Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metrologia w elektrotechnice- zadania

16 Wrz 2019 07:47 165 1
  • Poziom 1  
    Witam,

Mam do wykonania kilka zadań z metrologii elektrycznej. Problem w tym, że jak już znajde coś w internecie to cieżko to dopasować do tych zadań. Część udało mi się rozwikłać ale nie jestem pewien odpowiedzi.

1. x(t) = -3 +7,07 sin(314t +0)
    2. Zbocze opadające i narastające to jeden okres przebiegu sygnału. Łącznie 88 tyś. Jak podzielę to przez częstotliwość generatora wzorcowego to wyjdzie mi okres w sekundach?
    3. Pierwsza harmoniczna to nasz sygnał 5V wartości skutecznej, a wiec 7,07V amplitudy. trzecia harmoniczna będzie miała około 14 V.Trzecia harmoniczna jest mniejsza od pierwszego o 6 dB czyli 2V? Tylko tyle jestem w stanie z tego odszyfrować.
    4. Do wzoru na przedział kwantowania powinienem podstawić podaną wartość skuteczną czy zamienić to na amplitudę? 5V/ 2^8 = 2mV ?

Metrologia w elektrotechnice- zadania
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Ad.2 Czas narastania to czas w jakim sygnał zmieni się od 10% do 90%
    Ponieważ sygnał jest trójkątny (przedziałami jednostajnie monotoniczny) to wystarczy zwiększyć o 20% sumę impulsów i podzielić przez 100MHz

Ad.3 Minimalna częstotliwość próbkowania to częstotliwość Nyquista (2x f5) czyli odpowiada dziesiątej harmonicznej
    Wartości dB odnosimy do harmonicznej podstawowej (f1)
    Amplitudy:
    f1: 5 Vrms => 1,41x5 = 7,07 Vm => 0dB
    f3: 2x 7,07 = 14,14 Vm => 20 log (2) = +6dB
    f5: 0dB-6dB = -6dB => 10^(-6/20)x 7,07 = 0,5x 7,07 = 3,54 Vm

Ad.4 Typowy przetwornik a/c przetwarza wartość chwilową sygnału toteż jego zakres wyjściowy powinien mieć przynajmniej ±7,07 V
    Przedział kwantowania: 14,14/256