Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator separacyjny do warsztatu - prośba o weryfikację

18 Wrz 2019 11:00 138 1
  • Poziom 14  
    Cześć,

Wszedłem w posiadanie transformatora toroidalnego 230V/230V 1200VA wraz z mechanizmem soft startu. Układ soft startu dostałem luzem, dlatego miałem problem z weryfikacją wyprowadzeń, ale na szczęście udało mi się znaleźć dokumentację w internecie.
    Transformator chciałbym używać w warsztacie do separacji urządzeń podczas pomiarów, oraz własnych prototypów urządzeń na napięcie sieciowe.

Poniżej zamieszczam schemat planowanego połączenia całości:

Tabliczka transformatora:

Schemat soft startu:
    Transformator separacyjny do warsztatu - prośba o weryfikację Transformator separacyjny do warsztatu - prośba o weryfikację

Bezpiecznik termiczny (w rzeczywistości 10A):

Wartość bezpiecznika S1 odczytałem z tabliczki transformatora, dodatkowo mam już zainstalowany bezpiecznik termiczny na uzwojeniu wtórnym.
    Chciałbym możliwie maksymalnie, ale w granicach rozsądku, zabezpieczyć transformator przed uszkodzeniem. Jako, że nie jest to idealny transformator do celu w jakim chciałbym go użyć (nie ma oddzielnie nawiniętych uzwojeń), chcę zminimalizować ryzyko przeciążenia i przepalenia uzwojeń. Za transformatorem będzie jeszcze zabezpieczenie dodatkowe w postaci żarówki, ale to już w celu ochrony urządzeń podłączanych do transformatora.

Podsumowując, moje pytania:
    1. Czy schemat podłączenia jest prawidłowy?
    2. Gdzie zamocować bezpiecznik termiczny S2 by działał prawidłowo?
    3. Jaki bezpiecznik zastosować dla S3? Jak rozumiem, bezpiecznik na uzwojeniu pierwotnym powinien zabezpieczyć również wtórne, ale zabezpieczenie na wtórnym nie powinno zaszkodzić Czy tutaj również zastosować topikowy, czy może typowa S-ka będzie wystarczająca? Z jaką charakterystyką bezpiecznika użyć?
    4. Czy jest sens stosować jeszcze dodatkowe zabezpieczenia poza tymi na schemacie?
  • Poziom 36  
    Posiadając bezpiecznik na pierwotnym i zasilając urządzenia przez żarówkę nie dodawał bym już żadnych zabezpieczeń.