Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tracker w Excelu - Funkcja Makro do zaciągania danych z arkuszów zewnętrznych

ThatHesus 16 Sep 2019 09:56 405 1
 • #1
  ThatHesus
  Level 5  
  Witam.

  Pracuję nad pewnym trackerem w Excelu do zbierania wybranych danych z arkuszów zewnętrznych. Założenie jest takie, że wchodząc w tracker użytkownik jest w stanie zobaczyć dane od początku zbierania do dnia obecnego. Główny problem tkwi w tym, że rozpisywanie tego funkcją w komórce powoduje, że otwieranie pliku robi się coraz bardziej czasochłonne, ze względu na coraz większą ilość arkuszów do sprawdzenia (dodatkowo, arkusze znajdują się w sieci, na służbowej chmurze i niestety przepustowość tej sieci pozostawia wiele do życzenia). Na szczęście arkusze, z których pobierane są dane, to raporty dzienne, więc tracker kieruje się po prostu datą (wpisywaną ręcznie, funkcja nie jest w stanie wprowadzać jej automatycznie).

  Mój cel to stworzenie przycisku z funkcją makro, który sprawdza w komórce X datę ostatniej aktualizacji, wyszukuje w trackerze komórkę, w której data jest ta sama i cofa się o jeden dzień, po czym odnosząc się do arkuszów zewnętrznych z tymi samymi datami nadpisuje komórki trackera danymi z wybranych komórek z zewnątrz, aż nie dotrze do dnia, którego data zgadza się z datą obecną i tę datę wprowadza jako datę ostatniej aktualizacji do komórki X.  Brzmi to strasznie niejasno, ale najważniejsze jest właśnie to operowanie na małym zakresie dat i plików, bo sam tracker może zbierać dane nawet przez kilka najbliższych lat i mówiąc szczerze, nie ma absolutnie możliwości, żeby dane były za każdym razem pobierane od początku do dnia np. 3 lata później, bo w takiej sytuacji tracker musiałby przeszukiwać ponad 1000 plików zewnętrznych, a na to nie wystarczy nawet całej dniówki :crazyeyes: .

  Pytanie moje brzmi, czy jest to w ogóle wykonalne w VB w Excelu, a jeśli nie, to co dokładnie stanowi barierę. Postaram się wtedy dostosować do możliwości języka. A jeśli cokolwiek z tego jest do zrobienia, to prosiłbym o pomoc w rozpisaniu tej funkcji, bo niestety jestem straszną nogą w programowaniu i nie mam absolutnie pojęcia jak w ogóle zacząć pracę :P


  Chyba, że ktoś będzie miał inny pomysł na zbieranie takich danych poza Excelem, na przykład w jakiejś BD, wtedy z przyjemnością poczytam o innych rozwiązaniach. Musi być to po prostu łatwe w używaniu i w miarę przejrzyste, bo do trackera będzie zaglądać wiele osób, a część z nich nie ma pojęcia o niczym związanym z IT.

  Z góry dzięki za każdą pomoc!
 • #2
  Prot
  Level 38  
  ThatHesus wrote:
  otwieranie pliku robi się coraz bardziej czasochłonne :cry:

  To wszystko zależy od ilości danych w tych dziennych raportach, ale stosowanie Excela i odwołań do 1000 plików :?: - to po prostu zły pomysł :not: .
  Proponuje jednak rozważyć eksport tych wszystkich raportów do sieciowej bazy danych - a potem do analizy wykorzystanie jakiejś aplikacji webowej lub specjalnie przygotowanych formularzy prezentacyjnych :idea: .