Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie UKF w AT9115

15 Wrz 2019 10:07 492 8
  • Poziom 14  
    Dzień Dobry.
    Będę niebawem przestrajał wykopanego z piwnicy AT9115. Moje pytanie jest następujące: Na załączonym przeze mnie schemacie są w nawiasach podane wartości elementów, które w opisach przestrajania się wyrzuca. Czy ktoś wie, czy te wartości są fabrycznie podane dla pasma 88-108 ?
    Czy warto zacząć przestrajanie od zmiany elementów głowicy na podane w nawiasach?

Z góry dziękuję za odpowiedź
  • Poziom 28  
    mas444 napisał:
    Czy ktoś wie, czy te wartości są fabrycznie podane dla pasma 88-108 ?

Na schemacie jest to napisane.
  • Poziom 14  
    Rzeczywiście. Moje przeoczenie.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Na zdjęciu jest MP3 i transmiter FM i to jest mój cały generator FM za niewielkie pieniądze. Przestrojenie UKF w AT9115
  • Poziom 14  
    Witam ponownie.
    Uruchamiam AT9115. Wszystko jest prawie ok. Tzn: Napięcie strojenia 3 - 30 książkowe. Heterodyna 98 - 119. Łapię silne stacje z bdb poziomem sygnału - świeci wszystkie 5 diod wskaźnika FM Signal, napięcie na nóżce 13 w granicach 4V. Słabsze stacje świecą 2-3 diody i 2,5 do 3V na UL1200. ARC też ok.
    Mój kłopot to niestabilny poziom sygnału przy słabszych stacjach. Objawia się to zapalaniem kolejnych diod FM Signal w rytm muzyki ( głównie basu ) i lekkie mruganie diod czerwonych wokół "0" FM na wskaźniku FM Tunning. Stacja radiowa się nie odstraja i może tak grać godzinami. Korygowałem L11, L12 i L13, ale te zmiany nie przynosiły poprawy. Stereo jest zrobione i nie gubi się. Szumów nie ma, rozgłośnie grają czysto.

I rzecz najważniejsza. Płyta tunera, którą stroję to ostatnia seria wyprodukowana w ZRK tuż przed upadkiem tych zakładów. Płyta nigdy nie pracowała w amplitunerze. Była przygotowana na dolny UKF, ale nie wiem czy była w pełni zestrojona w fabryce przed trafieniem na półkę. Leżała u mnie w szafie 20 lat.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Na 7 nóżce UL1200 jaką masz pojemność do masy?
    W dobie głupawych ryczących stacji (według chorej ideologii: im głośniej tym lepiej...) jest to typowe, że diodowy wskaźnik dostrojenia będzie migał odstrojeniami w tak ogromnej deskowatej, zaprasowanej modulacji głuchego pokolenia "Loudness war", gdy stała czasowa linii ARCZ jest zbyt mała. Pomaga zwiększenie pojemności.
    Wstaw schemat tej linijki diodowej (bo w obiegu są tylko schematy ze wskaźnikami wychyłowymi), wskaźnik zera też możesz pokazać jak zrobiony.
    To ta linijka?
    https://obrazki.elektroda.pl/1875481600_1411505871.jpg
    Tu może zachodzić zjawisko, że jak linijka ma w założeniach bardzo niewiele różnice napięć progowych odpowiadających za zapalanie kolejnej diody linijki, to niektóre progi mogą niestety reagować w takt modulacji FM. Nie jest to wina tunera tylko lichego wykonania linijki wskaźnika mocy sygnału stacji.
  • Poziom 14  
    Andrzej L. na nóżce 7 miałem 100n. Zwiększenie pojemności ustabilizowało wskaźnik FM Tunning. Natomiast FM Signal nadal reaguje na dźwięk, ale w mniejszym stopniu. To mi wystarcza. Najlepszy efekt dała pojemność 1u.
    Schemat linijki zrobię. To jest właśnie ta z Twojego linku.

Mruganie tych diod to nie wina linijki. Napięcie na nóżce 13 też jest niestabilne, np. na najsilniejszej stacji waha się od 4,2 do 4,6V
  • Poziom 27  
    Za ostrość reagowania zera odpowiada także rezystor między nóżką 7 i 10, jego wartością możesz ustalać czy wskaźnik zera (oraz ewentualne ARCz) reagują ostro czy płasko.
    Podejrzane te skoki napięcia 4,2 do 4,6V. To się dzieje w takt modulacji FM? Czy też napięcie tańcuje przy braku modulacji? W tak modulacji jak mamy np. wyjściowe napięcie na 13 nóżce = 4,2V, to w najgorszym przypadku powinno skoczyć kilkadziesiąt mV, ale nie kilkaset mV.
    Zakładam, że te skoki dzieją się mimo wyłączonego ARCz?
    Czy zmienia się coś na lepsze jak 13 nóżkę przyblokujesz do masy kondensatorem 47-100nF?
    Może jakiś trymer trzeszczy w głowicy i przy większym sygnale na obwodzie LC trzeszczenie się bardziej nasila i widać skokowe zmiany sygnału?
    Czy jesteś pewien, że rzeczywiście stoisz na środku pasma przepustowego filtrów ceramicznych w bloku p.cz.? Efekt przypomina stanie gdzieś na zboczu filtra i w tak modulacji FM chwilowo dostajemy wzrost sygnału (efekt jakby modulacji AM).
    Chyba, że jeden z filtrów uciekł częstotliwością i się wypadkowe siodło zrobiło w paśmie przepustowym?
    Ostatecznie lipny egzemplarz UL1200, bo te polskie kostki do wybitnych nie należały i różne cuda czasami się im zdarzają.
  • Poziom 14  
    Dziękuję za odpowiedź i przepraszam za ciszę.
    Kondensator do nóżki 13 nic nie dał. Odpuściłem już grzebanie w tym amplitunerze, bo im dłużej to robię tym większa szansa, że coś spieprzę.
    Poza tymi wahaniami wskaźnika wszystko jest ok, więc zostawiam. Podaję też link do schematu linijki diodowej, który obiecałem wstawić i wstawiłem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3654493&highlight=

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc Andrzej L.