obu) zabudowach zrobić miejsce na satelitki, tak jak proponuje -Pytong-.

pozdrawiam
    Viszna
  • Poziom 19  
    Cześć!

Jeśli już suba będziesz robił z mdf'u(lub innej płyty) to może całą zabudowę tego narożnika zrób z tego materiału. Płyta gipsowo-kartonowa według mnie nie wytrzyma zbyt długo w pobliżu suba. Różnica w kosztach będzie minimalna a pewność działania dużo większa.

Pozdrawiam!
    Alfrednovi
  • Poziom 11  
    tak to czytam i sie zastanawiam

myśle że te narożniki pokoju mozna by wykożystać pod fajne kino domowe. w jednym i drugim zrobić satelitki z drewna i je obudować a tam gdzie nie idą rury poniżej satelity zrobić subwoferek. myśle że w celach estetycznych zamiast zaklejać te narożniki pŁytą karton gips lepiej zaŁożyć jakiej Ładne pŁyty w koloże drzewa i tam wstawić te prztworniki. pŁyta meblowa laminowana nie jest taka droga a bedziesz miaŁ dwie rzeczy razem czyli zakryte rury i zestaw kina domowego w pięknym nietypowym stylu

tak jak powiedzieli koledzy pŁyta karton gips szybko ci popęka.
    po obejrzeniu jakiegoś filmu gdzie bedzie używany subwofer w caŁej swojej sile jego drgania spowodują pekanie na Łączeniach pyty karon gips.

wtedy to sie żona dopiero wkuży :D

Pozdrawiam i życzę powodzenia
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Powiem szczerze. Pomysl zacny, ale nieco pozbawiony sensu.

Scian nie powinienes wykorzystywac jako scianki obudowy. Nie dlatego, ze sie nie nadaja akustycznie - w sumie sie nadaja... - ale dlatego, ze tak sie nie robi! Nawet jesli udaloby Ci sie przymocowac to na sztywno i uszczelnic (co byloby trudne).

Dobrze kombinujesz - tylko z ta roznica, ze obudowe wykonaj w calosci z wiorowki, MDFu lub sklejki odpowiednio wzmocnionej tak, zeby pasowala do rogu. Bedziesz mial cos uniwersalnego, co zawsze mozesz umiescic gdzie indziej - i odizolujesz troche sie od scian (nie beda az tak drzaly jak gdyby byly czescia obudowy).
  • Poziom 11  
    Daruj sobie tego ścianosuba - jak w przyszłości będziesz robił jakiś remont to dopiero będziesz miał kłopot z tym "rogowcem"...
    No ale na upartego nie ma siły..
    Jednak życzę powodzenia jeśli nie dasz sie przekonać.. Tylko nie zapomnij o Forumowiczach i podeślij końcowe wyniki..
    Pozdrawiam