Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat połączeń uzwojeń silnika krokowego.

18 Wrz 2019 10:08 267 7
  • Poziom 38  
    Witam!

Posiadam silnik krokowy który posiada 8 uzwojeń, czyli po 2 cewki na jedną fazę. A faz jest 4.
    Teraz nie koniecznie wiem jak po podłączyć aby zrobić z tego prądnicę. Planuję zrobić mostek 4 fazowy i tak uzyskać już prąd jednokierunkowy.

Silnik to coś takiego:

Tak wygląda wtyczka do tego silnika:

Wiem że czerwone przewody to początki faz ale których konkretnie to się nie orientuję.
    Z jednej fazy i przewodu czerwonego zasilałem żarówkę 4,8V i nawet się świeciła. Więc jeśli zsumuje mostkiem moc z fszystkich 4 faz to teoretycznie powinienem uzyskać moc około 10W.
  • Poziom 43  
    Fazy są dwie, sześć przewodów oznacza że uzwojenie każdej ma wyprowadzony środek, dzięki czemu można podłączyć silnik do bipolarnego albo unipolarnego sterownika.

Omomierzem znajdziesz środki, je pomiń, a końce obu uzwojeń podłącz do mostków, dwa mostki, osiem diod.

Dodano po 11 [minuty]:

Rezystor240 napisał:
    Posiadam silnik krokowy który posiada 8 uzwojeń, czyli po 2 cewki na jedną fazę. A faz jest 4.
    Tak namieszałeś że musiałem sobie przypomnieć jak zdefiniowana jest cewka a jak uzwojenie, oczywiście inaczej niż u ciebie :)
    Silnik masz typowy a z twojego opisu wynika jakby to jakieś niespotykane cudo było.
  • Poziom 38  
    jarek_lnx napisał:
    dwa mostki, osiem diod.

I te dwa mostki łączę plus z plusem? A nie popłynie prąd wsteczny? Z uzwojenia do uzwojenia.
  • Poziom 36  
    Witam !
    Na razie zapomnij o ośmiu diodach, mostkach.
    Co chcesz zrobić z tym silnikiem ?
    Ja bawię się podobnym silnikiem sterując czterema tranzystorami IRLZ44 +10omów 4sztuki + ATtiny2313.
    Twój silnik potrzebuje mniej mocy i wystarczy sterownik: ULN2803
  • Poziom 38  
    sp3ots napisał:
    Co chcesz zrobić z tym silnikiem ?

Chcę zrobić z tego prądnice. Choć koło prawdziwej prądnicy nawet to nie leżało.
  • Poziom 36  
    To "poszukaj" od czepów obu uzwojeń, połącz je ze sobą- tam np. będzie minus, pozostałe cztery wyprowadzenia do diod prostowniczych końce diod razem tam będzie drugi biegun.
    Testuj najpierw jedna dioda i pomiar napięcia, potem druga, trzecia, czwarta, jak nic się nie spali będzie dobrze.
  • Poziom 43  
    Rezystor240 napisał:
    I te dwa mostki łączę plus z plusem? A nie popłynie prąd wsteczny? Z uzwojenia do uzwojenia.
    Tak plus z plusem. Jaki prąd wsteczny? jakim cudem? spójrz na schemat:
    Jakbym sobie przypomniał gdzie to ostatnio widziałem, w mojej graciarni, to bym ci zrobił zdjęcie właśnie takiej prądnicy z takim mostkiem, na wyjściu był LED i przy ręcznym, niezbyt szybkim, kręceniu, za oś silnika krokowego, wystarczyło do świecenia LED-a. Przy lepszym napędzie było by więcej.

Ciekawszym pomysłem było użycie silnika krokowego jako "enkodera", kręciłem palcami, a komparatory wykrywały indukowane napięcia, a mikrokontroler zliczał impulsy i kierunek. Jako "pokrętło" do nastawiania parametrów było to nawet wygodniejsze niż powszechnie stosowane impulsatory stykowe, które dają mało impulsów na obrót.