Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć domowa , którą wersję połączenia powinienem wybrać

18 Wrz 2019 02:07 426 15
  • Poziom 9  
    witam .
    w domu jest rozciągnięty kabel FTP ekranowany z uziemieniem dwie linie w salonie, jedna idzie do kuchni i dwie na górę do dwóch sypialni, kumplowi mają lada dzień podłączyć światłowód z pomarańczy, którą wersję połączenia powinien wybrać ja polecam mu wersję nr.3 ,ale wolę usłyszeć to od kogoś kto ma doświadczenie w tej dziedzinie

Możliwe są następujące rozwiązania.

1. FunBox3.0 (z wbudowanym ONT) w garażu (rekomendowana skrzynka multimedialna) i potem kablami UTP odejście do wszystkich TV + do dodatkowego routera/AP żeby poprawić zasięg wifi. Jeżeli będzie wymagany więcej niż jeden AP (np. też na dole) to trzeba zamontować również jakiś switch koło telewizora.

2. Kabel światłowodowy do salonu pod TV, gdzie będzie FunBox3.0 oraz podłączony z niego bezpośrednio TV. Dalej kablem UTP do garażu gdzie wszystkie kable UTP będą łączyć się na dodatkowym switchu. Plus taki że mamy zasięg wifi w salonie od razu z FunBox3.0. Minus trzeba kabel światłowodowy doprowadzić do salonu. Na piętrze najprawdopodobniej wymagany będzie także dodatkowy AP dla lepszego wifi.

3. Ostatnia opcja musi mieć spełniony warunek dwóch kabli UTP między salonem i garażem.
    Wtedy osobny ONT w garażu i kablem UTP do salonu gdzie będzie FunBox3.0 i „powrót” do garażu żeby podpiąć porty LAN w FunBox3.0 z dwoma kablami do dwóch sypialni na piętrze
  • Sklep HeluKabel
  • Moderator - Sieci, Internet
    mirol65 napisał:
    1. FunBox3.0 (z wbudowanym ONT) w garażu (rekomendowana skrzynka multimedialna) i potem kablami UTP odejście do wszystkich TV + do dodatkowego routera/AP żeby poprawić zasięg wifi. Jeżeli będzie wymagany więcej niż jeden AP (np. też na dole) to trzeba zamontować również jakiś switch koło telewizora.

Po co kombinować? Wybór numer jeden, zasięg wifi w mieszkaniu załatwisz AP-kami jednym lub dwoma.
  • Poziom 43  
    mirol65 napisał:
    w domu jest rozciągnięty kabel FTP ekranowany z uziemieniem dwie linie w salonie

mirol65 napisał:
    potem kablami UTP odejście do wszystkich TV + do dodatkowego routera/AP

mirol65 napisał:
    kablem UTP do salonu gdzie będzie FunBox3.0

No to w końcu FTP ekranowany z uziemieniem czy UTP?
    FTP ekranowany z uziemieniem to problemy z podłączeniem.
  • Poziom 9  
    kabel utp po otworzeniu okazał się kablem ftp jak stwierdził kolega jimasek .

kombinacje są po to , że z tego co mi wiadomo montując funboxsa bezpośrednio w garażu kumpel strzeliłby sobie w kolano .

nie widzę ,sensu żeby router pakować do metalowej skrzynki i "siać wfii po garażu i okolicznych ścianach i dodatkowo ponosić koszty dokupując kolejny router pracujący jako AP poza tym jest mało miejsca .

jeśli funbox tam wyląduje to być może nie będzie możliwości ustawienia trybu bridge to jest wersja 3.0 i żeby to wszystko hulało to powinien być oddzielny ont wtedy pierwszy port ETH1 w Funboxie 3.0 używany jest jako WAN. pozostają wtedy 3 gniazda LAN np. do podłączenia komputera, dekodera lub usługi multiroom. Dzięki użyciu zewnętrznego ONT wraz z Funboxem 3.0 instalacja może być wykonana według mnie poprawnie. switch 8 portów zarządzalny czy wystarczy zwykły ?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 9  
    Witam ponownie chciałem zaopatrzyć kumpla wcześniej ( przed wizytą montażysty z pomarańczy) w 8 portowy switch i zamontować go w skrzynce „multimedialnej „ , czy w tym połączeniu chodzi o konfigurację nr. 3 switch powinien posiadać port Wan ? i być zarządzalny ?
    czy wystarczy np. ten
    http://tplink.com.pl/Switch_niezarzadzalny_8x...45_desktop_TP-Link_TL-SG108,produkt-08533.htm
    czy jednak ten :
    http://tplink.com.pl/Switch_inteligentny_8x_1...5_desktop_TP-Link_TL-SG108E,produkt-08534.htm

kumpel ma ten router , który chcę umieścić na górze jako AP z wyłączonym DHCP w celu poprawy zasięgu wifii :
    http://tplink.com.pl/Bezprzewodowy_router_dwu..._Ethernet_TP-Link_Archer_C6,produkt-06238.htm

sorry, że pytam o takie szczegóły , ale moja wiedza na temat sieci jest szczątkowa , ale człowiek uczy się całe życie i ….głupi umiera
    ps.
    Kocurek1970 dzieks za pkt.. , nie trzeba było , ale kto bogatemu zabroni :o)
  • Poziom 43  
    mirol65 napisał:
    8 portowy switch

Żadne tam linkowane badziewia :D.
    Netgear GS108 - niezarządzany.
    Netgear GS108E-300PES - zarządzany.
    Nie ma switchów z portem WAN.
    Netgear - dożywotnia gwarancja, TPLink góra 5 lat.
    A czy Twój kolega chce zarządzany czy nie, to zależy co chce na tym switchu robić/zrobić.

Ale w skrzynce do podziału netu i tak będzie potrzebował routera (wspomniany FB3, albo coś swojego ale i tak FB3 musi zostać bo ma wkładkę GPON).

mirol65 napisał:
    Kocurek1970 dzieks za pkt.. , nie trzeba było , ale kto bogatemu zabroni :o)

Nie ma za co :D
  • Poziom 9  
    switch miał służyć do przesyłania danych z Funbox 3.0 na górę do dwóch dekoderów TV po kablu tzw. IPTV i do podłączenia routera (Archer A6), którego posiada w celu rozszerzenia zasięgu na piętrze .
    nie chciałem tego ich funboxsa ładować do skrzynki , ponieważ widziałem go bezpośrednio przy telewizorze na dole w salonie , bo tam powinno być jego miejsce i oprócz podłączenia go z pomocą kabli do dekodera > tv > i dalej miał siać wifii po salonie > kuchni i zagladać na taras>ogródek.
    wiem że funbox 3.0 ma wbudowany ONT , ale na obecną chwilę w domach prywatnych jest możliwość podłączenia poprzez dodatkowy ONT tak jak to bywało w poprzednich wersjach funbox 2.0)
    stąd ta moja kombinacja z kablem powrotnym do skrzynki "multipodobnej" na dwóch sąsiadujących ścianach kumpel ma dwa oddzielne pociągnięte kable FTP i wymyśliłem , że stosując , krótką przedłużkę kabla UTP za pomocą beczki można to podciągnąć do jednego podwójnego gniazda sieciowego rj45 i tym sposobem mam opcję w wersji nr.3

reasumując
    miało to wyglądać tak ,że od słupa bezpośrednio do garażu światłowód do ONT (dalej to tak jak wcześniej pisałem patrz rysunek )
    ONT>FTP>salon funbox>dakoder>tv> powrót do skrzynki kablem FTP > switch >kablami FTP >kuchnia + piętro 2 x sypialnia z dekoderami TV + routek pracujący jako AP . nigdy nie używałem switcha ,dlatego pytałem czy w tych moich kombinacjach się sprawdzi :o) Sieć domowa , którą wersję połączenia powinienem wybrać Sieć domowa , którą wersję połączenia powinienem wybrać Sieć domowa , którą wersję połączenia powinienem wybrać Sieć domowa , którą wersję połączenia powinienem wybrać Sieć domowa , którą wersję połączenia powinienem wybrać Sieć domowa , którą wersję połączenia powinienem wybrać Sieć domowa , którą wersję połączenia powinienem wybrać Sieć domowa , którą wersję połączenia powinienem wybrać Sieć domowa , którą wersję połączenia powinienem wybrać

Dodano po 14 [minuty]:

ps. zdjecia przedstawiają to co kumpel ma i co otrzyma od operatora sieci
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Orange nie daje ONT + FB3, więc Twój pomysł już upadł. Albo jedno, albo drugie, z tym że samo ONT przy IPTV praktycznie nie dostaniesz, a tym bardziej nie będziesz potem tego umiał skonfigurować. Nie możesz też podłączyć dekodera do tego samego VLANU co "zwykły" net, więc pomysł ze switchem niezarządzalnym też leży. FB3 nie może też pracować jako bridge, tym bardziej z usługą TV.
    Zrób tak:
    Światłowód wprowadźcie do tej posiadanej szafki teletechnicznej. Tam operator zamontuje gniazdo SC-APC (będzie na przyszłość porządek w instalacji). Dalej niech operator doprowadzi albo w formie patchcordu, albo jako kawałek instalacji światłowód do salonu (może użyć rury w której obecnie są te przewody FTP).
    Przewody FTP zakończ w szafce patchpanelem lub gniazdami. Mając FB w salonie i przewody zakończone patchpanelem (gniazdami), wystarczy tylko w szafce spiąć patchcordami te dwa przewody ze salonu, z przewodami do pokoji na górze. Bez jakichkolwiek innych wydatków. Jeśli w przyszłości w kuchni też będzie potrzebny dostęp do sieci, to w szafce zamiast mostkowania przewodów wstawisz switch. Posiadany "router" możesz użyć jako dodatkowy AP na piętrze w razie potrzeby.
    W kwestii instalacji elektrycznej. Brak zabezpieczenia przeciwprzepięciowego, choć jest wymagane przez obecne prawo budowlane. 300zł oszczędności, a kolega może stracić kilka tysięcy w razie nawet małej burzy. Nie jestem pewny też, czy wykonano dodatkowe uziemienie i szynę GSU. Bez tego zabezpieczenie przeciwprzepięciowe będzie miało mocno obniżoną skuteczność.
    Montując szafkę teletechniczną zróbcie spoooory zapas miejsca. Przyda się w przyszłości na 100%.
  • Poziom 9  
    to d...a blada :o( podciągnięcie światłowodu w peszlach kabla FTP nie wchodzi w grę za dużo zakrętów nie przeciągnie.

..... pozostaje wersja nr.2 połączona z twoją tz. od słupa do ziemi( słup stoi tuż przy ogrodzeniu) pociągnąć bezpośrednio przewód światłowodu do salonu (około 30 m za domem )
    i tam Funbox>dekoder>tv> i dalej z funboxsa gniazdem Lan > kablel FTP do garażu gdzie wiszą pozostałe kable i tam dwoma kablami FTP na góre do dwóch sypialni pozostaje nieogarnięta kuchnia i kabel UTP do zewnętrznej kamery IP więc trzeba zastosować switcha czy zarządzalny czy nie wstrzymam się do momentu wizyty instalatora i wtedy zapadnie ostateczna decyzja .
    na razie nie ma już co kombinować przyjdzie to się określi co i jak
    .... widziałem już przeróżne kombinacje instalatorów u znajomych, odwalali taką "manianę" , że głowa boli router byle jak ,byle gdzie a reszta po zarywanym Wifii , ....i ich prorocze słowa po podpisaniu umowy >>>> będzie pan zadowolony<<< .....:o) nie twierdzę, że tak robią wszyscy, ale wolę dmuchać na zimne i przygotować sobie jakąś alternatywę w razie komplikacji .
    sęk w tym , że budynek był budowany kilka lat wcześniej (2011r) i nie jest prawidłowo przygotowany pod taką instalację i co nieco trzeba poprawić .

dziękuję za wszelkiego rodzaju propozycję , uwagi , wszystkie rozwiązania biorę pod uwagę .
    napiszę jak będzie to wszystko podłączone , może to jednak trochę potrwać sprawa się przeciąga , mam nadzieję ,że do zimy zdążą z przeprowadzką . :o) 2011>2019 long time.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Ja bym jednak przycisnął operatora, aby światłowód przeprowadzili najpierw przez szafę teletechniczną, a dopiero potem do salonu. Nigdy nie wiesz, co w przyszłości będziesz posiadał, a tak to masz już łącze w punkcie, gdzie zawsze być powinno.
  • Poziom 9  
    napisałem do ludzi z orange konkretnie do kierownika Wydział Rozwoju Sieci Światłowodowej i Infrastruktury Pasywnej w Gdańsku potwierdzili , że można to instalować na te trzy sposoby , które wymieniłem na samym początku ....

istnieje też możliwość podłączenia osobnego ONT + Funbox 3.0 kiedy jest to konieczne i sytuacja tego wymaga

...oddzielny ont wtedy pierwszy port ETH1 w Funboxie 3.0 używany jest jako WAN. pozostają wtedy 3 gniazda LAN np. do podłączenia komputera, dekodera usługi multiroom.

teoria teorią zobaczymy jak to będzie w praktyce :o)
    czyli pożyjemy zobaczymy :o)
  • Poziom 9  
    pozostaje jednak dalej odwieczne pytanie ,o którą nie zapytałem w/w
    czy do telewizji internetowej tzw. IPTV przy trzech multiromach tzn ( jeden funbox 3.0 + trzy dekodery tv ) switch ma być zarządzalny czy nie ??? telewizja podobno przesyłana jest oddzielnymi kanałami (vlanami) , jeśli ktoś wie coś na ten temat to proszę się wypowiedzieć .
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Potwierdzam możliwość instalacji ONT + FB3, niestety nie wiem czy TV dostarczana jest osobnym vlanem