Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Perfecta 16-WRL- dobry wybór? Rozmieszczenie czujek.

16 Wrz 2019 17:31 642 34
  • Poziom 22  
    Witam wszystkich.
    Chcę kupić gotowy zestaw systemu alarmowego do domu, w skład którego wchodzą:
    - centrala Satel Perfecta 16-WRL
    - antena Satel ANT-GSM-I
    - obudowa plastikowa natynkowa Satel OPU-4 P
    - transformator Pulsar AWT150 40VA/16V/18V
    - akcesoria do centrali (przewód do akumulatora, kołki montażowe, rezystory);
    - klawiatura przewodowa Satel PRF-LCD
    - przewodowa, wewnętrzna czujka ruchu Bosch Gen2 ISC-BPR2-W12 – 7 szt;
    - przewodowy zewnętrzny optyczno-akustyczny sygnalizator Yotogi TI700
    - akumulator bezobsługowy 12V 7Ah

System ma się opierać na samych czujkach ruchu i głównie o nie mi chodzi. Waszym zdaniem są całkiem przyzwoite czy może szukać czegoś lepszego?
    Czy te centrale łączą się bez problemu za pomocą SMS, bo widzę że niektóre mają całkowicie osobny moduł GSM i przynajmniej laikowi mogą się wydawać lepsze.
    A może polecicie całkiem inną centralę i konfigurację reszty osprzętu? Nie chciałbym przekroczyć 2tys zł.

Zastanawiam się też nad rozmieszczeniem czujek, proszę o ocenę i wskazówki jak Wy to widzicie.
    Z góry dziękuję za pomoc.

czerwony- okna
    czarny pogrubiony- brama garażowa
    niebieski- klawiatura
    zielony- czujki
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Skoro wszystko ma być przewodowe, to po co centrala WRL? Planujesz w przyszłości rozbudowę o coś bezprzewodowego?
    Czujki pracują najlepiej, gdy wiązka piroelementu przecinana jest poprzecznie, zatem najlepsze efekty uzyskuje się, gdy czujka wisi w narożniku ściany z oknem, ale nie należy tego przyjmować bezkrytycznie - w mniejszych pomieszczeniach równie dobrze sprawuje się zamontowana naprzeciw okna. Ale w rogu pomieszczenia, a nie bezpośrednio pośrodku okna.
    Czujki OK.
    Kominek? Rekuperacja? Wentylacja mechaniczna?
    Zamontowałbym również kontaktrony na drzwiach wejściowych i bramie garażowej. I sygnalizator wewnętrzny.
    Widzę tu tylko jedną strefę.
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Rozmieszczenie czujników błędne, brak kontaktronów w drzwiach wejściowych i bramie garażowej, brak klawiatury w garażu, brak sygnalizatora wewnętrznego.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    sosarek napisał:
    brak klawiatury w garażu
    Eee, może wystarczy linia wejściowa w bramie garażowej i wewnętrzne w garażu, przedsionku i tym pomieszczeniu między nimi. Dobrać czas opóźnienia i może wystarczy.
    A jeśli to coś czarne w tym pomieszczeniu pomiędzy, to centrala, to od razu trzeba ją zdjąć z widoku i zamelinować gdzie indziej.
  • Poziom 22  
    Witam.
    Czy kiedyś będzie coś bezprzewodowego to na dzień dzisiejszy sam jeszcze nie wiem. Ogólnie nawet nie zakładałem jakiejkolwiek instalacji alarmowej (wieś , cisza spokój, wszyscy się znają) aż miesiąc temu trzy kilometry dalej okradziono dwa domy w trakcie budowy. Montuję teraz centralne ogrzewanie i szkoda by było drugi raz kupować grzejniki i inne akcesoria.

Dom jest parterowy i dość niski , czy wszystkie sygnalizatory mają własne źródło zasilania w razie odcięcia od centrali?

Kominek, może kiedyś i pewnie tylko okazyjnie, wentylacja grawitacyjna, tylko w łazience wentylator.

Rozumiem że pod kontaktrony to są te 2 wyjścia niskoprądowe?

Co do sygnalizatora wewnętrznego to założyłem że raczej nikt nie przyjdzie jak gospodarz śpi w domu :D ale może błędnie. Gdzie on ma być podłączony (pod które wyjścia centrali)?

Tak się teraz zastanawiam nad brakiem klawiatury w garażu i czasami pewnie by się przydała, bo inaczej to tylko przez dom do garażu.

W przyszłości gdy będzie wokół domu podbitka i zamontowane w niej oświetlenie, chciałbym dołożyć przekaźnik, który podczas alarmu załączy oświetlenie. Ta centrala to chyba umożliwia?

To czarne to komin w kotłowi(akurat jest to rysunek przerobiony z instalacji centralnego ogrzewania) Swoją drogą zastanawiam się gdzie ją umieścić, strych zimą będzie nieogrzewany jak i cały budynek przez zimę. Będzie to wszystko działać poprawnie w niskich temperaturach?

Poprawiłem już rysunek, czy tak może zostać? Te czujki montujemy pod kątem 90 stopni względem okna jak to jest na rysunku, czy raczej w samym rogu po skosie?

• Poziom 43  
    Piotr520 napisał:
    ozumiem że pod kontaktrony to są te 2 wyjścia niskoprądowe?

Nie, wejścia na płycie jak pod inne czujniki.
    Piotr520 napisał:
    Co do sygnalizatora wewnętrznego to założyłem że raczej nikt nie przyjdzie jak gospodarz śpi w domu :D ale może błędnie. Gdzie on ma być podłączony (pod które wyjścia centrali)?

Źle zakładasz, podłączasz go jak zewnętrzny.
    Zmień położenie czujnika w garażu bo zasłonisz go bramą podczas jej otwierania.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 22  
    To na tę chwilę już brakuje wejść. Trzeba będzie dokupić jakiś moduł pozwalający na rozbudowę czy może lepiej zmienić centralę. Może w przyszłości założę kontaktrony we wszystkich oknach.

Rozumiem że tak będzie przyzwoicie
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Większą możliwość rozbudowy i funkcjonalność oferuje Integra.
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    sosarek napisał:
    Źle zakładasz, podłączasz go jak zewnętrzny.

Dobrze byłoby to uszczegółowić, co to znaczy "jak zewnętrzny"?

sosarek napisał:
    Większą możliwość rozbudowy i funkcjonalność oferuje Integra.

To nawet nie ma czego porównywać, Optymalna byłaby Integra 128 WRL + INT-E

Dodano po 3 [minuty]:

Dawno SATEL nie rozczarował mnie tak jak PERFECTĄ :(
  • Poziom 41  
    Piotr520 napisał:
    czy wszystkie sygnalizatory mają własne źródło zasilania w razie odcięcia od centrali?
    Nie. TI700 nie ma tej możliwości, ma ją TI710, Niektóre Satele, MOS-20... Te podłączałbyś pod jedno wyjście wysokoprądowe jako zasilające i niskoprądowe jako wyzwalające - oszczędzasz jedno wyjście wysokoprądowe.
    Piotr520 napisał:

W przyszłości gdy będzie wokół domu podbitka i zamontowane w niej oświetlenie, chciałbym dołożyć przekaźnik, który podczas alarmu załączy oświetlenie. Ta centrala to chyba umożliwia?
    Tak, ale wykorzystuje wyjście. Bez dodatkowej obsady może nastąpić deficyt wyjść.
    Piotr520 napisał:
    Będzie to wszystko działać poprawnie w niskich temperaturach?
    Jeśli nie będzie jakichś katastrofalnych mrozów, to spoko. Centrala też trochę się grzeje.
    Piotr520 napisał:
    czujki montujemy pod kątem 90 stopni względem okna jak to jest na rysunku, czy raczej w samym rogu po skosie?
    Po skosie.

Zastanawiałeś się może nad Versą? 10 albo 15? Z tym, że potrzebny byłby jakiś moduł komunikacji.
    Integra robi już trochę kwotę :-(.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    sharp napisał:
    Te podłączałbyś pod jedno wyjście wysokoprądowe jako zasilające

Szkoda wyjścia lepiej wykorzystać AUX
    Rysiek2 napisał:

W Perfecta nie szkoda, bo wyjścia nie tracimy bo mamy stały plus, a AUX ma tylko 500mA.

sharp napisał:
    Integra robi już trochę kwotę

Czy ja wiem, patrząc na to że mamy nie tanią perfectę wrl, plus do tego ekspander wejść, to wyjdzie zbliżona cena do integry64 z INT-GSM.
    kood napisał:
    W Perfecta nie szkoda, bo wyjścia nie tracimy bo mamy stały plus, a AUX ma tylko 500mA.

Jak to nie tracimy, tracimy na zasilanie w sytuacji gdy możemy zasilanie zastosować z wyjścia AUX które jest przeznaczone do zasilania. Po co nam więcej dla sygnalizatora jak 500 mA? Spokojnie można z niego zasilić SAOZ i jeszcze wszystkie czujki.
  • Poziom 22  
    To mam co rozkminiać. Muszę trochę poczytać na temat tych centrali i ich rozbudowy.
    Ogólnie to z funkcji bezprzewodowej mogę w zupełności zrezygnować, wolę podciągnąć kabel i nie myśleć o bateriach i raczej mniej awaryjny sprzęt.
    Jeżeli chodzi o łączność telefoniczną, to jedyne co potrzebuję, to dostać sms gdy się coś dzieje i mieć możliwość uzbrojenia i rozbrojenia alarmu.
    Rysiek2 napisał:
    Jak to nie tracimy, tracimy na zasilanie w sytuacji gdy możemy zasilanie zastosować z wyjścia AUX

Nic nie tracimy plusa bierzemy np z OUT1+ a minusa z COMa, wyjście możemy skonfigurować dowolnie i z niego korzystać.
  • Poziom 41  
    kood napisał:
    Czy ja wiem, patrząc na to że mamy nie tanią perfectę wrl
    W przypadku WRL-ki owszem, ale skoro nie będzie bezprzewodówki, (a zawsze do czystej perfekty można dopiąć moduł) to różnica już się robi.
    Rysiek2 napisał:
    Zakładam, że z czegoś będą zasilane czujki i tego typu pierdoły, więc wybrałbym dwukrotnie mocniejsze wyjście tym bardziej, że nie wiadomo (w tej sytuacji) jaki sygnalizator będzie wybrany.
    Ale oczywiście do AUX-a można - pamiętając o jego prądowych ograniczeniach.
    Piotr520 napisał:
    Jeżeli chodzi o łączność telefoniczną, to jedyne co potrzebuję, to dostać sms gdy się coś dzieje i mieć możliwość uzbrojenia i rozbrojenia alarmu.

W tej sytuacji decydowałbym się na Integrę 64 + GSM-X
  • Pomocny post
    sharp napisał:
    (a zawsze do czystej perfekty można dopiąć moduł)

WRL ze zwykłej nie zrobimy, jedynie można dołożyć jakiś moduł bezprzewodowy co po wejściach i wyjściach będzie się komunikował z centralą, ale to już lekkie druciarstwo.
  • Pomocny post
    kood napisał:
    Nic nie tracimy plusa bierzemy np z OUT1+ a minusa z COMa, wyjście możemy skonfigurować dowolnie i z niego korzystać.

Jasne, rozumiem, że tak podłączasz i testowałeś co będzie jak powstanie zwarcie pomiędzy +OUT1 a COM? :)
    Rzeczywiście w instrukcji nawet takie połączenie proponują.
    W tej sytuacji nie podejrzewam, że konstruktorzy nie przewidzieli zabezpieczenia po stronie +OUT. Ja bym jednak dla pewności sprawdził jak się zachowa zasilacz przy zwarciu +OUT do masy.
  • Pomocny post
    Rysiek2 napisał:
    Jasne, rozumiem, że tak podłączasz i testowałeś co będzie jak powstanie zwarcie pomiędzy +OUT1 a COM? :)

No będzie przeciążenie wyjścia. A co będzie jak będzie zwarcie AUX do COM? Np, Cios młotkiem w czujkę może unieruchomić sygnalizator, no chyba że sygnalizator będzie miał swój sprawny akumulator. A jedno zwarcie na sygnalizatorze np wywołane przez złodzieja unieruchomi wszystkie czujki (wymagające zasilania) na obiekcie.
  • Pomocny post
    kood napisał:
    No będzie przeciążenie wyjścia. A co będzie jak będzie zwarcie AUX do COM? Np, Cios młotkiem w czujkę może unieruchomić sygnalizator, no chyba że sygnalizator będzie miał swój sprawny akumulator. A jedno zwarcie na sygnalizatorze np wywołane przez złodzieja unieruchomi wszystkie czujki (wymagające zasilania) na obiekcie.

Ok, ja zakładałem, że skoro OUT1 podaje stałe zasilanie to ograniczenie prądu jest po stronie kluczowania czyli -OUT.
    Ale skoro nawet w instrukcji o tym piszą, że tak można to pewnie zabezpieczenie jest po stronie +OUT.

Nie robię na tym produkcie, ale jak będę miał okazje to sprawdzę jak to jest zabezpieczone. Zgadzam sie z tobą, że zabezpieczenie przed zwarciem jest niezbędne a jak zapewne wiesz w standardzie nie jest to na najwyższym poziomie.
  • Poziom 22  
    Porównuje właśnie Verse z Integrą 64. Pierwsza trochę tańsza ale tak samo jak przy Perfekcie 16 na początek potrzebuje dołożyć ekspander. Ta druga trochę droższa ale ma od razu 16 wejść. Ciężko będzie domknąć budżet w tych 2tys ale jak będzie taka potrzeba to niestety trzeba będzie dołożyć.
    Powiedzcie mi pany, czy kontaktrony dla jednego okna powiedzmy trzy skrzydłowego łączy się w szereg? Czy każde skrzydło potrzebuje osobnej wiązki?
  • Pomocny post
    Rysiek2 napisał:
    to pewnie zabezpieczenie jest po stronie +OUT

Jak by go nie było to by się trochę burdel robił, centrala steruje minusem na wysoko prądowych ale do sygnalizatora idzie też COM np do tampera więc o zwarcie nietrudno.

Piotr520 napisał:
    Ciężko będzie domknąć budżet w tych 2tys ale jak będzie taka potrzeba to niestety trzeba będzie dołożyć.

Musisz brać pod uwagę że manipulatory też do Integry są droższe niż Versa/Perfecta, ale możliwości nieporównywalnie większe daje Integra.

Piotr520 napisał:
    Powiedzcie mi pany, czy kontaktrony dla jednego okna powiedzmy trzy skrzydłowego łączy się w szereg? Czy każde skrzydło potrzebuje osobnej wiązki?

Jeśli są wolne wejścia to ja bym dał każdy osobno w 2EOL ale jeśli chcesz zaoszczędzić wejścia to w ramach jednego okna szereg w EOL błędem nie będzie.
  • Poziom 41  
    Piotr520 napisał:
    tak samo jak przy Perfekcie 16 na początek potrzebuje dołożyć ekspander
    Versa 15 ma 15 wejść plus sabotaż obudowy.
    Piotr520 napisał:
    czy kontaktrony dla jednego okna powiedzmy trzy skrzydłowego łączy się w szereg? Czy każde skrzydło potrzebuje osobnej wiązki?
    Można tak, można inaczej. Połączysz razem - zyskujesz wejścia, tracisz wiedzę KTÓRY KONKRETNIE kontaktron alarmował. Połączysz pojedynczo - każde skrzydło do pojedynczego wejścia...

• Poziom 43  
    sharp napisał:
    Połączysz pojedynczo - każde skrzydło do pojedynczego wejścia...

No chyba że skrzydło jest zależne, wtedy z reguły montuje się jeden.
  • Poziom 22  
    Faktycznie, mój błąd, jest 15 obwodów.

Ta Versa 15 to chyba będzie strzał w 10 :D . Znalazłem zestaw w na prawdę przystępnej cenie. Z przewodami, uchwytami do czujek, kontaktronami raczej nie przekroczę budżetu, sukces jak w partii rządzącej :D .

Myślę że z podłączeniem wszystkiego raczej sobie poradzę, bardziej się obawiam pierwszego uruchomienia i ustawienia.
    Powiedzcie mi jeszcze czy ustawiacie czasem takie centrale przez TeamViewera? Oczywiście odpłatnie. Bo jak nie dam rady to zawsze jest możliwość.

Jeszcze poczytam na spokojnie, ale myślę że ta Versa będzie przynajmniej na tę chwilę optymalna.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Witam,

Piotr520 napisał:
    Porównuje właśnie Verse z Integrą 64

Porównaj sobie również wydajności prądowe zasilaczy na w/w płytach.

Piotr520 napisał:
    Znalazłem zestaw w na prawdę przystępnej cenie. Z przewodami, uchwytami do czujek, kontaktronami raczej nie przekroczę budżetu, sukces jak w partii rządzącej :D .

Nie kupuj gotowych zestawów na allegro. Poczytaj więcej postów na forum i dobierz sobie zestaw pod własne potrzeby.
    Po drugie kupuj od sprawdzonego przedstawiciela, który w razie potrzeby zapewni wsparcie techniczne przy uruchomieniu - dla Ciebie, laika w temacie - bezcenne.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
    wojtek.kowal napisał:
    Zaśmieciłeś połowę tego tematu bzdurami o Perfekcie i jeszcze bzdury doradzasz. Jeżeli już proponujesz GSM-X to raczej z Integrą 64 Plus. Doczytaj dlaczego.

Widzę, że kolega ekspert. Ja jednak pozostaje przy swoim. Nie chce mi się koledze tłumaczyć dlaczego bo jesteś niegrzeczny.