Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Afriso->Danfoss Basic+ WT-p - Czy mogę wymienić termostaty Afriso na Danfoss?

17 Wrz 2019 12:42 369 7
  • Poziom 3  
    Dzień dobry!

Chciałem wymienić termostaty ogrzewania podłogowego w swoim mieszkaniu na takie, które można zaprogramować. Chciałem zaoszczędzić na ogrzewaniu poprzez ustawienie niższej temperatury na noc i podwyższanie np od piątej rano, zanim się obudzę.

Na ścianie mam termostaty Afriso TA3. Kiedy je zdejmuję, są trzy kabelki:
    - brązowy (podłączony)
    - niebieski (podłączony)
    - żółto-zielony (nie podłączony do niczego)

I właśnie ten niepodłączony kabelek mnie martwi. W instrukcji termostatów Danfoss Basic+ WT-P jest napisane, że trzeba użyć minimum trzech kabli: L, N oraz NC.

Czy to oznacza, że Danfoss nie jest kompatybilny z elektrozaworami Salus T28NC230-8 (230V AC 50/60Hz 2W)? Czy ten trzeci kabelek to będzie właśnie NC?
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    NC to zwykle skrót od not connected.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    "NC" nie oznacza "not connected" tylko "normally closed" czyli "normalnie zamknięty" (normalnie zwarty).
    Z twojego lakonicznego opisu ciężko wywróżyć jakie i jak masz podłączone termostaty :-(
  • Poziom 3  
    ls_77 napisał:
    "NC" nie oznacza "not connected" tylko "normally closed" czyli "normalnie zamknięty" (normalnie zwarty).
    Z twojego lakonicznego opisu ciężko wywróżyć jakie i jak masz podłączone termostaty :-(

Dzięki! Dodałem do opisu, że chodzi konkretnie of Afriso TA3.

Co jeszcze mogę dopisać, żeby było konkretniej?

Może sparafrazuję swoje pytanie: jakie są różne typy podłączeń termostatów? Czy Afriso TA3 można zastąpić Danfoss Basic+ WT-P?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Ten termostat Afriso TA3 jest zwykłym termostatem bimetalicznym on/off.
    Miałeś podłączone dwa przewody (brązowy i niebieski). Jak termostat robił "klik" to prawdopodobnie zwierał te dwa kabelki. One z drugiej strony powinny być połączone albo do listwy sterującej poszczególnymi siłownikami termicznymi SALUS lub metodą "chałupniczą" zwierając styki termostatu przekazują napięcie ~230V bezpośrednio na poszczególne siłowniki termiczne.
    Musisz sprawdzić i napisać, a najlepiej jeszcze zamieścić zdjęcie które pokaże jak to jest podłączone i jak działa, bo do konkretnego rozwiązania będziesz potrzebował konkretny termostat.

Te Danfoss'y o których pisałeś to są termostaty do ogrzewania podłogowego, ale elektrycznego i wymagają stałego zasilania ~230V, którego nie masz :!:

Pewnie będziesz mógł zastosować dowolny termostat programowalny zasilany bateriami, który też robi "klik" i zwiera styki, np. popularne SALUS'y EUROSTER'y AURATON'y TECH'y - takie jakie ci się podobają z wyglądu. Musisz tylko sprawdzić jak u ciebie rozwiązano działanie termostatu (czy zwiera, czy rozwiera styki).
  • Poziom 3  
    No to się pospieszyłem z kupowaniem... (kupiłem zanim jeszcze przyszło mi do głowy sprawdzić na forum, czy są kompatybilne)

Tak u mnie wygląda rozdzielnia podłogówki.

Afriso->Danfoss Basic+ WT-p - Czy mogę wymienić termostaty Afriso na Danfoss?

Wygląda na to, że od każdego zaworu wychodzi jeden kabelek. Czy to oznacza, że zostały podłączone "chałupniczo"?

W instrukcji do elektrozaworów znalazłem taki rysunek:

Co potwierdza, że te ten termostat Afriso po prostu zwiera lub rozwiera przewód.

W instrukcji Danfoss jest natomiast taki schemat:

No i mam taką rozkminę. Ze ściany są trzy przewody: brązowy podłączony to zapewne L. I ten mógłby pójść do L Danfossa jako zasilanie L. Ten niebieski, to jest dalsza część prowadząca do termostatu, w instrukcji elektrozaworów oznaczony L1 - ten mógłby iść do złącza NC w Danfossie.
    No i ten jeden zielono-żółty wystający ze ściany, a nie podłączony, to będzie N. W Afriso nieużywany, a w Danfossie byłby użyty, dzięki czemu jest zasilanie.

Czy takie rozumowanie ma sens? Czy jednak będę musiał zwracać te Danfossy?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    tomaszskowal napisał:
    Ze ściany są trzy przewody: brązowy podłączony to zapewne L. I ten mógłby pójść do L Danfossa jako zasilanie L. Ten niebieski, to jest dalsza część prowadząca do termostatu, w instrukcji elektrozaworów oznaczony L1 - ten mógłby iść do złącza NC w Danfossie.
    No i ten jeden zielono-żółty wystający ze ściany, a nie podłączony, to będzie N. W Afriso nieużywany, a w Danfossie byłby użyty, dzięki czemu jest zasilanie.

Czy takie rozumowanie ma sens?

W twoim przypadku ma to sens i tak trzeba podłączyć.
    Problemem może być zachowanie kolorów ze "standardem":
    brązowy - "faza" czyli napięciowy
    niebieski - "neutral"
    żółto-zielony - uziemienie
    Najpoprawniej było by dać brązowy na L w Danfosie i tutaj podłączyć przewód "fazowy"/napięciowy, niebieski "neutral" na N w Danfosie ale w szafce rozdzielacza trzeba poprzepinać na "neutral" z sieci, a żółto-zielony wykorzystać jako "faza"/napięcie po styku NC w Danfosie - dobrze by było założyć taśmę izolacyjną w innym kolorze no i odpowiednio poprzepinać w szafce rozdzielacza. Wszystko według tego schematu co zamieściłeś:
  • Poziom 3  
    Niestety, okazało się, że jeden z tych przewodów wystających ze ściany jest zupełnie do niczego nie podłączony. Stąd dopowiedź na oryginalne pytanie jest: "nie da się wymienić termostatów Afriso na Danfos"