Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Indesit DSG 5741 - pobiera wodę i ją wypuszcza, błąd F5

blazej_b 16 Sep 2019 23:13 1791 16
 • #1
  blazej_b
  Level 10  
  Witam.
  Moja zmywarka ma ostatnio humory - trzeba ją parę razy włączyć i wyłączyć, aby ruszyła. Mianowicie za każdym razem gdy włączę program, zmywarka pobiera wodę, następnie wydaje sygnał dźwiękowy, na wyświetlaczu miga "F 5" i wypompowuje wodę. Nie wyłącza się sama, muszę ją do tego "zmusić". Po 3-4 razie zaczyna myć, program przebiega poprawnie. Rozebrałem pompę myjącą, wyczyściłem ją, jednak bez zmian. Zauważyłem, że po wyjęciu "turbiny" nie trzyma się ona prętu, tylko "kołysze" (nie wiem, czy to wada?).
  Film.
  Gdy obudowa jest złożona "wentylatorek" ugina się w jednym miejscu.
  Czy pompa powoli odmawia posłuszeństwa, czy może to być zupełnie coś innego?
  Dzięki za pomoc, pozdrawiam
 • Helpful post
  #2
  highlanderus
  Level 30  
  Przedmuchaj wężyk hydrostatu i powinno być po problemie.
 • #3
  blazej_b
  Level 10  
  Ok, postaram się to zrobić dzisiaj wieczorem.
  Zapomniałem dopisać, że czasem zawór wody kopnął mnie prądem (zmywarka posiada aquastop). W tym momencie nie razi, ale już drugi raz to się zdarzyło..
 • #5
  blazej_b
  Level 10  
  Wężyk hydrostatu przedmuchałem, był drożny. Po wcześniejszym oczyszczeniu pompy program ruszył za drugim razem i teraz cały czas startuje. Zostawiam temat otwarty, jak zaladuję ją dwa razy, zobaczymy, co powie :)

  W mieszkaniu jest stara instalacja, bezpieczniki topikowe, także o uziemieniu raczej nie ma mowy.
 • #6
  UczenEl
  Level 17  
  Jak nie ma uziemienia to nawet woda z kranu będzie kopać podczas pobierania wody

  Gniazdo z bolcem czy bez?
 • #7
  blazej_b
  Level 10  
  Tak, gniazdo z bolcem. Widziałem u siebie w niektórych gniazdkach mostek zero-uziemienie, ale do tego nie mam dostępu, żeby sprawdzić. A zmywarka kopie, gdy jest wyłączona.
 • #8
  UczenEl
  Level 17  
  Możesz próbówką sprawdzić czy kran i woda świeci, obudowy zmywarki możesz dotknąć.

  Podłącz się zmywarka tam gdzie jest uziemienie chociaż by przez przedłużacz, to jest niebezpieczne jak na obudowie jest napięcie, a tym bardziej, że na pewno nie masz też uziomu. Jak któryś podzespół będzie miał przebicie może dojść do poważnego porażenia prądem. Jak miałeś rozebraną zmywarkę sprawdzałeś przebicia?
 • #9
  mrice
  Home appliances specialist
  blazej_b wrote:
  Tak, gniazdo z bolcem. Widziałem u siebie w niektórych gniazdkach mostek zero-uziemienie, ale do tego nie mam dostępu, żeby sprawdzić. A zmywarka kopie, gdy jest wyłączona.
  Bo tak się robi przy starych dwużyłowych instalacjach, jeśli zmywarka kopie prądem, to gniazdko bolca nie ma podłączonego. Kategorycznie nie wolno jej w takim stanie użytkować, bo może sie to zakończyć nawet śmiertelnym porażeniem.
 • #10
  blazej_b
  Level 10  
  Ok, rozumiem. Zmywarka nie ma nigdzie przebicia na obudowie, częściach, jedynie przebija na zawór wody (nie kopie żadna inna część instalacji wodnej - bateria zlewozmywakowa itp., więc możliwe, że to przebicie jest odkąd została zainstalowana :( )
  Już ją odłączyłem i próbuję dokopać się do gniazdka.
 • #11
  mrice
  Home appliances specialist
  blazej_b wrote:
  Zmywarka nie ma nigdzie przebicia na obudowie, częściach, jedynie przebija na zawór wody
  Dziwna historia... i nigdy z czymś takim się nie spotkałem, by przebicie było tylko na zaworze. Mogą czasami pozostać pomiary induktorem.
 • #12
  UczenEl
  Level 17  
  mrice wrote:
  ziwna historia... i nigdy z czymś takim się nie spotkałem, by przebicie było tylko na zaworze. Mogą czasami pozostać pomiary induktorem

  U teściowej podobnie miałem że tylko kran kopał jak pobierała wodę. Ja sobie za kran łapie a tu bum , aż mi się oczy zaświeciły jak mnie pier***
 • #13
  blazej_b
  Level 10  
  Jak chodzi o przebicie - obecnie nie pojawia się i nie zależy to od gniazdka do którego podłączę...
  A mycie... dwa dni temu poszło bez żadnego problemu. Wczoraj włączałem 4 razy, na dwóch różnych programach i za każdym razem wypuszczała wodę i F5. Dzisiaj włączyłem zupełnie inny program, zmywarka zaczęła mycie i po kilku-kilkunastu minutach (nie wiem ile, bo nie byłem w domu), wypuściła wodę i wyskoczył błąd F3. Teraz żaden program nie startuje, bo cały czas wypompowuje wodę (nawet jak się ją wyłączy). Odpływ drożny
 • #15
  blazej_b
  Level 10  
  Tak, jak wspominałem odpływ był drożny. Dzisiaj już nie wyskoczył błąd F3, natomiast pojawił się F5, wypompowała wodę. Włączyłem ją na inny program i umyła gary.
  Czy warto wymienić hydrostat? Czy mogę zamówić używany na allegro, czy jakoś się go reguluje dla konkretnego modelu?
 • #16
  blazej_b
  Level 10  
  Wymieniłem termostat - bez zmian. Zabrałem się za dokładne czyszczenie kolejnych części i okazało się, że była zapchana mała komora, do której podpięty jest wężyk hydrostatu (w plastikowym spodzie). Część oczywiście nierozbieralna i nieprzezroczysta, więc nie było nic widać. Równie trudno było włożyć tam palec. Rozwiązałem to w ten sposób, że wetknąłem wielką strzykawkę do końca wężyka i wpuszczałem dużo wody. Wyleciało mnóstwo sklejonego brudu i teraz zmywarka już drugi raz wyprała bez zająknięcia. Także pierwsza diagnoza była trafna - to połączenie między hydrostatem, a komorą zmywania było zapchane. Dla zainteresowanych załączam zdjęcia.

  Zmywarka Indesit DSG 5741 - pobiera wodę i ją wypuszcza, błąd F5 Zmywarka Indesit DSG 5741 - pobiera wodę i ją wypuszcza, błąd F5
 • #17
  Topolski Mirosław
  Moderator of Electrical engineering
  Proszę doprowadzić do sprawności instalację elektryczną ( sprawdzić, usterki usunąć a po zakończeniu odpowiednie protokoły to oczywiście zadanie dla elektryka nie dla kol.). Temat zamykam