Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PineTime - smartwatch dla Linuksowego telefonu PinePhone

ghost666 17 Wrz 2019 18:25 432 0
 • PineTime - smartwatch dla Linuksowego telefonu PinePhone
  Niedawno na [url=]łamach forum[/url] prezentowaliśmy smartfony wyposażone w system operacyjny Linuks. Jednym z opisywanych modeli, jakie w najbliższym czasie trafić mają do zainteresowanych, jest PinePhone. Telefon ten kosztować ma 150 dolarów i wiele wskazuje, że towarzyszyć może my kosztujący 25 dolarów smartwatch nazwany PineTime.

  O planach wprowadzenia do sprzedaży PineTime wraz z smartfonem firma Pine64 poinformowała niedawni na Twitterze. Smartwatch PineTime wykorzystywać ma system operacyjny FreeRTOS lub Arm Mbed. Smartwatch będzie tylko projektem pobocznym. Nadal największy nacisk będzie położony na PinePhone oraz Pinebook Pro, co oznacza, że ​​dopracowanie zegarka zajmie trochę czasu w zależności od poziomu zaangażowania społeczności.

  Dostępne informacje na temat tego urządzenia ograniczają się póki co tylko do dyskusji w tweecie. Na tym etapie wiemy jedynie, że zegarek będzie wykonany ze stopu cynku oraz z plastiku, będzie wyposażony w stację ładującą, opaskę o szerokości 20 mm i monitor tętna. Na jednym ładowaniu urządzenie pracować ma nawet kilka dni.

  PineTime - smartwatch dla Linuksowego telefonu PinePhone
  Na Twitterze zgłosiły się już osoby zainteresowane przenoszeniem ZephyrOS do tego zegarka, a inni chcieliby, aby działało on również na smartfonach z Androidem i/lub iOS. Zestawy rozwojowe powinny być dostępne za miesiąc lub dwa, ale w celach informacyjnych już pokazano istniejący prototyp (na zdjęciu po prawej).

  Jeden z komentujących zauważył, że PineTime jest bardzo podobny (patrz pierwsze zdjęcie) do istniejącego urządzenia do monitorowania kondycji sprzedawanego na Aliexpress za 25 dolarów. Wygląda jednakże na to, że Pine64 może ponownie wykorzystywać samą obudowę, aby obniżyć koszty, tak jak to zrobili z laptopem Pinebook (Pro) i elementy wewnętrzne mogą być inne. W każdym razie produkt ten, dostępny przez na Aliexpress ma zamknięte oprogramowanie, ale należy spodziewać się, że oprogramowanie PineTime zostanie otwarte.

  PineTime - smartwatch dla Linuksowego telefonu PinePhone
  CEO Pine64, TL Lim, podał tylko kilka dodatkowych detali urządzenia:

  1. PineTime będzie posiadało pełen ekran dotykowy, podczas gdy opaska fitnesowa sprzedawana na Aliexpress jest wyposażony jedynie w ekran dotykowy, ale z tylko jednym polem dotykowym.
  2. Wiemy jak wyglądać będzie ładowarka urządzenia - pokazana jest na zdjęciu po lewej stronie.
  3. System wyposażony jest obecnie w SoC nRF52832 firmy Nordic, ale docelowe urządzenie oparte może być na nRF52840, jeśli system potrzebować będzie więcej przestrzeni/pamięci.
  4. Bateria zasilać ma zegarek przez nawet 10 dni.
  5. Wyświetlacz IPS ma zapewniać obraz widoczny nawet w ciągu dnia, w bezpośrednim słońcu.

  Programiści, zainteresowani zestawem deweloperskim potrzebować będą debuggera z interfejsem SWD oraz powinni posiadać pewne doświadczenie w zakresie programowania pod systemem operacyjnym FreeRTOS oraz Arm Mbed. Producent zaprasza zainteresowanych programistów do kontaktu e-mailowego.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/09/15/pinetime-smartwatch-companion-pinephone/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9427 postów o ocenie 7105, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.