Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Magnetofony czyszczenie rolki dociskowe

rockboys 16 Sep 2019 10:55 2142 16
    rockboys
    Level 3  
    Witam serdecznie,mam zapytanie do kolegów jak się czyści głowice to wiem, ale dziś się dowiedziałem że rolki dociskowe powinno myć się wodą z dodatkiem mydła , ponieważ od alkoholu czy izopropanolu rolki dociskowe które przecież są gumowe stają się może nie odrazu ale podobno tak jest że z czasem robią się od tego twarde i pękają, czy faktycznie myć rolki dociskowe wodą z mydłem ? Uprzejmie proszę o porady bo zawsze myłem je w alkoholu a tu się zdziwiłem :?:
  • Helpful post
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    problem w tym, że nie wiadomo w 100% z jakiego materiału są te rolki wykonane, guma gumie nie równa, teoretycznie guma jako polimer nie jest wrażliwa na alkohole wiec samo mycie nie powinno mieć wpływu. Jeżeli zawiera plastyfikatory to jest szansa, że zostaną wymyte i guma będzie miała inne własności.
    Osobiście używałem alkoholi i nie zauważyłem aby jakoś znacząco wpływały one na żywotność rolek, po wielu latach rolki zwłaszcza w produktach Kasprzaka parciały ale tu większy wpływ miał czas.
    Co do mycia woda z detergentem, chodzi o to aby z powierzchni usunąć to co się tam przykleiło, nie zawsze detergent tu pomoże.
    Pozdrawiam
    rockboys
    Level 3  
    Dokładnie do dziś używam alkohole do mycia rolek dociskowych, ale coś w tym jest , niedawno czyściłem całość tzn.głowice,wałki oraz rolki dociskowe izopropanolem a tu się dowiaduje że to szkodzi na gumę rolek ? Chodzi o rolki dociskowe Magnetofon Technics RS TR 555.Jednak kolejnym razem spróbuje umyć wodą z odrobiną mydła , ponieważ szkoda mi aby gumy zgrubiały i do wymiany .?
    Więc chyba najlepszym środkiem do mycia rolek dociskowych jest płyn do mycia rolek w drukarkach .
    Jeszcze jedno jak już potraktowałem rolki izopropanolem wczoraj,to umyć je jeszcze raz np. tą wodą z mydłem aby pozbyć się izopropanolu ?
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    rockboys wrote:
    ... szkoda mi aby gumy zgrubiały i do wymiany .?
    Więc chyba najlepszym środkiem do mycia rolek dociskowych jest płyn do mycia rolek w drukarkach .
    Jeszcze jedno jak już potraktowałem rolki izopropanolem wczoraj,to umyć je jeszcze raz np. tą wodą z mydłem aby pozbyć się izopropanolu ?

Moze uscislijmy, mowa o myciu czyli chwilowym kontakcie alkoholu z rolka co ma tez znaczenie na ewentualne wnikanie, zalanie rolki alkoholem moze powodowac wspomniane efekty.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Duże zabrudzenia, "ruda" rolka, najpierw izopropanol, a później solidne mycie w ciepłej wodzie z mydłem. I na koniec ostateczny "szlif" izopropanolem. W każdym przypadku izopropanol podawany pałeczką kosmetyczną.
    Jeszcze mi żadna rolka z magnetofonu kasetowego nie stwardniała i nie rozpuściła się.
    Ale, zdarzały się przypadki, że rolka magnetofonu szpulowego się poddała i zmieniła w czarnego gluta.
    rockboys
    Level 3  
    Grzegorz Markowski wrote:
    Duże zabrudzenia, "ruda" rolka, najpierw izopropanol, a później solidne mycie w ciepłej wodzie z mydłem. I na koniec ostateczny "szlif" izopropanolem. W każdym przypadku izopropanol podawany pałeczką kosmetyczną.
    Jeszcze mi żadna rolka z magnetofonu kasetowego nie stwardniała i nie rozpuściła się.
    Ale, zdarzały się przypadki, że rolka magnetofonu szpulowego się poddała i zmieniła w czarnego gluta.

Rozumiem,czyli nie trzeba się obawiać że można rolkę uszkodzić? Rolki nie były mocno zabrudzone jedynie widać na nich "ślady" po taśmie i nie chcą zejść do końca,a robię to zawsze bardzo ostrożnie , czy mam powtórzyć "operację" pałeczką kosmetyczną izopropanol , porządnie umyć ( trudne dojście w RS TR 555 ) ciepłą wodą z mydłem i przeczyscic izopropanolem? Czy wogóle jest sens teraz w moim przypadku ponowne mycie ? jak już wczoraj umyłem (ale nie wodą i mydłem ) ?
    Grzegorz Markowski
    Zawsze trzeba się obawiać. Stąd najpierw izopropanol, a później porządne mycie w wodzie z mydłem.
    Nie napiszę czy jest sens, bo sam musisz to ocenić. Jeśli rolka jest jednolicie czarna, matowa i nie pozostawia "syfu" na patyczku kosmetycznym przy lekkim pocieraniu, to moim zdaniem, wyczyściłeś już wystarczająco dobrze.
    Pokaż zdjęcia stanu obecnego.
    rockboys
    Level 3  
    Przesyłam zdjęcia:

Magnetofony czyszczenie rolki dociskowe Magnetofony czyszczenie rolki dociskowe Magnetofony czyszczenie rolki dociskowe

Dodano po 9 [godziny] 53 [minuty]:

Grzegorz Markowski wrote:
    Zawsze trzeba się obawiać. Stąd najpierw izopropanol, a później porządne mycie w wodzie z mydłem.
    Nie napiszę czy jest sens, bo sam musisz to ocenić. Jeśli rolka jest jednolicie czarna, matowa i nie pozostawia "syfu" na patyczku kosmetycznym przy lekkim pocieraniu, to moim zdaniem, wyczyściłeś już wystarczająco dobrze.
    Pokaż zdjęcia stanu obecnego.

Jaka ocena :?:
    rockboys
    Level 3  
    Od lat stosowałem środki te same co do czyszczenia głowic magnetofonowych , nie wiem czy 10 lat temu w takim zestawie był płyn na bazie izopropanolu , ale takim czymś czyściłem i wszystko dobrze , w instrukcji magnetofonu pisze : głowice , rolki , wałki czyścic wacikiem nasączonym w spirytusie , nie ma mowy o wodzie z mydłem czy innych środkach ....
    Grzegorz Markowski
    rockboys wrote:
    ...

Jaka ocena :?:

Ja bym doprowadził do czarnego matu.
    Ale jeśli nie brudzą, nie ma poślizgu taśmy pomiędzy wałkiem przesuwu i rolką dociskową...
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    "Glut" z rolki zrobi się niezależnie od tego, czy była czyszczona IPA czy nie. Po prostu jedna partia gumy może się sama z siebie rozwulkanizować po dłuższym (kilkanaście - kilkadziesiąt lat) czasie. Tak samo jak paski magnetofonowe - jedne twardnieją i pękają ze starości z innych robi się plastelina.
    Od niepamiętnych czasów czyszczę i rolki i paski (jeśli nie wymagają wymiany) IPA czy innym spirytusem i do dziś nie mam ŻADNYCH problemów.
    Może (podkreślam "MOŻE") gdyby kąpać gumowe elementy po kilka godzin w IPA coś by się dało zauważyć, ale przy czyszczeniu (IPA na waciku) czyszczenie nawet najbardziej zasyfionej rolki trwa minutę.
    Inna rzecz, że w wodzie z detergentem łatwiej jest usunąć brud z rolki - zwłaszcza jak sobie pomóc szczoteczka, ale nie zawsze jest to konieczne i oplacalne - jeśli np. aby wyjąć rolkę z magnetofonu trzeba rozebrać go na śrubki...
    rockboys
    Level 3  
    Nie brudzą ,nie ma poślizgu taśmy pomiędzy wałkiem przesuwu i rolką dociskową

Dodano po 1 [minuty]:

398216 Usunięty wrote:
    "Glut" z rolki zrobi się niezależnie od tego, czy była czyszczona IPA czy nie. Po prostu jedna partia gumy może się sama z siebie rozwulkanizować po dłuższym (kilkanaście - kilkadziesiąt lat) czasie. Tak samo jak paski magnetofonowe - jedne twardnieją i pękają ze starości z innych robi się plastelina.
    Od niepamiętnych czasów czyszczę i rolki i paski (jeśli nie wymagają wymiany) IPA czy innym spirytusem i do dziś nie mam ŻADNYCH problemów.
    Może (podkreślam "MOŻE") gdyby kąpać gumowe elementy po kilka godzin w IPA coś by się dało zauważyć, ale przy czyszczeniu (IPA na waciku) czyszczenie nawet najbardziej zasyfionej rolki trwa minutę.
    Inna rzecz, że w wodzie z detergentem łatwiej jest usunąć brud z rolki - zwłaszcza jak sobie pomóc szczoteczka, ale nie zawsze jest to konieczne i oplacalne - jeśli np. aby wyjąć rolkę z magnetofonu trzeba rozebrać go na śrubki...

no i to jest konkret
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    398216 Usunięty wrote:
    "Glut" z rolki zrobi się niezależnie od tego, czy była czyszczona IPA czy nie. Po prostu jedna partia gumy może się sama z siebie rozwulkanizować po dłuższym (kilkanaście - kilkadziesiąt lat) czasie. Tak samo jak paski magnetofonowe - jedne twardnieją i pękają ze starości z innych robi się plastelina...

Tak na marginesie gdyby tak bylo to nie bylo by problemu z powtornym przetwarzaniem gumy, nie bylo by smieci i wszyscy byli by bardziej szczesliwi.
    Guma nie moze sie sama "rozwulkanizować" a nawet jest to nieoplacalne i malo wykonalne wielkoprzemyslowo.
    Polimeru raz usieciowanego nie da sie tak latwo "cofnac".
    Koledze chyba raczej chodzilo o degradacje spowodowana wplywem tlenu czy UV co jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym i normalnym w przypadku kazdego polimeru.
    Pozdrawiam
    rockboys
    Level 3  
    Witam serdecznie kolegów,zacznę od tego że przeczytałem jeszcze raz dokładnie instrukcję magnetofonu chodzi mi głownie o Technics RS-TR 555 , ale nie tylko ponieważ każdy posiada nie tylko ten magnetofon ale inne , w instrukcji Technicsa pisze dokładnie konserwacja : po 10 godzinach pracy magnetofonu spirytusem wyczyścić głowice , rolki dociskowe , wałki metalowe . Dlatego od czasu zakupu magnetofonu a to jeszcze początek lat 90-tych tego się trzymam , zawsze kupowałem jakiś zestaw do czyszczenia głowic magnetofonowych i tym płynem patyczkiem z watą lub delikatną szmatką czyściłem te elementy i nie było żadnego problemu , aż pojawił się izopropanol IPA ale podobno jest to bardzo dobry alkohol,czysty alkohol , do czyszczenia tych spraw . Może nie uwierzycie ale obdzwoniłem chyba 10 sklepów elektronicznych i w żadnym nie mają tego izopropanolu IPA , więc każda kropla na wagę złota :) . Dodatkowo zapytałem o płyn do czyszczenia rolek gumowych drukarek i każdy nawet nie wiedział albo nie miał styczności z tym środkiem , każdy polecał do rolek gumowych izopropanol IPA . Oraz jak twierdzili , guma ma swoją żywotność i podobnie jak paski napędowe czy podobne mają swoją żywotność , jedne rolki mogą służyć lata , jedne mogą "sparcieć " już po pół roku .
    Oraz dodatkowo zapytałem o zestaw do czyszczenia igły gramofonowej to w kilku sklepach sprzedawcy byli zdziwieni że ja szukam takie coś , bo to już przeszłość , ale widocznie panowie w tych elektronicznych stawiają na sprzedaż co teraz się łatwo szybko sprzeda , tylko się mylą ponieważ gramofony wracają do łask . Kiedyś miałem taki zestaw do czyszczenia igły gramofonowej była taka szczoteczka z delikatnymi włoskami aksamitnymi , był płyn do tego , ale już tego nie mam . Sumując izopropanol IPA do magnetofonu , tylko do igły gramofonowe co zastosować ? jakiś mały pędzelek z naturalnym włóknem ? czy jakaś delikatna jak aksamit szczotka ? a płyn jak już to jaki ? pozdrawiam.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    viayner wrote:
    Koledze chyba raczej chodzilo o degradacje spowodowana wplywem tlenu czy UV co jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym i normalnym w przypadku kazdego polimeru.
    Oczywiście.