Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć bufor do instalacji centralnego ogrzewania. (euroster uni2)

17 Sep 2019 08:55 552 4
This content has been translated » The original version can be found here
  • Level 2  
    Mam palnik do drewna, który podgrzewa zbiornik buforowy, ten system działa i mam bufor do około 90 stopni. Ale teraz staram się podłączyć bufor do mojego starego systemu centralnego ogrzewania.
    W tym celu kupiłem sterownik Euroster uni2, pompę z elektrycznym zaworem mieszającym i elektryczny zawór 3-drogowy.

Następujące rzeczy nie są dla mnie jasne;
    1) Czy mogę podłączyć mój aktualny termostat Nefit do sterownika Uni2 i podłączyć Uni2 do mojego kotła gazowego?
    W tej konfiguracji Uni2 decyduje na podstawie temperatury w buforze, które źródło ciepła zostanie wybrane.

2) Gdy temperatura bufora jest powiedzmy powyżej 50 stopni, Uni2 da sygnał do zaworu 3-drogowego z siłownikiem, aby wykorzystać ciepło z bufora. Do zespołu pompowego dochodzi również sygnał, który uruchomi się. Wbudowany elektryczny zawór mieszający jest również kontrolowany przez Uni2, aby zapobiec zbyt wysokiej temperaturze w systemie grzewczym.

3) Gdy bufor ma odpowiedni zakres temperatur, Uni2 wyłączy kocioł. Włączy się tylko wtedy, gdy będzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Nie ma przełącznika hydraulicznego między wlotem i wylotem z kotła. (Wlot i wylot nie są połączone, a oba są martwe (przez zawór 3-drogowy). Czy to problem, gdy system jest przekierowany przez bufor?
  • HelukabelHelukabel
  • Level 15  
    Ad1. Jaki dokładnie to regulator (Nefit)?
    Można podłączyć do kotła gazowego sterownik UNI2, jednak należy pamiętać że ten sterownik włącza to wyjście zawsze gdy jest zapotrzebowanie na ciepło, tj. gdy regulator pokojowy podłączony do obwodu CO1 lub CO2 lub CWU żąda grzania. Wyjście kotła jest również zawsze zwarte gdy dany obwód nie ma włączonej (w ustawieniach UNI2) pracy z regulatorem pokojowym. Ten sterownik nie jest przystosowany do "wybierania" które źródło ciepła ma być załączone. Taki wybór jest gdy są dwa czujniki zasilania jak to jest przewidziane w sterowniku UNI3 - ten jednak nie steruje CWU.
    Ad2. Jeżeli czujnik zasilania (UNI2) umieści się w buforze (i wtedy bufor potraktujemy jak źródło ciepła) i temperatura na tym źródle ciepła nie spadnie poniżej temperatury wygaszania (ustawianej na sterowniku), to wtedy obwody będą regulowane. Gdy temperatura na zasilaniu (buforze) spadnie poniżej temperatury wygaszania, to wtedy obwody są wyłączane i sterownik nie reguluje (gdyż nie ma sensu pompowanie wody zimnej).
    Ad3. Sterownik UNI2 wyłącza wyjście kotła wyłącznie gdy: regulatory pokojowe do niego podłączone i CWU nie żądają grzania lub gdy nie podłączy się regulatorów a w harmonogramach godzinowych nie zaznaczy się pracy (puste okienka przy godzinach). Warto pamiętać że UNI2 nie zarządza temperaturą zasilania przy pomocy wyjścia Kocioł. Wyjście kotła jest włączane ale bez kontroli temperatury zasilania. Tę temperaturę powinno się kontrolować oddzielnym urządzeniem (np sterownik wbudowany w kocioł).

Pracujemy nad urządzeniem które będzie zarządzało temperaturą zasilania i jednocześnie sterowało mieszaczem (właśnie do instalacji z buforem) ale jeszcze nie mamy go w ofercie.
  • HelukabelHelukabel
  • Level 2  
    1) Nefit ModuLine Easy
    2) Wyczyść dla mnie.
    3) Szkoda, że urządzenie nie jest jeszcze dostępne. Co mogę zrobić, to zbudować przekaźnik na wyjściu między UNI2 a kotłem gazowym, który przerywa sygnał z UNI2, gdy obwód CO1 jest włączony i istnieje zapotrzebowanie na ciepło ze sterownika pokojowego.
  • Level 15  
    Do sterownika UNI2 można podłączyć wyłącznie regulatory pokojowe z wyjściem zwierno-rozwiernym. Jeżeli Nefit ma wyjście innego typu (a tak zdaje się jest w tym wypadku) to nie można go podłączyć pod UNI2 i wyjścia z UNI2 nie można podłączyć w to samo miejsce w którym był wcześniej podłączony Nefit.
  • Level 2  
    Ach, wydaje się jasne. Na rysunku umieściłem przekaźnik, który przerwie sygnał z termostatu pokojowego easyline do kotła. Sygnał ma specjalny kod Nefit EMS. Więc mogę przekonwertować to na sygnał wł. / Wył., Który można podłączyć do uni 2.
    Kiedy będzie dostępne nowe urządzenie? To wydaje się interesujące dla mojej sytuacji!

Może Jak podłączyć bufor do instalacji centralnego ogrzewania. (euroster uni2)