Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nice Mindy A400 - sygnalizacja położenia bramy

16 Wrz 2019 19:47 222 18
 • Poziom 21  
  Witajcie,
  Pytanie może głupie bo centrala swoje lata już ma ale zapytam. Czy Mindy A400 ma możliwość sygnalizowania 0/1 położenia bramy? Mam tu na myśli info czy brama jest w danej chwili zamknięta czy otwarta. Położenia pośrednie mnie nie interesują. Pytam ponieważ zamontowałem dziś sterownik wifi zamel SBW-01 i nie ukrywam że fajnie było by jeszcze widzieć aktualny stan bramy nie widząc jej fizycznie :). Podejrzewam że sama centrala takiej opcji nie oferuje więc od razu zadam kolejne pytanie, czy jest możliwość w taką opcję ją doposażyć. W najgorszym razie pozostanie wymiana centrali ale tego wolał bym uniknąć :). Z góry wielkie dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam.
 • Relpol przekaźniki

 • Poziom 43  
  Pomyśl o kontaktronie.
 • Poziom 21  
  I kontaktron podłączam bezpośrednio do sterownika zamel czy do centrali?

 • Poziom 43  
  Do Zamela, przecież posiada odpowiednie wejścia - możesz to sprawdzić zwierając je kawałkiem przewodu.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 21  
  Pewnie że posiada. Tylko nie wiedziałem czy do niech można bezpośrednio kontaktron podłączyć czy może to musi być jakaś opcja w centralce ale jeżeli mogę tam go dać bezpośrednio no to super :).

 • Poziom 43  
  Do centralki nie podepniesz bo nic Ci to nie da - tylko do Zamela, jak napisałem - uruchom aplikację, zewrzyj odpowiednie styki i sprawdź czy w aplikacji coś się zmieni.
 • Poziom 10  
  miedzy wyjsciem 17 a 18 masz kontrolke otwartej bramy 24v 1,5w

 • Poziom 43  
  lutek15 napisał:
  miedzy wyjsciem 17 a 18 masz kontrolke otwartej bramy 24v 1,5w

  Jakim wyjściem? Pomijam fakt że to piny do zasilania lampy sygnalizacyjnej...
  Dwa - jak to skomunikować z Zamelem by znał stan bramy?
  Nie masz nic do napisania sensownego zamiast bzdur to nie pisz.
 • specjalista -automatyka bramowa
  Nie bardzo bzdury - ta lampka miga owszem - wolno przy otwieraniu, szybko przy zamykaniu ale przy otwarciu świeci światłem ciągłym a przy zamknięciu jest zgaszona. Więc jeśli założyć zamiast lampki przekaźnik to styki można podpiąć do Zamela. Nie wiem jak WiFi i Supla Zamela potraktuje miganie w trakcie ruchu (może Supla wyrobi, albo w aplikacji jest możliwość odfiltrowania krótkich sygnałów) ale brak zwarcia przekaźnika na zamknięciu i zwarcie na otwarciu to raczej jednoznaczny sygnał.

  A można dać zamiast lampki przekaźnik czasowy z opóźnionym załączaniem (np PCR513 F&F) z czasem opóźnienia ustawionym nieco dłuższym niż czas świecenia lampki przy wolnym mruganiu przy otwieraniu - i mruganie (i szybkie i wolne) będzie odfiltrowane. Co prawda sygnał otwarcia pójdzie na Zamela opóźniony w stosunku do rzeczywistego otwarcia o czas opóźnienia na przekaźniku ale sekunda zwłoki chyba nie będzie istotna.

  Zamiast dość drogiego F&F możesz użyć czegoś takiego (w trybie P-2): https://www.24sklep.pl/rezystory-przetwornice...k-czasowy-wielofujnkcyjny-0-999min-timer.html , to samo pod tą samą nazwą o połowę taniej na A...ro.
 • Poziom 21  
  Tak, zgadza się. Faktycznie z tą lampką jest tak jak mówisz, potwierdzam. Dziś to sobie specjalnie sprawdzałem ale tu już się zaczyna kombinowanie. Natomiast rozwiązanie z kontaktronem podsunięte przez @sosarek jest dość banalne w swojej prostocie bo jeden kabel z kontaktronu podłączam do zasilania 24V w centrali, drugi to jednego z wejść IN1/2 w sterowniki zamel i po sprawie. Powiem więcej, ponieważ mam bramę dwuskrzydłową i mam opcję furtki czyli otwarcia tylko jednej połówki a zamel ma dwa wejścia IN1 i IN2, chyba pokuszę się o dwa kontaktrony najazdowe, po jednym na skrzydło i wtedy będę miał sygnalizację otwarcia każdej z połówek i to jest dla mnie super rozwiązanie :)
 • Poziom 37  
  Wszystko fajnie ale kto odpowie za wypadek zwiazany ze zdalnym sterowaniem bramy ?
  Przepisy są rygorystyczne a i tak nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa.
 • Poziom 21  
  Ale co dokładnie masz na myśli? Mam 4 fotokomórki, po dwie z każdej ze stron bramy, jeżeli samochód stoi pomiędzy nie ma szans by się zamknęła natomiast jeżeli stoi tam człowiek no to przecież widać że ona się zamyka czy otwiera. Pozatym jest dość czuła i jak tylko napotka przeszkoda to się cofa. W zimę mam często problem bo jak trochę śniegu napada to bez odśnieżenia się nie otworzy. Pójdzie kawałek i do tyłu. Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji w której mogła by zrobić komuś krzywdę.
 • Poziom 37  
  A co będzie jak dziecko upadnie na trasie ruchu bramy ?
  Brama ma pracować pod obserwacją bo fotokomórki nie w pełni gwarantują bezpieczeństwo.
  W instrukcji montażu Wiśniowski jest to wyjaśnione.
  Dlaczego w przemysłowych bramach segmentowych nie można sterować pilotem bez zastosowania zabezbieczenia dolnej krawędzi bramy ?
 • specjalista -automatyka bramowa
  Nice Mindy A400 ma amperometczne zabezpieczenie antyzgnieceniowe - inna sprawa, jako że to sterownik do napędów 230V - jest ono mało dokładne i często opory związane z wiatrem bądź zaniedbaniem smarowania zawiasów bierze za przeszkodę. Często (do czego zresztą jest notka w instrukcji) zabezpieczenie to z racji niepewnego działania jest już przy montażu lub później - w trakcie eksploatacji - wyłączane.
  PS - wykorzystanie wyjścia SCA w połączeniu z przekaźnikiem to może i kombinacja, ale nie większa niż montaż kontaktronów na odbojach i magnesów na skrzydłach oraz ciągnięcie dodatkowych kabli do centrali.
 • Poziom 16  
  Zbigniew 400 napisał:
  A co będzie jak dziecko upadnie na trasie ruchu bramy ?
  Brama ma pracować pod obserwacją bo fotokomórki nie w pełni gwarantują bezpieczeństwo.

  Jeżeli zapewnisz odpowiednio niską siłę uderzenia (400N przez max 0,75s), a dodatkowo masz fotki, możesz śmiało sterować zdalnie.

  Zbigniew 400 napisał:
  Dlaczego w przemysłowych bramach segmentowych nie można sterować pilotem bez zastosowania zabezbieczenia dolnej krawędzi bramy ?

  Zabezpieczenie krawędzi zamykającej pełni funkcję ograniczenia siły i jest wymagane do zamykania w trybie impulsowym (zaprzeczenie trybu czuwakowego). Do obsługi zdalnej lub automatycznego zamykania wymagane jest drugie urządzenie bezpieczeństwa (np. fotokomórka zamontowana jako zabezpieczenie osób).

  Wracając do tematu: kiedyś do uruchamiania oświetlenia podjazdu wykorzystywałem wyjście SCA podpięte na wejście przekaźnika z opóźnionym wyłączeniem - tak jak kol. @kotbury pisał.
 • Poziom 37  
  A co zabezpieczają fotki ?
 • Poziom 16  
  Fotokomórki są jedynie dodatkowym zabezpieczeniem, w przypadku bram skrzydłowych rzeczywiście trudno jest wyłącznie za ich pomocą uzyskać rozsądny poziom bezpieczeństwa, ale norma wymaga ich użycia - co ciekawe, tylko z jednej strony bramy.
  Jako podstawowy środek zabezpieczający zawsze jest wykorzystywane ograniczenie siły - niestety, ogromna większość napędów z silnikami na 230V nie spełnia wymogów normy.
 • Poziom 37  
  Generalnie uzytkownik odpowiada za bezpieczeństwo użytkowania a w tym przypadku systemy nie daja gwarancji pełnego zabezpieczenia.
  25 lst temu behapowiec nie podpisał mi protokołu przy bramie przesuwnej ze względu na ogrodzenie. Mozliwość wlożenia ręki i złamania jej przy ruchu bramy..
  Po zmianie na siatkę podpisał.
 • Poziom 21  
  No to u mnie centrala jest aż nadto czuło bo tak jak wspomniałem wcześniej, nawet trochę śniegu zimą powoduje że brama się cofa co mnie trochę wkurza i nawet zastanawiałem się czy można to zmienić bo spokojnie powinna być w stanie taką ilość przepchnąć.