Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka jest różnica miedzy tymi sterownikami

15 Wrz 2019 21:44 111 2
  • Poziom 21  
    Witam

Zastanawiam się nad złożeniem sterownika na układzie NE556 wg schematu , który dołączam. Ja mam zbudowany układ ale na NE 555 , którego schemat tez załączam.
    Ponieważ na elektronice nie znam się wiec nie wiem jaka jest różnica w działaniu ( oczywiście oprócz regulacji prędkości silnika )
    Warto składać ten na NE 556 i czy układ ten mogę zastąpić dwoma NE 555 bo 556 akurat nie mam

Ma on zasilać silnik mini wiertarki na napięcie 24 Vdc ( ten drugi układ mam zmodyfikowany i ma dodatkowy stabilizator 12 V tylko do zasilania NE 555 )

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    W pierwszym masz regulowaną częstotliwość, częstotliwość nie ma dużego znaczenia, głównie wpływa na dźwięki wytwarzane przez silnik.

Także prostszy schemat jest równie dobry jeśli chodzi o generowany przebieg PWM, natomiast tranzystor (MJ)E13007 jest durnym wyborem, w ogóle bipolarny tranzystor nie jest dobrym pomysłem w porównaniu z MOSFETem.

Sensownie jest oddzielać zasilanie NE555 od obwodu mocy dodatkowym filtrem, jak masz dodatkowy stabilizator tym lepiej, do odsprzęgania zasilania 555 potrzeba kondensatora ceramicznego 100nF oraz jakiegoś większego elektrolitycznego np 100uF bo NE555 ma duże prądy skrośne stopnia wyjściowego.
  • Poziom 21  
    Ok. Czyli nie ma sensu składać układ z pierwszego obrazka. Jeśli zaś chodzi o ten drugi to akurat zły schemat zamieściłem. Ja mam zrobiony na Mosfecie. Jest identyczny tylko tranzystor jest Buz11.